Na skróty
Money.plPodatkiPoradniki podatkoweRozliczenie podatku od umów zleceń
2008-02-26 14:38

Rozliczenie podatku od umów zleceń


Zlecenie a ulga na internet

Student na umowę zlecenie

Rozliczenie PIT a nieodebrana wypłata

Dochody z umowy zlecenia a renta socjalna 

Pytanie:

Giełda na żywo

GPW traci, ale nadal jest na czele

Negatywne nastroje na najważniejszych parkietach wpłynęły również na GPW....

Giełda na żywo

JSW planuje emisję euroobligacji. Dokonano wyboru

Wybrano m.in globalnych koordynatorów emisji.

Giełda na żywo

Polmed będzi współpracował z ubezpieczycielem

Spółka szacuje, że zawarcie umowy mogłoby generować dla spółki przez pierwsze...

Jestem zatrudniona na umowę zlecenie. Czy mogę w zeznaniu rocznym za 2007 rok odliczyć ulgę na Internet?

Odpowiedź:

Ma Pani prawo odliczyć w deklaracji rocznej ulgę na Internet. Nie ma znaczenia rodzaj umowy, na podstawie której Pani pracowała w 2007 roku. Wydatki na Internet muszą być odpowiednio udokumentowane fakturami wystawionymi na Panią. Odliczyć można tylko wydatki poniesione w miejscu zamieszkania, bez względu na miejsce zameldowania. Istotny jest fakt, że można odliczyć tylko wydatki z tytułu użytkowania sieci, natomiast wydatki związane z instalacją oraz konserwacją sieci nie podlegają odliczeniu. Ulga na Internet jest limitowana, co oznacza, że odliczenie z tego tytułu nie może przekroczyć 760 zł rocznie. Do zeznania rocznego należy dołączyć PIT/O, w którym wykazuje się odliczenie.

Pytanie:

Jestem studentem, w lato pracowałem na umowę zlecenie. To była moje pierwsza praca. Czy powinienem złożyć zeznanie roczne? Jeśli tak, to jakie?

Odpowiedź:

Jest Pan zobowiązany złożyć zeznanie roczne bez względu na to, jak wysokie osiągnął Pan dochody i z jakiego tytułu. W tym celu do końca lutego powinien Pan otrzymać PIT-11 od pracodawcy, na podstawie którego zobowiązany jest Pan do złożenia rozliczenia rocznego PIT-37 do końca kwietnia 2008 roku.

Pytanie:

Rozliczenie PIT a nieodebrana wypłata
Pracowałem w 2007 roku na umowie zleceniu(student), nie odebrałem jednej wypłaty czy mogę podatek rozliczać, nie uwzględniając jej tak jakby jej nie było?
A co jeśli jej nie rozliczę, a pracodawca się rozliczył z tej wypłaty rozliczył się z US? Mam powody podejrzewać, że wziął ją dla siebie po prostu...

Odpowiedź:

Przepisy definiują przychody jako otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. W związku z tym, jeśli część wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia nie została wypłacona zleceniobiorcy w roku 2007, to nie należy jej wykazywać w rozliczeniu rocznym.

Pytanie: 

Pracowałam na umowę zlecenie osiągając dochód np: 5000zł i posiadam też rentę socjalną. Czy rozliczając się w  za 2007r w PIT 37 muszę wykazać dochody z renty socjalnej, czy tylko dochody z umowy zlecenia.

Odpowiedź:

Dochody z tytułu renty socjalnej podlegają opodatkowaniu. Powinny więc zostać wykazane wraz z dochodami osiągniętymi z tytułu umowy zlecenia w rozliczeniu rocznym. Dochody z renty socjalnej należy wpisać do formularza PIT-37 w pozycji ,,emerytury i renty".


 

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Umowa zlecenie (student zaoczny)

powter / 213.25.22.* / 2011-01-25 14:45
Witam.
Otrzymałem PIT-11. Moj Przychód wyniosł 4745, Koszty uzyskania przychodu 949. Dochód 3796. Ponad to jest jeszcze taka informacja "Zaliczka pobrana przez płatnika" 683( wszystkie dane w zł). Jak mam sie rozliczyć. O co chodzi z tą zaliczka?
Narzędzia