Na skróty
Money.plPodatkiPoradniki podatkoweJak rozliczyć PIT przez internet
2010-01-22 13:31

Jak rozliczyć PIT przez internet

Jak rozliczyć PIT przez internet
[fot: Extra Ketchup/CC/Flickr]

Do rozliczenia zdalnego nie jest już potrzebny kosztowny kwalifikowany podpis elektroniczny.

W tym roku, czyli przy rozliczaniu PIT za 2009 rok, zeznanie przez internet złożyć mogą zarówno osoby, które czerpią dochody z umów o pracę, zlecenia, z emerytur i rent, jak i przedsiębiorcy - w tym także ci, którzy rozliczają się liniowo.

Zdalnie złożyć można następujące deklaracje za rok 2009:

  • PIT-36 (przychody z działalności gospodarczej, działów specjalnych produkcji rolnej, najmu i dzierżawy - opodatkowanych na zasadach ogólnych)
  • PIT-36L (przychody opodatkowane podatkiem liniowym)
  • PIT-37 (przychody ze źródeł innych niż działalność gospodarcza, opodatkowanych na zasadach ogólnych - według skali podatkowej)
  • PIT-38 (przychody kapitałowe - odpłatne zbycie papierów wartościowych)
  • PIT-39 (przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami)

Przez internet rozliczyć się można na dwa sposoby. Poprzez interaktywne formularze na stronie przygotowanej przez Ministerstwo Finansów: www.e-deklaracje.gov.pl lub pobierając z tej strony specjalny program, który instaluje się na własnym komputerze.

W obu przypadkach niezbędny jest nieodpłatny program Adobe Acrobat Reader w wersji co najmniej 8.1.4. Należy zainstalować do niego dodatkowo wtyczkę, obsługującą wypełnianie e-deklaracji. Wtyczkę pobrać można ze strony: www.e-deklaracje.gov.pl (zakładka: Do pobrania).

Giełda na żywo

BBI Development zawarł umowę deweloperską dotyczącą projektu Złota 44

BBI Development otrzyma z tego tytułu premię deweloperską.

Giełda na żywo

Rekordy na Wall Street po decyzji w... Japonii

Sprawdź, co się stało na największej giełdzie świata.

Wersja interaktywna wymaga systemu Windows 2000, Vista, XP lub 7.

Wersja desktopowa, czyli instalowana na komputerze użytkownika, jest bardziej przyjazna dla systemów konkurencyjnych wobec Microsoftu. Obsługuje ona systemy: Linux (Fedora 8 i nowsza, Ubuntu 7.10 i nowsze, openSUSE 10.3 i nowsze), Mac OS (Mac OS X 10.4.11 lub Mac OS X 10.5.4 i 10.5.5).

Wypełnianie deklaracji

Formularze udostępnione przez resort finansów przechowują dane podatnika, obliczają właściwe wartości dochodu, podatku itp, oraz kontrolują, czy podatnik prawidłowo wypełnił PIT - np. czy nie zapomniał o uzupełnieniu któregoś z pól.

Nieprawidłowo wypełniona deklaracja nie może zostać wysłana.

Zamiast podpisu elektronicznego dla każdego z podatników generowany jest specjalny numer referencyjny. Powstaje on na podstawie danych takich jak: NIP, imię, nazwisko i data urodzenia, oraz co ważne, kwota przychodu z zeznania za poprzedni rok.

Podatnik musi więc przed dokonaniem rozliczenia przygotować sobie dane z ubiegłorocznego PIT-u.

Dodatkowe problemy mają też osoby, które chcą rozliczyć się wspólnie z małżonkiem: przed złożeniem zeznania musi dostarczyć do odpowiedniego urzędu skarbowego upoważnienie małżonka - na druku UPL-1.

Upoważnienie można zanieść osobiście do urzędu skarbowego, bądź też dostarczyć za pośrednictwem poczty. To drugie rozwiązanie nie jest jednak dla podatników bezpieczne. Druk UPL musi bowiem trafić do urzędu przed złożeniem zeznania wspólnego. Oznacza to, że nie jest istotna - jak w przypadku innych przesyłek - data nadania, lecz data wpływu.

