Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ulgi i odliczenia w rozliczeniu PIT

0
Podziel się:

_ Pytanie: _

Słyszałem, że w 2006 roku istniała ulga na pomoc domową. Czy w tym roku też nadal można odliczyć w rozliczeniu rocznym wydatki na pomoc domową?

_ Odpowiedź: _

Niestety, w rozliczeniu za 2007 rok nie obowiązuje już ulga na pomoc domową. Ulga ta polegała na odliczeniu od podatku wydatków poniesionych przez osobę prowadzącą gospodarstwo domowe na opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne osoby bezrobotnej, z którą osoba prowadząca gospodarstwo domowe zawarła tzw. umowę aktywizacyjną w celu zatrudnienia osoby bezrobotnej w gospodarstwie domowym.

Natomiast jeśli umowa taka została podpisana przed dniem 1 stycznia 2007, to ulga ta może być kontynuowana aż do momentu wygaśnięcia umowy. Nie można korzystać z odliczenia, jeśli umowa została przedłużona później niż 31 grudnia 2006 r.

_ Pytanie: _

Chciałbym przekazać 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Czy tak jak w zeszłym roku, muszę przelać na konto organizacji 1%, aby móc odliczyć tą kwotę od podatku?

_ Odpowiedź: _

Od zeszłego roku zmieniły się zasady przekazywania 1% odpisu podatku na rzecz OPP. W zeznaniu za rok 2007 należy wskazać wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego, a przelewu w wysokości 1% podatku dokona urząd skarbowy. Należy w tym celu podać w zeznaniu rocznym nazwę organizacji pożytku publicznego oraz numer jej wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Na przekazanie omawianej kwoty (po pomniejszeniu jej o koszty przelewu bankowego), urząd ma trzy miesiące od upływu terminu określonego dla złożenia zeznania rocznego. Warunkiem przekazania tej kwoty jest złożenie przez podatnika zeznania rocznego w obowiązującym terminie.

_ Pytanie: _

Postanowieniem Sądu zostałam rodziną zastępczą dla swojej siostry. Jestem osobą stanu wolnego. Ojciec ma ograniczone prawa rodzicielskie. Czy mogę rozliczać się w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących?

_ Odpowiedź: _

Niestety, nie. Prawo do rozliczania się jako osoba samotnie wychowująca dziecko ma jedynie jeden z rodziców albo opiekun prawny. Osoba, która została rodziną zastępczą nie może zatem w rozliczeniu rocznym skorzystać z preferencyjnego opodatkowania swoich dochodów. Przepisy określające osoby, którym przysługuje prawo do rozliczania się jako osoby samotnie wychowujące dziecko, nie przewidują takiej możliwości dla rodziny zastępczej.

_ Pytanie: _

Czy w zeznaniu podatkowym za 2007 rok można:

  • *- odliczyć koszty dojazdu do pracy własnym pojazdem i w jakiej kwocie, *
    • - czy koszty biletów miesięcznych dojazdu do pracy - 26 km w jedną stronę z dopłatą częściową do biletu finansowaną przez zakład można odliczyć,
    • - ulga z tytułu wychowywania dzieci - mąż ma zawieszoną działalność gospodarczą rozlicza sie sam, ja rozliczam się osobno i czy mogę sobie odliczyć kwotę 1145,08 zł za dziecko,
    • - ulga z tytułu wychowywania dzieci - mam trójkę dzieci, jedno pracuje a dwoje pozostałych uczęszcza do szkół i nie przekracza 25 roku życia, czy mogę odliczyć podwójna kwotę za dwójkę dzieci i w jaki sposób to odliczyć.

_ Odpowiedź: _

W rozliczeniu rocznym z tytułu umowy o pracę można rozliczyć rzeczywiście poniesione koszty dojazdów do pracy, w zamian rezygnując ze zryczałtowanej wysokości kosztów uzyskania przychodu.

Dzieje się tak, gdy:

  • - koszty rzeczywiście poniesione są wyższe od zryczałtowanych,
    • - koszty dotyczą dojazdu do pracy ze środków transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej.

Poniesione koszty muszą być udokumentowane, np. imiennymi biletami okresowymi lub fakturami na zakup biletów okresowych.

Natomiast koszty dojazdu własnym samochodem nie spełniają wymogów uprawniających do odliczenia rzeczywistych kosztów uzyskania przychodu.
Nie można odliczyć również tej części wydatków na bilety miesięczne, która jest finansowana przez zakład pracy.

Ulga prorodzinna, w sytuacji gdy dziecko wychowują oboje rodzice, przysługuje tylko jedna na jedno dziecko i odlicza ją jeden z rodziców. Można ją odliczyć od dochodów obojga rodziców, tylko wtedy gdy rozliczają się razem.

Ulga prorodzinna dotyczy min. dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia, uczą się w szkołach i w roku podatkowym nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.

Może więc Pani odliczyć ulgę za dwoje dzieci. Ulgę tą wykazuje się na załączniku do zeznania rocznego PIT/O w pozycji 35.

_ Pytanie: _

Jestem osobą bezrobotną, rozliczam się wspólnie z mężem (PIT-37). Faktura VAT z tyt. użytkowania internetu jest wystawiana na męża i na mnie.

*Wydatki na użytkowanie sieci internetowej przekraczają kwoty 760zł. Czy ja jako osoba bezrobotna mogę również skorzystać z odliczenia? * _ _

_ Odpowiedź: _

W sytuacji, gdy faktura za Internet jest wystawiona na dwie osoby i obie osoby rzeczywiście opłacają ten wydatek, to każda z osób może oddzielnie skorzystać z ulgi na Internet do wysokości limitu. Ma Pani prawo odliczyć ulgę na Internet, mimo że jest Pani bezrobotna, gdyż rozlicza się Pani razem z mężem.

