Na skróty
Ulga rehabilitacyjna
  • Czy można odliczyć wydatki na leki?

    W ramach ulgi rehabilitacyjnej można od dochodu odjąć wydatki przekraczające miesięcznie 100 złotych.

    Jeżeli lekarz specjalista uzna, że niepełnosprawny podatnik przyjmować powinien leki - bez względu na to, czy przyjmowane będą one stale, czy czasowo, na ich zakup przysługuje ulga w podatku dochodowym.

    Na leki można odliczyć jedynie nadwyżkę, ponad sto złotych w każdym miesiącu. Podatnik powinien posiadać rachunek z apteki, bądź aptek, który będzie podstawą rozliczenia.Uwaga: należy żądać faktury z apteki, bo paragon nie jest podstawą do rozliczenia.

    Za każdy miesiąc zsumować powinien wydatki na leki, a kwotę przekraczającą 100 zł może odliczyć od dochodu.

    Przykład:

    W styczniu wydatki na leki wyniosły 90 złotych

    w lutym 125 złotych

    w sierpniu 380 złotych

    we wrześniu 67 złotych

    i w grudniu 217 złotych

    Do odliczenia pozostają nadwyżki ponad 100 zł na miesiąc, czyli: za styczeń 0 zł, za luty 25 zł, za sierpień 280 zł, za wrzesień 0 zł, za grudzień 117 zł - w sumie 422 zł można odliczyć w rozliczeniu rocznym.

    Czytaj w Money.pl

    Ulga rehabilitacyjna
    Podatnicy niepełnosprawni oraz ich opiekunowie mogą odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem część wydatków na rehabilitację i poprawę warunków życiowych.


Re: Czy można odliczyć wydatki na leki?

adam868 / 62.141.233.* / 2014-09-30 13:11
Czy faktura ze sklepu :zdrowa zywnośc: zakup miodu manuka jest upowazniona do odpisu
wiwan / 2014-10-10 11:39 / Tysiącznik na forum
Nie mam pojęcia co to za miód, ale jest zasadniczo suplementem diety. Poza więc wszystkimi innymi warunkami skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej 'na leki' suplement ów musi spełniać cechy leku na terytorium Polski lub UE i być dopuszczony do obrotu.

W Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej padają konkretne nazwy suplementów, producentów, wielkości opakowań. Tak ogólnej pozycji jak miód manuka nie ma.


Przydatna Interpretacja indywidualna z 26 lipca 2013 r. nr IPTPB2/415-351/13-4/AK - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

Re: Czy można odliczyć wydatki na leki?

jozef 453 / 81.162.208.* / 2014-09-28 16:28
JESTEM EMERYTEM mam 2 grype czy moge odliczyc leki od podatku
wiwan / 2014-10-10 11:24 / Tysiącznik na forum
Tak. O ile będą to leki zalecone (zaświadczenie, wpis do karty pacjenta itp.) do stałego stosowania przez lekarza specjalistę, będzie na nie faktura i faktury będą opiewać na kwoty większe niż 100 zł w miesiącu kalendarzowym.

II grupa jak rozumiem sprzed 1997 r.- nie trzeba więc uzyskiwać orzeczenia o st. niepełnosprawności, uznaje się że jest to st. umiarkowany.

Re:CZY PIELUCHOMAJTKI DLA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ MOŻNA ODLICZYĆ I GDZIE NA PIT-0

BW779 / 83.7.38.* / 2014-03-10 21:28
MAM PROBLEM.CZY MOGĘ ODLICZYĆ PIELUCHOMAJTKI ZAKUPIONE NA IMIENNĄ FAKTURĘ ,GDZIE W PIT-O I W JAKIEJ WYSOKOŚCI?
wiwan / 2014-03-10 22:25 / Tysiącznik na forum
Niestety nie. Nie stanowią one leku ani sprzętu, ani produktu leczniczego- nie są więc w katalogu możliwych wydatków ( art. 26, ust. 7a ustawy o PIT) w uldze rehabilitacyjnej.

Było zresztą na ten temat wyjaśnienie MF dla Rzeczpospolitej z dnia 17.03.2009r.

Re: Czy można odliczyć wydatki na leki?

Paula1221 / 83.6.237.* / 2014-02-18 22:19
Czyli moja 70-letnia babcia ktora otrzymuje emeryture nie moze odliczyc sobie wydatkow na leki dobrze rozumiem ???

Re: Czy można odliczyć wydatki na leki?

piotrwaw / 89.71.130.* / 2013-09-21 12:56
11 września kupiłem leki w aptece ale zapomniałem o fakturze. Czy jest jeszcze szansa na uzyskanie jej czy może wystarczy sam rachunek ?