Jeżeli podatnik w dniu przesłania zeznania za rok 2009 posiada ważne pełnomocnictwo UPL-1 lub upoważnienie ZAS-E, nie ma potrzeby ponownego składania formularza UPL-1.

Deklaracje interaktywne:

W celu złożenia zeznania drogą elektroniczną z interaktywnych formularzy należy:

  • 1. Pobrać ze strony Ministerstwa Finansów odpowiedni interaktywny formularz i zapisać na dysku lokalnym komputera. Możliwe jest także otwarcie formularza bezpośrednio na stronie www.e-deklaracje.gov.pl , zakładka Formularze.
  • 2. Wypełnić formularz zeznania wraz z odpowiednimi załącznikami.
  • 3. Wprowadzić dane autoryzujące do podpisania zeznania.
  • 4. Wysłać dokument do systemu e-Deklaracje.
  • 5. Zachować numer referencyjny wygenerowany po wysłaniu dokumentu. Ten unikalny identyfikator jest niezbędny do pobrania Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). Numer referencyjny jest zapisywany również na formularzu w sekcji Komunikacja z Ministerstwem Finansów.
  • 6. Pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Prawidłowo złożony dokument uzyska status 200 - Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie.
  • 7. Wyświetlić UPO (operacja dostępna tylko przy statusie 200). Dane z dokumentu wydrukować i/lub zapisać na dysku komputera.
  • Uwaga! Dokument Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) jest jedynym dowodem potwierdzającym złożenie zeznania w formie elektronicznej.

Znajdź swój urząd skarbowy!

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
Szukaj domeny:
Wybierz hosting:

Re: Jak rozliczyć PIT przez internet

Ziuta666 / 188.47.23.* / 2012-02-20 11:01
A ja mam problem z wypełnieniem formularza. Pole powiat i gmina się nie rozwija,wpisująć nazwę z klawiatury nadal jest pusto, kwoty dochód wpisać również nie mogę, pole nie reaguje, porazka jakaś. Straciłam tyle czasu na walkę z tym formularzem i jeśli do tego mam czekać na zwrot do maja to ja dziękuję. Przejadę się na pocztę.
belladonna / 2012-02-20 20:44 / Tysiącznik profesjonalny
Tutaj:
http://www.e-deklaracje.gov.pl/index.php?page=formularze_bpk_edek2

pole z powiatem, gminą się rozwija... dochód sam się wrzuca, po wpisaniu przychodu, KUP :)

Re: Jak rozliczyć PIT przez internet

przytulmnie / 195.74.48.* / 2011-02-12 22:14
chcesz rozliczyć pit za darmo to zapraszam zajrzyjcie tutaj:
http://przytulmnie.org.pl/index-41.html#1%20%%20Podatku:

Re: Jak rozliczyć PIT przez internet

podatnikRybnik / 83.29.71.* / 2010-05-18 13:02
Z tego co tu czytam to widzę iż nie popłaca składać zeznań przez internet, złożyłem zeznanie 7 marca dziś 18 maj i zwrotu jak nie ma tak nie ma,a miało być tak różowo,nowocześnie i szybko.
Mam pytanie czy ktoś kto rozliczał się przez internet otrzymał już zwrot podatku.Pozdrawiam

Re: Jak rozliczyć PIT przez internet

aaaaawawasaea / 84.10.238.* / 2010-04-29 17:39
dlaczego nie moge zrobic przelewu na konto US?
belladonna / 2010-04-29 18:21 / Tysiącznik profesjonalny
Przy przelewie internetowym musisz wybrać płatność do US, a następnie w tym przelew jednorazowy... tam pobierasz nr rachunku do przelewu (w zależności czy dochodowy, czy VAT, itd.... w moim banku wybiera się miasto i typ formularza lub płatnosci)... potem typ identyfikatora (np NIP), który wpisujesz niżej... symbol formularza płatności (np PIT-37, PCC-3 itp)... wpisujesz kwotę i robisz przelew... no tak jest w iPKO :)

