Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Debiut “giełdowego” PITa

0
Podziel się:

Tegoroczną nowinką i zarazem utrapieniem dla niektórych podatników jest konieczność sporządzenia zeznania i opłacenia podatku “od giełdy“.

Ponieważ dochodów ze zbycia papierów wartościowych nie łączy się z dochodami z innych źródeł (np. pracy, działalności gospodarczej, renty), dlatego po raz pierwszy za 2004 rok podatnicy wypełniają specjalne zeznanie: PIT-38.

Przypomnijmy, iż nowe zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych weszły w życie 1 stycznia 2004 r. na skutek nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1956, z późn. zm.).

Podatek od dochodów kapitałowych

Zgodnie z art. 30 b ustawy o PIT 19 proc. podatek zapłacimy od dochodów uzyskanych:
- z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających
- odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną
- z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Co to jest papier wartościowy

By sprawdzić, co kryje się pod ogólnym pojęciem „papiery wartościowe” sięgnąć należy do art. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz.U. z 2002 r. Nr 49, poz. 447, z późn. zm.). Zgodnie z zawartą tam definicją papierami wartościowymi są:

  1. akcje, prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne, jak również inne papiery wartościowe wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego
  2. zbywalne prawa majątkowe wynikające z papierów wartościowych, o których mowa w pkt 1
  3. inne prawa majątkowe, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od ceny papierów wartościowych (prawa pochodne), a w szczególności kontrakty terminowe i opcje
  4. a także inne niż wymienione w pkt 2 i 3 prawa majątkowe od dnia dopuszczenia do publicznego obrotu papierami wartościowymi pod warunkiem, że zostaną zarejestrowane w depozycie papierów wartościowych.

Kiedy przychód?

Zanim przystąpimy do wypełniania zeznania warto zastanowić się, w jakim momencie powstaje przychód ze zbycia papierów wartościowych.
Otóż według art. 17 ust. 1 pkt 6 lit.a ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.
Przychód powstaje więc w momencie przeniesienia własności zbywanych papierów wartościowych, niezależnie od tego, czy podatnik otrzymał za nie zapłatę czy też nie.

Transakcje zagraniczne

W zeznaniu PIT-38 nie wykazujemy dochodów kapitałowych uzyskanych za granicą. Dochody te należy wpisać do zeznania PIT-36 - są one opodatkowane na zasadach ogólnych, tj. przy zastosowaniu progresywnej skali podatkowej oraz z uwzględnieniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Informacja PIT-8C

Bazą do wypełnienia zeznania PIT-38 jest sporządzana przez biura maklerskie i przesyłana do podatników informacja PIT-8C.
To z tego dokumentu powinniśmy dowiedzieć się, jaką wartość osiągnęły przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych podlegające opodatkowaniu, nabytych w 2004 r. oraz
przed 1 stycznia 2004 r. niekorzystających ze zwolnienia na podstawie art. 52 pkt 1 ustawy o PIT.

Ponieważ przez długi okres czasu dochody uzyskane ze zbycia papierów wartościowych nabytych w ofercie publicznej lub na giełdzie były zwolnione z podatku - biura maklerskie mogą nie dysponować informacjami co do sposobu ich nabycia. W związku z tym w części F informacji PIT-8C podatnicy powinni znaleźć dane dot. przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, nabytych przed dniem 1 stycznia 2004 r., w stosunku do których nie można stwierdzić, czy uzyskany przychód podlega opodatkowaniu, czy też nie.
W takim przypadku podatnik powinien sam dokładnie sprawdzić, jaka część wykazanych w tym miejscu przychodów podlega opodatkowaniu i ująć tą wartość w zeznaniu rocznym.

Natomiast w części E biuro maklerskie powinno wykazać przychody dot. odpłatnego zbycia papierów wartościowych nabytych w 2004 r. oraz przed dniem 1 stycznia 2004 r. - w całości podlegające opodatkowaniu (np. dochody z odpłatnego zbycia akcji pracowniczych bądź innych papierów wartościowych nabytych poza obrotem publicznym w drodze darowizny, czy spadku).

Trzeba pamiętać, iż niektóre transakcje przebiegają poza zasięgiem biur maklerskich i nie są ujmowane w informacji PIT-8C (np. z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny). Podatnik samodzielnie rozlicza uzyskane w ten sposób przychody.

UWAGA!
Brak informacji PIT-8C nie zwalnia podatników z obowiązku sporządzenia zeznania oraz opłacenia należnego podatku!

Wykaż koszty

Dochód podlegający opodatkowaniu stanowi różnicę pomiędzy przychodem a kosztami jego uzyskania. Im wyższe koszty - tym mniejszy podatek przyjdzie nam zapłacić. W związku z tym warto dokładnie przyjrzeć się poniesionym wydatkom.

Koszty uzyskania przychodów podzielić możemy na dwie kategorie:
- koszty bezpośrednie, przypisane do danej transakcji - np. koszt nabycia odpłatnie zbywanego papieru wartościowego (cena jednostkowa x ilość papierów wartościowych)
- koszty pośrednie, np. koszty związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie: prowizje kupna - sprzedaży, opłaty związane z założeniem i prowadzeniem rachunku, transferem, zdeponowaniem papierów itp.).
Do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć można także zapłacone odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup akcji.

W związku z tym, iż biura maklerskie mogą nie posiadać informacji co do:
- ceny zakupionych akcji
- zapłaconych odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup akcji
- opłat za prowadzenie rachunku inwestycyjnego
- wydatków związanych z nabyciem papierów wartościowych poza rynkiem publicznym (np. opłat notarialnych)
wysokość kosztów wykazanych w informacji PIT-8C może okazać się zaniżona!
Wówczas podatnik samodzielnie oblicza i wykazuje w zeznaniu rocznym wartość faktycznie poniesionych kosztów związanych z przychodem uzyskanym ze zbycia papierów wartościowych.

UWAGA!
Zeznanie PIT-38 za 2004 r. należy złożyć w urzędzie skarbowym najpóźniej w poniedziałek 2 maja br.

pit
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)