Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPP złagodziła nastawienie, ale nie zmieniła stóp

0
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej zmieniła nastawienie w polityce pieniężnej na łagodne z restrykcyjnego z pominięciem nastawienia neutralnego. Pozostawiła też stopy procentowe bez zmian, podał Narodowy Bank Polski. / ISB /

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zmieniła nastawienie w polityce pieniężnej na łagodne z restrykcyjnego z pominięciem nastawienia neutralnego. Pozostawiła też stopy procentowe bez zmian, podał Narodowy Bank Polski (NBP) w piątkowym komunikacie. Konferencja prasowa RPP odbędzie się o godzinie 16:00.

Wszyscy ekonomiści bankowi, ankietowani przez agencję ISB, oczekiwali zmiany nastawienia w lutym na neutralne. Różnili się jednak w opiniach co do tego, kiedy rada zacznie obniżać stopy i w jakim stopniu.

Podstawowa stopa referencyjna będzie nadal wynosić 6,5%. Stopa redyskonta weksli wyniesie 7,0%, stopa lombardowa – 8,0%, a stopa oprocentowania lokaty terminowej przyjmowanej przez NBP od banków – 5,0%.

W kwietniu 2004 roku obecna RPP zmieniła nastawienie na restrykcyjne z neutralnego i od czerwca trzykrotnie podwyższyła stopy łącznie o 125 pkt bazowych do 6,5% w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Poprzedni, ponad dwuletni cykl obniżek stóp rozpoczął się w lutym 2001 roku przy nastawieniu neutralnym i w jego trakcie poprzednia rada 20-krotnie obniżała stopy –ostatni raz w czerwcu 2003 roku. W tym czasie główna stopa referencyjna spadła do 5,25% z 19,0%.

Obecna rada może stosować trzy nastawienia w polityce pieniężnej: restrykcyjne, neutralne i łagodne. Poprzednia rada operowała tylko nastawieniem restrykcyjnym i neutralnym.

Stanisław Kluza, główny ekonomista BGŻ SA

Zmiana nastawienia na łagodne przez RPP to pierwszy zwiastun większych zmian w polityce pieniężnej, które nastąpią w 2005r. Obecnego braku obniżek stóp należy bardziej doszukiwać się w ostatnich obszarach niepewności związanych ze ścieżką inflacji w lutym i w marcu. Później przyjdzie gwałtowny spadek miar inflacji w miesiącach kwiecień, maj i czerwiec. Efekt bazowy, który wówczas zniknie, można szacować na 2,5-2,8 pkt. proc. W konsekwencji wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) z dużym prawdopodobieństwem spadnie wówczas nawet poniżej 1,5% (r/r), a zatem poniżej dolnej granicy celu inflacyjnego RPP (ustalonego jako 2,5% +/- 1,0%). Może okazać się, iż zbyt późne obniżki stóp procentowych poskutkują koniecznością o wiele głębszych cięć.

Na tym tle zmiana nastawienia z restrykcyjnego na łagodne jest zdecydowanie słuszna, jednak decyzja ta mogłaby być jeszcze bardziej odważna. Zbyt długie utrzymywanie restrykcyjnych poziomów stóp procentowych spowoduje konieczność bardzo gwałtownego ich cięcia, a gospodarka i rynki nie zawsze lubią takie szoki.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)