Re: Jak rozliczyć PIT przez internet

kri / 83.14.66.* / 2010-04-14 10:53
ktoś mi podpowie ,czy mogę złożyć korektę pit-37 za 2008r,nie odliczylam sobie ulgi na dziecko?
belladonna / 2010-04-14 22:11 / Tysiącznik profesjonalny
Możesz, ale oprócz korekty, pisma wyjaśniającego trzeba dołączyć kopie dokumentów potwierdzających prawo do ulgi (np ksero odpisu aktu urodzenia dziecka jak chodzi o małoletnie).... przy kwocie do zwrotu potrzebny tez wniosek o stwierdzenie nadpłaty (można todopisać w piśmie wyjaśniającym do korekty) :-)

Re: Jak rozliczyć PIT przez internet

ales / 83.23.93.* / 2010-04-09 16:05
ja tutaj rozliczyłem swój PIT
http://allegro.pl/item990180879_pit_rozliczenie_podatku_za_2009_pit_37_pit_o.html

Re: Jak rozliczyć PIT przez internet

KristofKCE / 89.76.47.* / 2010-04-08 11:26
Proszę o pomoc,w polu "kwota przychodu za poprzedni rok wpisalem kwote za rok 09 a nie 08...i tak wyslalem,czy powinienem sie teraz skontaktowac z US czy wyslac jeszcze raz? za pomoc dziekuje
wiwan / 2010-04-08 12:41 / Tysiącznik na forum
Wysłać jeszcze raz, ALE zaznaczyć w polu cel złożenia (część A) "korekta zeznania".
belladonna / 2010-04-08 16:51 / Tysiącznik profesjonalny
Nie za bardzo w to wierzę, ze taki PIT poszedł... jeśli się wpisze nieprawidłowy przychód system ma wyrzucić błąd, a tym samym osoba nie otrzyma UPO, czyli zeznanie w ogóle nie zostało wysłane.
Co do korekty, to w przypadku zeznań nie wymagających podpisu kwalifikowanego nie można wysłać korekty (możliwa jest jedynie korekta w formie papierowej).... korekty wysyłane przez Internet są możliwe tylko w przypadku zeznań składanych z podpisem kwalifikowanym :-)
KristofKCE / 89.76.47.* / 2010-04-08 20:45
to mała Twoja wiara;)

czyli mam rozumiec ze musze isc jednak osobiście?;/ i znowu tracic czas,wrr..
belladonna / 2010-04-08 23:00 / Tysiącznik profesjonalny
Spróbuj wysłać przez net jeszcze raz jako złożenie zeznania (absolutnie nie korekta, bo korekty bez podpisu nie wyślesz)... z tego co wiem powtórne wysłanie czegoś co już raz było wysłane skutkuje komunikatem "duplikat" i za nic się nie wyśle... dlatego wtedy już będziesz wiedział czy raz poszło... no a system na wstępie weryfikuje tez przychód i jak nie gra to wyrzuca błąd, więc może był z 2008 roku jednak.... poza tym zawsze można zadzwonić do US-a i zapytać czy PIT doszedł..... no ale to wpływa z pewnym poślizgiem, to odczekaj ze 4 dni :-)

Re: Jak rozliczyć PIT przez internet

Hatton / 145.237.118.* / 2010-03-23 11:57
kożystałem z mozliwości zożenia PIT przez Internet na www.e-deklaracje.gov.pl. Polecam. Można złożyc PIT w kilka minut i wysłać bezpośrednio do urzedu skarbowego!
podatnik x / 89.228.150.* / 2010-04-06 09:29
Ja też skorzystałem z e-deklaracji !!!!!!!!!!!!!!!!.co za ulga!!!!!!!!!!!!!! W KIESZENI !!!!!!!!!!!!!!.pomimo zaistnienia w systemie czekam już 2 miesiące na zwrot podatku !!!!!!!!!!.Uważam że termin 3 m-ce był dobry w czasach kiedy były liczydła na wyposażeniu US.Widać XXI wiek nie przyniósł żadnej ulgi podatnikom !!!!!!!!!!!
izabelka 1122 / 83.20.115.* / 2010-03-24 15:26
Ja też polecam, ale akurat ja wyszłam na tym raczej gorzej jak lepiej. Złożyłam zeznanie na początku lutego przez internet. Czekam do dzisiaj na zwrot podatku. Znajomi, którym rozliczałam pit w połowie lutego i zanosili osobiście już mają zwrot na kontach. Dzisiaj byłam w urzędzie i dowiedziałam się, że internetowe pity jeszcze nie są rozliczane. Tak bardzo zachęcają, a jednocześnie zniechęcają:(
belladonna / 2010-03-24 18:57 / Tysiącznik profesjonalny
Bo niektórzy sobie z tym nie radzą... no ale w moim jest ekspres co do e-PIT :-)
izabelka 1122 / 83.20.114.* / 2010-03-25 07:40
Zazdroszczę, ale chyba masz rację, nowe środki przerastają niektórych urzędników, ale to chyba znak, że albo należy się podszkolić, albo zrobić miejsce nowym;) Jedyna odpowiedź na tą sytuację, to taka, że us ma 3 miesiące na zwrot, i tym samym zamyka się temat:)

