Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

PIT 2020. PIT niższy niż ulga na dziecko. Jak rozliczać?

1
Podziel się:

Ulga na dziecko to najczęściej stosowana ulga przez podatników w rozliczeniu rocznym, której wysokość zmienia się w zależności od liczby wychowywanych dzieci. Ulgę prorodzinną odlicza się od zapłaconego w trakcie roku podatku. Co zrobić, gdy jest on niższy od przysługującej kwoty i kiedy może mieć to miejsce? Sprawdź, jak rozliczyć PIT 2020 przy uwzględnieniu ulgi na dziecko.

PIT niższy niż ulga na dziecko. Jak rozliczać?
PIT niższy niż ulga na dziecko. Jak rozliczać? (WP.PL)

Ulga na dziecko 2020 - ile wynosi?

Prorodzinna obniżka rocznego podatku pozwala zaoszczędzić niemałe kwoty. Na pierwsze i drugie dziecko wynosi bowiem 1112,04 złotych. Jeszcze więcej uzyskać można przy trójce dzieci, wówczas ulga prorodzinna sięga 1668,12 zł, a za czwarte 2224,08 zł. Co istotne, rodzice mogą wykorzystać ją wspólnie. Wówczas jej wysokość rozdzielona zostaje na dwie osoby. Równie dobrze rodzice mogą zdecydować, że całość ulgi odliczy tylko jedno z nich.

Zdarzyć może się, że zabraknie podatku do odliczenia pełnej kwoty ulgi. Co w takiej sytuacji? Przepisy jasno mówią, że podatnikowi należy się prawo otrzymania różnicy między kwotą wykazaną w deklaracji podatkowej a wartością ulgi prorodzinnej. Oznacza to zatem że powstaje nadwyżka, która powinna wrócić do kieszeni podatnika. Nazywa się to dodatkowym zwrotem ulgi. Istnieją jednak pewne ograniczenia dotyczącego tego zwrotu. Jak się bowiem okazuje, nie może on przekroczyć sumy opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, które podlegają odliczeniu.

Zobacz także: Oglądaj też: Zerowy VAT na książki. "Czekamy na decyzję KE"

W jaki sposób naliczana jest kwota odliczeń? Następuje to za każdy miesiąc, w którym przysługuje ulga na dziecko. Wiele zdarzeń może prowadzić do utracenia prawa do ulgi
(np. ukończenie przez dziecko 25 roku życia). W takim przypadku ulga wyliczana jest proporcjonalnie w stosunku do okresu, w którym ulga nam przysługiwała. Co więcej, ulga prorodzinna przysługuje także za miesiące, w których dziecko zakończyło naukę bądź ukończyło wiek, który powoduje, że podatnik nie ma już prawa do odliczenia.

Ulga podatkowa na dziecko - kiedy nie skorzystasz?

Co do zasady, ulga prorodzinna przysługuje każdej osobie wychowującej dziecko do określonego momentu, czyli np. ukończenia edukacji bądź osiągnięcia wyznaczonego roku życia. Kiedy jednak nie można z niej skorzystać? Pewną barierę mogą stanowić dochody, jakie osiągają rodzice. W tym miejscu należy dodać, że obwarowania dotyczące dochodu rodziców mają zasadność wyłącznie sytuacji, w której wychowują oni jedno dziecko. Wówczas ulga prorodzinna przysługuje im tylko, gdy ich dochód nie przekracza 112 000 złotych. Limit ten dotyczy obojgu rodziców.

W praktyce oznacza to, że jeśli oboje chcą ją wykorzystać, to dochód każdego z nich osobno nie może przekroczyć 56 000 złotych. Limit dochodów nie może za to zostać zastosowany, kiedy rodzice wychowują więcej aniżeli jedno dziecko. Oznacza to zatem, że mają prawo do ulgi prorodzinnej niezależnie od wysokości osiąganych dochodów.

Czytaj też: PIT. Rozliczenie

Ulga na dziecko a podatek PIT

Jak rozliczyć ulgę podatkową na dziecko w deklaracji podatkowe? Do rozliczenia ulgi na dziecko w PIT niezbędny jest załącznik PIT/O. To właśnie w nim należy wpisać liczbę dzieci, a także kwotę zwrotu, który nam przysługuje. Tego rodzaju informacje wpisujemy w części C. Z kolei w części E powinny znaleźć się informacje dotyczące dzieci, czyli ich numery PESEL, bądź imiona i nazwiska wraz z datą urodzenia. To jednak nie wszystko. Ulgę prorodzinną ująć należy także części I formularza PIT-36, a także w formularzu PIT-37 w części F.

Dodać należy jednocześnie, że ulga na dziecko przysługuje również osobom zatrudnionym w oparciu o umowy cywilnoprawne, a nawet gdy rodzic uzyskuje dochody z emerytury opodatkowanych zgodnie ze skalą podatkową.

Co gdy PIT jest niższy niż ulga na dziecko?

Jak już wcześniej wspomniano, kiedy dochody rodzica są na tyle niskie, że kwota odliczenia okazuje się być wyższa, to rodzicowi przysługuje dodatkowy zwrot. Wniosek o niego trzeba złożyć poprzez wypełnienie odpowiednich pól w deklaracji podatkowej.

Ulga na dziecko 2020 – podsumowanie

Na koniec dodać należy jeszcze, że ulga przysługuje wyłącznie tym rodzicom, którzy faktycznie sprawują opiekę nad dzieckiem. W praktyce oznacza to, że je wychowują i utrzymują. W rozumienie to nie wlicza się zatem jedynie płacenie alimentów.

podatki
faq
ulga na dzieci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Piotr
4 lata temu
Taaa bo 500+ to mało