Re: Czy można odliczyć wydatki na leki?

ella29 / 178.181.32.* / 2013-07-10 08:16
Witam, mam umiarkowany st niepelnosprawnosci (chory kregoslup), teraz jestem w ciazy i biore leki na podtrzymanie. Czy w tym przypadku, majac zaswiadczenie od ginekologa moge odliczyc wydatki na te leki? Jest tego mnostwo i kwota tez ogromna... I jeszcze pyt.czy odliczac mozna tylko to co lek wpisal na recepcie, czy np jezeli zalecil branie jakiegos leku ktory mozna kupic bez recepty np acard, a ujmie to w zaswiadczeniu to tez podlegac beszie odliczeniu?
ella29 / 178.181.32.* / 2013-07-10 08:18
Przepraszam za spam ale nie wiem co sie dzieje... Komorka zwariowala i ciagle dodaje ten sam post... :-! A ja tylko weszlam zeby sprawdzic czy jest odpowiedz... Mam nadzieje ze tego nie doda milion razy
wiwan / 2013-07-10 11:01 / Tysiącznik na forum
Odliczać można koszty leków nie tylko związanych z chorobą, która jest podstawą orzeczenia niepełnosprawności.
Nie muszą być też to leki refundowane, ani leki dostępne jedynie na receptę.
Konieczność ich stałego lub okresowego stosowania ma wynikać z zaświadczenia, a wydatki wynikać z faktury wystawionej na podatnika dokonującego odliczenia.
ella29 / 188.146.140.* / 2013-07-10 13:19
Dziekuje, prosze mi jeszcze napisac czy to zaswiadczenie wystarczy wystawic raz na caly okres leczenia czy przy kazdej recepcie. I czy mam je dolaczyc do pita czy trzymac razem z fv za leki.
belladonna / 2013-07-10 16:07 / Tysiącznik profesjonalny
Z zaświadczeniem chodzi o to, że ani podatnik, ani urzędnik nie są po medycynie (brak wiedzy co lekiem jest, a co nim nie jest).
Zagadnienia zaświadczenia to na trwale lub czasowo... czyli zaświadczenie jedno. Do PIT nie dołączasz (jedynie odliczasz), w razie weryfikacji zasadności odliczeń okażesz dokumenty :)

Re: Czy można odliczyć wydatki na leki?

luse / 83.1.244.* / 2013-06-01 13:29
Proszę o radę, czy też można odliczać wydatki poniesione na leki, ale w Niemczech (w Polsce nie ma tego leku)?
belladonna / 2013-06-02 17:10 / Tysiącznik profesjonalny
Możesz. Tylko z dowodu zakupu musi wynikać kto poniósł wydatek (dane osoby).
Ponadto ustawa nakłada aby osoba miała zaświadczenie od lekarza specjalisty. Jest tak dlatego, gdyż urzędnik nie zna się na medycynie, więc z zaświadczenia wiadomo, że to, co ktoś kupił jest lekiem.

Interpretacja potwierdzająca:
Autor: Urząd Skarbowy w Elblągu
Data:2007.04.08
Sygnatura: PD3/415-8/07

znajdziesz w necie (musisz przeliczyć wydatek na złotówki) :)

Re: Czy można odliczyć wydatki na leki?

czeslawa urda / 83.5.244.* / 2013-03-22 21:48
choruje na przewlekla chorobe czy moge wydatki na leki odliczyc od podatku
belladonna / 2013-03-23 07:23 / Tysiącznik profesjonalny
Ulga na lek jest dla osób niepełnosprawnych. Odliczamy ją od dochodu (nie podatku). Oprócz FV należy mieś zaświadczenie od lekarza specjalisty, że dany lek osoba ma stosować czasowo czy na stałe.
Odliczamy nadwyżkę wydaną w miesiącu ponad 100 zł, dlatego czasem lepiej kupować co 2 miesiąc (bo jak ktoś wyda w miesiącu 100 zł nic nie odliczy, ale jak ktoś co 2 miesiąc kupi za 200 zł, to to 100 nadwyżki odliczy).

A zaświadczenie jest potrzebne po to, że ani niepełnosprawny, ani urzędnik nie są po medycynie aby się znać co jest lekiem, a co nim nie jest. Dlatego określa to lekarz. A specjalista dlatego, ze jak mamy niepełnosprawność na serce, to chodzimy do kardiologa. Jak mamy problem z nerkami to chodzimy do urologa itd :)
Do rodzinnego chodzimy ze sprawami grypowymi itp, bądź po skierowanie do specjalisty.

Re: Czy można odliczyć wydatki na leki?

Wiesia 01 / 62.141.207.* / 2013-03-10 12:13
Posiadam III grupę inwalidzką czy mogę odliczać wydatki na leki
belladonna / 2013-03-10 13:03 / Tysiącznik profesjonalny
Przy lekach nie ma wymogu I, II. Możesz, jak posiadasz zaświadczenie od lekarza oraz FV. Odliczamy nadwyżkę ponad 100 wydaną w miesiącu :)

Re: Czy można odliczyć wydatki na leki?