_ Pytanie: _

Uczę się i pracuję i płacę za szkołę czy to mogę odliczyć od podatku?

_ Odpowiedź: _

Niestety, przepisy podatkowe nie przewidują odliczeń na wydatki związane z kształceniem. Nie można w zeznaniu za rok 2007 odliczyć wydatków poniesionych na szkołę.

_ Pytanie: _

W styczniu 2007 dostałam kredyt hipoteczny na dom, jaki dokument muszę mieć z banku aby odliczyć tę ratę za kredyt, i czy w ogóle mogę ją odliczyć

_ Odpowiedź: _

Niestety, nie może Pani w rozliczeniu rocznym za rok 2007 odliczyć kredytu na dom. Istnieje natomiast ulga odsetkowa, która polega na odliczeniu od podstawy podatku wydatków na spłatę odsetek od kredytu na mieszkanie.

Ulga odsetkowa przysługuje podatnikom, którzy nabyli prawo do tej niej do końca 2006 r. Od początku 2007 r. ulga odsetkowa przestała bowiem obowiązywać, z tym że na mocy przepisów przejściowych podatnicy, którym w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka) na określone cele mieszkaniowe, mogą kontynuować odliczanie wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę), nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

Tak więc ulga odsetkowa nie przysługuje Pani.

_ Pytanie: Chcielibyśmy się rozliczyć wspólnie z małżonkiem tylko że mamy inne adresy zameldowania i to należące pod inne Urzędy Skarbowe. _
Wiem ze jest możliwość wspólnego rozliczanie się tylko czy potrzeba dodatkowy formularz informujący o tym ze są inne adresy zameldowania a zamieszkania ten sam. Chcielibyśmy złożyć zeznanie w Urzędzie Skarbowym w moim miejscu zameldowania, które jest również miejscem naszego wspólnego zamieszkania.

Pierwszy raz będziemy się wspólnie rozliczać. Ja zarobiłam 5 105,28 a mąż 39 946,24 (przychód). Rozliczając się razem czy osobno wychodzi nam jednakowy zwrot podatku, wiec w czym tkwi różnica? Mamy odliczenia za internet 435,00.

_ Odpowiedź: _

Podatek dochodowy od osób fizycznych powinien być opłacany według miejsca zamieszkania, a nie miejsca zameldowania. Rozliczenie roczne także powinno być złożone w urzędzie skarbowym właściwym na miejsce zamieszkania.

Jeśli wcześniej podatnik rozliczał się w innym urzędzie, to razem z rozliczeniem rocznym do nowego urzędu skarbowego powinien złożyć formularz NIP-3 aktualizacja.
Rozliczenie wspólnie z małżonkiem nie jest obowiązkiem, tylko przywilejem. Oznacza to, że nie muszą Państwo rozliczać się wspólnie.

_ Pytanie: _

Małżonek w trakcie rozwodu wychowuje także dziecko z innego związku. Czy uprawnia go to do rozliczenia się jako osoby samotnie wychowującej dziecko?_ _

_ Odpowiedź: _

Osobą samotnie wychowującą dzieci jest podatnik, który jest jednym z rodziców albo opiekunem prawnym, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów.

Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności. W opisanej sytuacji osoba nadal jest w związku małżeńskim, więc nie spełnia podstawowego warunku uprawniającego ją do rozliczania się jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Nie ma znaczenia, czy wychowywane dziecko pochodzi ze związku małżeńskiego czy nie.

Pytanie:
Czy należy składać wniosek rozliczenie się w sposób przewidziany dla samotnie wychowujących dzieci?

Rozwód w 2006 roku, więc za 2006 rok nie można się rozliczyć w sposób przewidziany dla samotnie wychowujących dzieci, dopiero w 2007 roku jest się osobą przez cały rok samotnie wychowującą dzieci, czy trzeba jeszcze składać jakiś wniosek, czy wystarczy sam PIT?

W celu skorzystania z preferencyjnego sposobu rozliczania się przysługującego osobą samotnie wychowującym dziecko nie trzeba składać wniosku, wystarczy na rocznym zeznaniu PIT-37 zaznaczyć odpowiedni kwadrat w pozycji 6 i wybrać właściwy sposób rozliczenia. Istotny jest termin złożenia zeznania. Osoby, które złożą zeznania roczne po 30 kwietnia 2008 roku, nie mogą skorzystać ze wspólnego rozliczenia razem z dzieckiem.

_ Pytanie: _

Mam rozdzielność majątkową z żoną. Czy mogę rozliczać się wspólnie z żoną za rok 2007? Czy są jakieś ograniczenia?

_ Odpowiedź: _

Jednym z podstawowych warunków, które trzeba spełnić, aby małżonkowie mogli skorzystać z preferencyjnego rozliczenia rocznego podatku dochodowego, jest istnienie wspólności majątkowej.

Gdy małżonkowie maja rozdzielność majątkową, warunek ten nie jest spełniony. Tak więc, nie może Pan rozliczyć się wspólnie z żoną za rok 2007.

_ Pytanie: _* *

Chciałem zapytać czy osoba będąca nauczycielem a w 2007 dokształcająca się na studiach podyplomowych i przez to nabywająca praw uczenia drugiego przedmiotu, może odliczyć jakiekolwiek wydatki na te płatne studia (ulga na dokształcanie zawodowe ?)Jeśli tak to jakie.

_ Odpowiedź: _

Niestety, nie może Pan odliczyć w rozliczeniu rocznym za 2007 rok wydatków poniesionych na płatne studia.

Ulgi i odliczenia
podatki
działalność gospodarcza
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)