Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Termin podatkowy. Zobacz, jak możesz go dotrzymać

0
Podziel się:

Jeśli nie możesz złożyć dokumentu do organu podatkowego w terminie, możesz nadać na poczcie, przesłać przez internet, a gdy jesteś za granicą - zostawić w urzędzie konsularnym.

Termin podatkowy. Zobacz, jak możesz go dotrzymać
(Tiago Estima/Dreamstime.com)

Jeśli nie możesz złożyć dokumentu do organu podatkowego w terminie, możesz nadać na poczcie, przesłać przez internet, a gdy jesteś za granicą - zostawić w urzędzie konsularnym. Dzięki temu termin będzie zachowany, niezależnie od tego, kiedy wpłynie do organu.

Dochowanie terminu podatkowego jest niezwykle istotne ze względu na to, że niewywiązanie się z tego obowiązku bardzo często skutkuje negatywnymi konsekwencjami. Warto w tym miejscu podkreślić, że naliczenie odsetek za zwłokę od zaległości podatkowej to wierzchołek góry lodowej.

Wielu podatników zastanawia się, co zrobić w przypadku, gdy ze względu na różne okoliczności,
nie mogą osobiście dostarczyć stosownych dokumentów do urzędu skarbowego. Czy w razie ewentualnego przesłania dokumentacji do organu podatkowego można uznać, że termin został dotrzymany?

Zgodnie z przepisami prawa podatkowego, aby termin przewidziany na wypełnienie ciążącego
na podatnikach obowiązku podatkowego został zachowany, dokumenty związane z rozliczeniem podatkowym muszą z zasady zostać dostarczone do organu podatkowego. Wydaje się to oczywiste, w przypadku, gdy podatnik osobiście składa w urzędzie skarbowym na przykład zeznanie podatkowe.

Warto jednakże pamiętać o tym, że Ordynacja podatkowa przewiduje sytuacje, w których pomimo faktycznego nie złożenia niezbędnej dokumentacji w przewidzianym na to terminie, uznaje się, że został on zachowany. Ponadto należy podkreślić, że zasady te stosuje się zarówno do terminów materialnych jak i terminów procesowych.

Dokumenty elektroniczne

Obecnie w dobie komputeryzacji, elektroniczne rozliczenie podatkowe za pośrednictwem Internetu nie stanowi już rzadkości. Coraz więcej podatników decyduje się na tę formę, ze względu na jej liczne zalety. Przede wszystkim jest to duża oszczędność czasu niezbędnego na dostarczenie stosownej dokumentacji fiskusowi.

Można zatem uznać, że pomimo, iż podatnik faktycznie nie składa dokumentów w papierowej postaci, przewidziany na to termin uważa się za zachowany, pod warunkiem, że formularz elektroniczny zostanie wysłany w dniu, w którym upływa termin. Potrzebne jest jednak urzędowe potwierdzenie odbioru.

Drugim, do niedawna najpopularniejszym sposobem pozwalającym na złożenie dokumentacji podatkowej, bez konieczności udania się do organu podatkowego, jest przesyłka pocztowa. Należy w tym miejscu podkreślić, że przesłanie dokumentu za pośrednictwem Poczty Polskiej daje gwarancję zachowania terminu podatkowego, pod warunkiem, że przesyłka została nadana przed jego upływem. Podatnik powinien pamiętać, że wiążącą datą w tym przypadku jest data stempla pocztowego, która w myśl prawa jest równoznaczna ze złożeniem nadanego pisma. Nie trzeba już
się martwić o to, kiedy przesyłka trafi do adresata.

Konsulat jak urząd skarbowy

Podatnicy przebywający za granicą kraju mogą złożyć wymagane dokumenty w polskim urzędzie konsularnym. Należy jednak podkreślić, że w tym przypadku należy tego dokonać przestrzegając przewidzianego terminu.

Niekiedy zdarza się, że ze względu na ciążące obowiązki zawodowe, nie można dostarczyć stosownych dokumentów do organu podatkowego w wymaganym terminie.

Nie chodzi tu tylko o fizyczne złożenie na przykład zeznania podatkowego, ale także zastosowanie wymienionych wyżej form alternatywnych. W sytuacji tej znajdują się najczęściej marynarze i żołnierze. W takim przypadku przepisy Ordynacji podatkowej pozwalają im na przekazanie stosownej dokumentacji w dowództwie jednostki wojskowej lub kapitanowi statku.

W podobnej sytuacji znajdują się osoby pozbawione wolności lub aresztowane, w których przypadku ustawodawca przewidział analogiczne rozwiązanie. Dopuszczalnym jest bowiem złożenie wymaganych dokumentów w administracji zakładu karnego, jak również aresztu śledczego.

Czytaj więcej w Money.pl
Zbyt duży podatek? Ta zmiana może pomóc Prawo przewiduje dwa warianty doboru odpowiedniej formy rozliczeń w zależności od momentu, w którym podejmiemy decyzję w tej kwestii.
Zalegasz u fiskusa? Będą wyższe odsetki Od 10 maja 2012 r. będą obowiązywały nowe, wyższe odsetki od zaległości podatkowych.
Rozliczenie straty z działalności gospodarczej do 5 lat Zmiana formy opodatkowania nie odgrywa tu istotnej roli, z wyjątkiem przejścia na kartę podatkową.
prawo podatkowe
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)