rozliczenie

ada1511 / 83.220.123.* / 2010-03-17 12:57
jak długo mozna czekac na zwrot podatku z urzedu skarbowego??
podatnik x / 89.228.150.* / 2010-04-09 10:21
NIE WARTO rozliczać się przez internet w przypadku ZWROTU!!!!! W takim przypadku trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać do momentu upływu terminu aby otrzymać zwrot.
belladonna / 2010-03-17 17:23 / Tysiącznik profesjonalny
3 miesiące od złożenia :-)
belladonna / 2010-03-17 17:23 / Tysiącznik profesjonalny
oczywiście odnośnie PIT :-)
ada1511 / 62.152.147.* / 2010-03-17 19:41
wyslalam miesiac tem do urzedu pit razem ze szfagierka ona juz dostala zwrot a ja jeszcze nie czy jest jakas regula na to
belladonna / 2010-03-17 20:03 / Tysiącznik profesjonalny
Tak, segregacja pod względem kwoty zwrotu, nadpłaty, do zapłaty, czy % i bez %.... więc złożenie, czy wysłanie w tym samym czasie nie ma związku z otrzymaniem zwrotu w tym samym czasie :-)
ada1511 / 62.152.147.* / 2010-03-17 22:34
akurat tak sie sklada ze mamy tak sama kwote ale dziekuje za wyjasnienia

Re: Jak rozliczyć PIT przez internet

Anna Slawinska / 99.51.226.* / 2010-03-16 02:34
W jaki sposob mam udokumentowac wplate podatku, jesli wysle droga elektroniczna PIT? Nie podaja zadnego adresu e-mail, gdzie moge przeslac dowod wplaty, czyli i tak na poczte marsz?
belladonna / 2010-03-16 19:27 / Tysiącznik profesjonalny
A od kiedy przy PIT należny udokumentować wpłatę podatku?: PIT jest PIT-em, a płatność płatnością :-) PIT możesz złożyć 2 stycznia, a wpłacasz do 30 kwietnia (dotyczy to PIT-ów składanych do końca kwietnia) :-)

Re: Jak rozliczyć PIT przez internet

ania112344 / 88.156.124.* / 2010-03-15 23:28
polecam fajny i łatwy program do wypełniania PITów http://www.gazetaprawna.pl/serwis/pit_2009/artykuly/386552,program_do_samodzielnego_wypelniania_pit_ow_za_2009_rok.html
szczep / 145.237.82.* / 2010-04-27 09:42
polecam serwis www.e-deklaracje.gov.pl

Re: Jak rozliczyć PIT przez internet

Oyrio / 89.200.210.* / 2010-02-25 20:55
A kiedy ZUS przyśle PIT?
belladonna / 2010-02-26 17:39 / Tysiącznik profesjonalny
Ostateczny termin w tym roku to 1 marzec na przysłanie PIT-40A/11A przez ZUS.

Re: Jak rozliczyć PIT przez internet

MieszkoTheOne / 194.187.74.* / 2010-01-25 14:07
Stare dziady idą na emeryturę to i zmiany nadchodzą. Do pełni szczęścia trzeba jeszcze wysłać na emeryturę polityków, policjantów, prokuratorów i prostytutki.