Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Raty kredytów walutowych w przyszlym roku będą spadać

0
Podziel się:

Analitycy przewidują, że złoty będzie się umacniał.

Raty kredytów walutowych w przyszlym roku będą spadać

Dobre wieści dla posiadaczy kredytów walutowych. Najbliższych dwanaście miesięcy powinno przynieść umocnienie polskiej waluty, co automatycznie wpłynie na spadek wysokości ich rat. Złoty do dolara, euro i franka może zyskać nawet cztery, pięć procent.

Takie wnioski można wyciągnąć z ankiety Money.pl wśród analityków walutowych. Ich zdaniem przyszły rok upłynie pod znakiem umocnienia złotego. Ze średniej prognoz wynika, że za rok euro będzie kosztowało 3,71 złotego, czyli około 20 groszy mniej niż dzisiaj. Z kolei za dolara będzie trzeba zapłacić 2,72 złotego wobec 2,82 złotego obecnie, a za franka szwajcarskiego 2,78 złotego, czyli 16 groszy mniej niż teraz.

Fed zawiedzie inwestorów?

Zanim jednak polska waluta jeszcze bardziej się umocni, w najbliższych miesiącach czeka ją korekta. Takiego zdania są między innymi Marek Rogalski, analityk z DM BOŚ oraz Marcin Sulewski, analityk z BZ WBK.

|

|

|
| --- | --- |

- _ Czeka nas korekta na rynkach akcji, która może pociągnąć za sobą złotego _ - mówi Marek Rogalski w rozmowie z Money.pl. - _ Pretekstem do niej może być fakt, że amerykański bank centralny na początku listopada nie wykupi tylu obligacji, ile oczekują od niego inwestorzy. To w najbliższych tygodniach może doprowadzić do umocnienia dolara wobec euro i tym samym złotego _ - tłumaczy.

Podobnego zdania jest Joanna Pluta, analityk z DM TMS Brokers. Wskazuje ona zwłaszcza na spodziewane umocnienie amerykańskiej waluty w najbliższych miesiącach. Potem jednak złoty powinien wrócić do trendu wzrostowego.

Czas na podwyżki stóp procentowych w Polsce

A stanie się tak, bo złotemu będzie sprzyjać poprawiająca się kondycja naszej gospodarki. - _ Do tego dojdzie wciąż dość łagodna polityka pieniężna w największych gospodarkach świata. Będzie ona zwiększać apetyt inwestorów na polskie aktywa, w tym na złotego _. _ A to powinno się przełożyć na wzrost jego kursu _ - uważa Joanna Pluta.

|

|

|
| --- | --- |

Z kolei według Doroty Strauch, analityk z Raiffeisen Bank Polska, o umocnieniu złotego głównie w stosunku do euro może też przesądzić początek serii podwyżek stóp procentowych w Polsce. - _ Takiego kroku ze strony Rady Polityki Pieniężnej spodziewamy się już w pierwszym kwartale przyszłego roku _ - podkreśla Dorota Strauch.

Optymistami są również Grzegorz Ogonek, analityk z ING Banku oraz Przemysław Kwiecień z DM XTB. Ich prognozy mówią przede wszystkim o wyraźnym umocnieniu polskiej waluty wobec euro.

|

|

|
| --- | --- |

- _ Przyszły rok przyniesie zapewne kolejne doniesienia o kłopotach w europejskich gospodarkach, na przykład w Irlandii _ - dodaje Marek Rogalski. - _ To spowoduje, że znów wrócą pytania o kondycję strefy euro, a wspólna waluta zacznie tracić na wartości _ - uważa.

Większy deficyt, wyższe raty kredytów

Takie prognozy analityków to bardzo dobra wiadomość dla osób, które spłacają kredyty hipoteczne. Mocniejszy złoty powinien bowiem wpłynąć na zmniejszenie kwoty ich zobowiązań, a tym samym wielkości ich comiesięcznych rat.

Zagrożeniem dla takiego scenariusza mogą być jednak obawy o stan polskich finansów publicznych. - _ Póki co inwestorzy pozostają stosunkowo tolerancyjni, jeżeli chodzi o problemy fiskalne Polski _ - zauważa Joanna Pluta.- _ Przywiązują większą wagę do silnego ożywienia gospodarczego. Ostatnia fala problemów fiskalnych w strefie euro pokazuje jednak, że ten wzrost gospodarczy może nie wystarczyć _ - podkreśla.

Dlatego zdaniem analityków dalsze powiększanie deficytu finansów publicznych, które może zagrozić przekroczeniem drugiego progu ostrożnościowego w wysokości 55 procent PKB, może spowodować ucieczkę inwestorów i wpłynąć na znacznie osłabienie polskiej waluty.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t110891.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/nie;unikniemy;podnoszenia;podatkow;i;zamrazania;pensji,60,0,676668.html) Nie unikniemy podnoszenia podatków i zamrażania pensji Rząd walczy w Brukseli o korzystną dla nas zmianę metody liczenia długu publicznego. Ekonomiści: To i tak nie uchroni nas przed ostrymi cięciami wydatków i windowaniem podatków ).
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dziura;budzetowa;mniejsza;niz;prognozowano,181,0,674741.html) Dziura budżetowa mniejsza niż prognozowano Deficyt budżetu po sierpniu sięgnął ok. 37 mld zł. Do końca roku urośnie o kolejne 15 mld zł.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)