Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

PIT 2009: Jak odliczyć ulgę na dzieci?

0
Podziel się:

Niższe odliczenie przysługuje za dzieci urodzone w trakcie roku. Prawo do ulgi zyskały za to rodziny zastępcze i opiekunowie prawni.

PIT 2009: Jak odliczyć ulgę na dzieci?
(Bartosz Chochołowski)

Ulgę wykorzystać mogą jedynie podatnicy, którzy w 2009 roku płacili podatek dochodowy liczony według skali podatkowej. Nie przysługuje ona natomiast opodatkowanym podatkiem liniowym 19 procent ani przedsiębiorcom płacącym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Ulgę rodzinną odlicza się od zapłaconego w trakcie całego roku podatku: maksymalna wysokość odliczenia za jedno dziecko to 1.112,04 zł na jedno dziecko.

Taki limit przysługuje łącznie obojgu rodzicom, rodzicom zastępczym lub opiekunom prawnym. Jeżeli wychowują dziecko wspólnie, mogą zadecydować o podziale ulgi w dowolnych proporcjach. Jeśli podatek według skali płacił tylko jeden z rodziców - to on odlicza ulgę.

Na jakie dzieci przysługuje ulga?

Odliczenia mogą dokonać rodzice i opiekunowie dzieci:

  • małoletnich
    • bez względu na wiek - które otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną
    • do 25 roku życia, jeśli uczą się lub studiują (także za granicą)

- jeżeli dzieci te nie uzyskały w 2009 roku dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej, przekraczających 3.089 złotych.

Bez prawa do ulgi

Z odliczenia nie mogą też skorzystać podatnicy, których dzieci prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną liniowym podatkiem 19 procent, lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ulga nie przysługuje też rodzicom pozbawionym władzy rodzicielskiej ani opiekunom prawnym, którzy nie mieszkają z dzieckiem.

Prawo do odliczenia podatnik traci od miesiąca, w którym dziecko na podstawie decyzji sądu umieszczone zostało w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie (np. dom dziecka).

Utrata odliczenia następuje także w miesiącu, w którym dziecko zawarło związek małżeński.

Ile można odliczyć?

Pełna kwota ulgi na jedno dziecko zmniejsza podatek dochodowy o 1.112,04 złote. W przypadku, gdy dziecko urodziło się w trakcie roku, rodzicom przysługuje odliczenie proporcjonalne: 92,67 złotych (1.112,04/12) za każdy miesiąc, z miesiącem urodzenia włącznie.

Jeśli dziecko przeszło pod opiekę innej osoby, ulgę rozlicza się proporcjonalnie. Pierwszy opiekun może odliczyć 92,67 za wszystkie pełne miesiące oraz 3,09 (czyli 1/30 kwoty) za każdy dzień pełnienia pieczy nad dzieckiem. Drugi natomiast odliczyć moze pozostałą kwotę.

W przypadku związku małżeńskiego dziecka, utrata ulgi następuje od miesiąca jego zawarcia.

Jak złożyć zeznanie?

Odliczając ulgę rodzinną należy wykazać ją w załączniku PIT-O. Trzeba tam podać dane dotyczące dzieci, włącznie z ich datami urodzenia i numerami PESEL. Do zeznania nie trzeba natomiast dołączać innych dokumentów, takich jak akt urodzenia, zaświadczenie sądu ustanawiające opiekuna prawnego, zaświadczenie ze szkoły o uczęszczaniu do niej dziecka pełnoletniego.

Podatnik powinien jednak zgromadzić takie dokumenty, by móc okazać je na wezwanie urzędu skarbowego.

porady
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)