Podatki w firmie
Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej - zagadnienie wstępne

Podatnik jest obowiązany do przedstawienia w terminie 7 dni od dnia żądania przez kontrolujących dokumentacji podatkowej. Nie wywiązania się z żądania powoduje zastosowanie 50% stawki podatku do różnicy dochodu oszacowanego przez organ, a wykazanego przez podatnika. 

Zagadnienie dokumentacji podatkowej w zakresie cen transferowych było wstępnie uregulowane w polskich przepisach już w czasach przedwojennych, jednakże dopiero nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na 2001r. ustawodawca przepisami art. 9a zobowiązał podatników do sporządzania dokumentacji podatkowej i jej przedłożenia organom podatkowym lub organom kontroli skarbowej w terminie 7 dni od dnia doręczenia żądania tej dokumentacji przez organ (art. 9a ust. 4).

Należy zatem pamiętać, iż podatnik posiada jedynie 7 dni na przedłożenie kompletnej dokumentacji podatkowej.

Brak przedłożenia dokumentacji skutkował będzie zastosowaniem 50% stawki podatku w stosunku do różnicy między dochodem zadeklarowanym przez podatnika, a określonym przez organy. 

Zastosowanie stawki 50% nie zwalnia osób odpowiedzialnych za sprawy finansowe i gospodarcze w spółkach od odpowiedzialności na podstawie przepisów Kodeksu Karnego Skarbowego.

Ustawodawca w art. 9a ust. 1 updop określił, iż podatnicy dokonujący:

1. transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 lub

2. transakcji, w związku z którymi zapłata należności wynikająca z takich transakcji dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu posiadającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową. 

Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej obejmuje transakcje, w których łączna kwota (lub jej równowartość):

1. wynikająca z umowy lub

2. rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym, a wynikająca z wymagalnych świadczeń,

przekracza równowartość:

1. 100.000 EURO - jeżeli transakcja nie przekracza 20% kapitału zakładowego, określonego zgodnie z art. 16 ust. 7, albo

2. 30.000 EURO - w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych, albo

3. 50.000 EURO - w pozostałych przypadkach oraz

4. 20.000 EURO - w przypadku, gdy kwota zapłaconych należności przekazywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium kraju stosującego szkodliwą konkurencję[1].  

Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż dokumentację podatkową należy sporządzić również wówczas, gdy podatnik dokonuje transakcji z podmiotem niepowiązanym, w przypadku gdy zapłata należności następuje na rzecz podmiotu posiadającego siedzibę w tzw. raju podatkowym.

W kwocie kapitału zakładowego, określonego zgodnie z art. 16 ust. 7 updop nie uwzględnia się następujących pozycji:

1. tej części kapitału, jaka nie została na ten kapitał faktycznie przekazana lub

2. tej części kapitału jaka została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek (kredytów) oraz z tytułu odsetek od tych pożyczek (kredytów), przysługującymi udziałowcom (akcjonariuszom) wobec tej spółki, a także

3. tej części kapitału jaka została pokryta wartościami niematerialnymi lub prawnymi, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m.

Jeśli np. kapitał Spółki wynosi 5.000.000 PLN, w tym:

1. 2.000.000 PLN tytułem objęcia udziałów za gotówkę,

2. 3.000.000 PLN tytułem konwersji na kapitał zakładowy zobowiązania wobec udziałowca z tytułu udzielonej podatnikowi pożyczki (w tym odsetek),

to 20% kwalifikowanego kapitału zakładowego wynosi 400.000 (2.000.000 x 20%).

W następnym numerze przedstawimy dalszą część dotyczącą obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej.

Dawid Michalak

[1] Kraje stosujące szkodliwą konkurencję zostały określone przez Ministra Finansów rozporządzeniem z dnia 11 grudnia 2000r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową (Dz. U. Nr 115, poz. 1203).

Narzędzia