Wiesława 01 / 62.141.207.* / 2013-03-10 12:08
Posiadam III gr.inwalidzką czy mam prawo odliczać wydatki na leki
belladonna / 2013-03-10 13:05 / Tysiącznik profesjonalny
Możesz, jak masz zaświadczenie od lekarza i FV. Odliczasz nadwyżkę ponad 100 wydaną w miesiącu :)

Re: Czy można odliczyć wydatki na leki?

gabriela hinc / 81.190.52.* / 2013-02-20 16:27
czy mozna odliczicaparat sluchowy

Re: Czy można odliczyć wydatki na leki?

fizialeon / 93.105.103.* / 2013-01-02 16:42
Czy mogę odliczyć leki kupione w innym państwie, np Niemcy, no i jak przeliczyć euro na złotówki.

Re: Czy można odliczyć wydatki na leki?

BOGDAN1969 / 2012-03-23 12:58
Czy mogę odpisać koszt leków jeśli jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym ?

Re: Czy można odliczyć wydatki na leki?

r-bożena / 178.56.236.* / 2012-03-04 19:40
a wydatek na okulary....w jakim przypadku można odliczyć? i jaką kwotę? całość czy też nadwyżkę ponad 100,-

Re: Czy można odliczyć wydatki na leki?

sylwia1981 / 46.204.85.* / 2012-03-03 00:24
ale jak to zrobić ? jak odliczyć tę kwotę? i gdzie ją wpisać w picie 36?
r-bożena / 178.56.236.* / 2012-03-04 19:44
Sylwia. ulgi rejestruje sie w pit-o...automat przenosi je na pit 36

Re: Czy można odliczyć wydatki na leki?

Zenon Gierszewski / 80.50.235.* / 2012-02-24 20:16
Witam!
Posiadam drugą grupę inwalidzką w związku ze służbą przyznaną przez Wojewódzką Komisję Lekarską MSWiA czy mogę odliczyć wydatki na leki?

Re: Czy można odliczyć wydatki na leki?

maks356 / 89.228.5.* / 2012-02-10 14:02
Z tego wynika ponownie, że ulgi podatkowe są dla bogatych chorych. Mój ojciec ma POCHP, astmę i nadciśnienie i wydaje trochę ponad 100 zł. Niewiele więc będzie mógł odliczyć. Tak szanuje się człowieka, który palił papierosy całe życie i wspierał budżet państwa płacąc akcyzowe. Człowiek dla prawa - oto prawo w Polsce.
agentka112 / 109.243.77.* / 2012-06-05 20:17
a ile państwo juz wydało na jego badania i leczenie tylko przez to że przez całę życie truł się na własne życzenie - oto sprawiedliwość w Polsce
ryś747 / 88.156.188.* / 2013-06-30 09:29
to nie państwo wydało pieniądze na leczenie, tylko on sam. zapomniała pani, że na coś się płaci składki zus.

Re: Czy można odliczyć wydatki na leki?

jaanka / 77.222.244.* / 2012-02-08 22:51
A jeżeli ktoś ma świadczenie po mężu (sam nie wypracował lat na emeryturę), ale też ma orzeczoną przez ZUS III grupę inwalidzką, czy wówczas tez ma prawo odliczenia?

Re: Czy można odliczyć wydatki na leki?

Ilaria / 46.205.88.* / 2012-01-19 13:57
Tylko niepełnosprawny, czy może jest też możliwość odliczenia leków do stymulacji in vitro.
Leh / 2012-01-19 17:06 / Bywalec forum
Trzeba mieć orzeczenie o niepełnosprawności z Urzędu Miasta lub orzeczenie o niezdolności do pracy z ZUS-u.
potter / 89.68.190.* / 2012-01-28 13:22
O co jeżeli ktoś ma emeryturę/rentę?
Leh / 2012-01-28 21:02 / Bywalec forum
Jeżeli ktoś ma rentę to ma ją przyznaną na podstawie orzeczenia ZUS o częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy. Czyli taka osoba może odliczać wydatki na leki. Jeżeli ktoś ma emeryturę to ma ją przyznaną na podstawie osiągniętego wieku a więc to nie kwalifikuje do odliczenia wydatków na leki.

Re: Czy można odliczyć wydatki na leki?

adamoooo / 193.59.180.* / 2012-01-18 22:36
no tak ale czy leki muszą być z jakiejś określonej listy?
czy obojętne np wit.c itp?
STARSWEB / 193.41.230.* / 2012-01-19 09:14
To powinny być leki wystawione na receptę i i też powinna być przedstawiona faktura. Ale nie mam co do tego pewności.
Leh / 2012-01-19 17:10 / Bywalec forum
Tak można to interpretować.
Narzędzie oblicza:
składki na ZUS, na NFZ, wynagrodzenie brutto, zaliczkę na podatek dochodowy, koszt ponoszony przez pracodawcę