Na skróty
Money.plPodatkiPoradniki podatkoweUlga na krwiodawstwo 2012. Tyle możesz zyskać
2013-03-08 06:00

Ulga na krwiodawstwo 2012. Tyle możesz zyskać

Ulga na krwiodawstwo 2012. Tyle możesz zyskać
[fot: cmeder/iStockphoto]

Można odliczyć w PIT ulgę na krwiodawstwo. Zobacz, ile trzeba zarabiać i jakie warunki spełnić, by z niej skorzystać.

Osoby, które honorowo oddają krew mają szansę pomniejszenia daniny, którą należy zapłacić fiskusowi. Dla innych będzie to sposób na kilkusetzłotowy zwrot podatku.

Chodzi o skorzystanie z tzw. ulgi na krew. W praktyce nie jest to ulga, lecz darowizna krwi, ponieważ preferencja przysługuje tylko osobom, które oddadzą ją za darmo.

Decydując się na odliczenie w PIT, musimy pamiętać o limitach. Pierwsza przeszkoda wynika wprost z przepisów ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z nią ulga ta jest odliczeniem w ramach darowizn, których łączna wartość nie może przekroczyć 6 proc. dochodu podatnika (przychodu w przypadku ryczałtowców).

Giełda na żywo

Wzrosty na Wall Street po dobrych wynikach Apple

Raporty kwartalne opublikowała również Coca-Cola oraz McDonald's.

Giełda na żywo

GPW: Dobre nastroje się utrzymają? Jest na to szansa

Wzrosty na giełdach nadal mogą być obecne podczas środowej sesji. Warunkiem...

Musimy również pamiętać, że maksymalne odliczenie możliwe jest wtedy, gdy nie korzystamy z odliczenia innych darowizn. Wspomniany limit jest bowiem łączny dla darowizny krwi, na cele kultu religijnego oraz na rzecz pożytku publicznego.

Ile maksymalnie za krew i osocze?

Trzeba też wspomnieć o drugim limicie przy rozliczaniu omawianej ulgi. Tym razem nie chodzi o ograniczenia ustawowe, lecz biologiczne.

Dawca może jednorazowo oddać 450 ml krwi, przy czym od mężczyzn nie może być ona pobierana częściej niż 6 razy w roku, a od kobiet nie częściej niż 4 razy w roku. Przerwa pomiędzy pobraniami nie może ponadto być krótsza niż 8 tygodni.

Wynika z tego, że mężczyźni oddadzą w ciągu roku maksymalnie 2,7 litra krwi, a kobiety 1,8 litra krwi. Korzystając z omawianej ulgi będą mogli zatem odliczyć odpowiednio do 351 zł (2,7 litra x 130 zł) i 234 zł (1,8 litra x 130 zł) z tytułu oddanej krwi.

Więcej możemy oddać osocza – w ciągu roku nawet 25 litrów. Oznacza to, że odliczenie z tego tytułu może sięgnąć nawet 3250 zł (25 litrów x 130 zł).

Honorowy dawca krwi, w zależności od płci, może zatem w PIT za rok 2012 – z tytułu ulgi na krew –odliczyć maksymalnie kwotę 3.601 zł (mężczyźni) bądź 3.484 zł (kobiety).

Przykładowo mężczyzna, który rozlicza się na PIT-37 skorzysta z pełnego odliczenia przy dochodzie nie niższym niż 60.017 zł. Taki dochód mieści się w skali 18 proc., więc zyska na krwi i osoczu 648,18 zł (3.601 zł x 18 proc.).

Chcesz ulgi? Musisz mieć dokumenty

Aby dokonać odliczenia ulgi na krwiodawstwo należy posiadać zaświadczenie z punktu krwiodawstwa o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników. Zaświadczenia tego nie należy dołączać do zeznania.

Trzeba je jednak przechowywać do momentu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez co najmniej 5 lat licząc od końca roku, w którym się rozliczamy. W tym okresie urząd skarbowy może skontrolować, czy mieliśmy prawo do ulgi.

Korzystając z omawianej preferencji musimy dołączyć do zeznania podatkowego wypełniony załącznik PIT/O.

(DM)
Tagi:ulgi podatkowe, krwiodawstwo, ulga krwiodawstwo
Zobacz więcej:PIT 2012
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
Narzędzia