Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jeden procent sprawia kłopoty

0
Podziel się:

Nowe zasady przekazywania jednego procenta podatku miały wprowadzić znaczne ułatwienia. W praktyce budzą wątpliwości.

Jeden procent sprawia kłopoty
(PAP/Paweł Supernak)

Nowe zasady przekazywania 1 % miały wprowadzić znaczne ułatwienia dla podatników, w celu zachęcenia ich do wspierania organizacji pożytku publicznego. Praktyka pokazuje jednak, iż wprowadzone zmiany budzą wiele wątpliwości.

Uprawnionymi do przekazywania 1 % podatku należnego wynikającego z rocznego zeznania podatkowego są podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatnicy, których dochody są opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Podatnik nie może już dokonać samodzielnie wpłaty 1 % podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. To Naczelnik Urzędu Skarbowego właściwy dla miejsca złożenia zeznania, przekaże 1 % podatku (po pomniejszeniu o koszty przelewu) wskazanej przez podatnika organizacji, w terminie trzech miesięcy od upływu terminu do złożenia zeznania podatkowego.

W celu przekazania 1% podatku podatnik wskazuje w swoim zeznaniu rocznym (czyli przykładowo w PIT- 36, PIT - 37 lub PIT - 28) organizację pożytku publicznego. Konieczne jest, aby wskazana organizacja znajdowała się na liście publikowanej przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości. Ponadto, w zeznaniu należy wskazać dokładną nazwę oraz numer KRS organizacji.

ZOBACZ TAKŻE:

Istotne jest również, że podatnik może przekazać kwotę 1 % należnego podatku tylko jednej organizacji. Przekazanie tej kwoty będzie skuteczne jeżeli zeznanie podatkowe, w którym został zawarty wniosek o przekazanie 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego zostanie złożone przed upływem terminu określonego do jego złożenia.

Uwaga na niedogodności

Niedogodnością wynikającą z uregulowania sposobu, w jaki przekazywany jest 1 % podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego jest fakt, iż podatnik podejmując tego typu działania, pozostaje całkowicie anonimowy. Organizacja, na rzecz której przekazany został 1% podatku nie dowie się, kto jest jej ,,darczyńcą", gdyż będzie ona posiadała jedynie informację, z którego Urzędu Skarbowego pochodzi otrzymana kwota.

Należy również zaznaczyć, iż osoba decydująca się przekazać 1% podatku nie ma możliwości określenia szczegółowego celu, na który miałaby być przeznaczona przekazana przez nią kwota. Nie można więc wesprzeć konkretnej osoby, której powinna być udzielona pomoc. Brak jest również możliwości przekazania 1 % podatku na rzecz konkretnej jednostki terenowej organizacji pożytku publicznego nieposiadającej osobowości prawnej. Jest to konsekwencją tego, iż 1 % podatku jest wpłacany na jedno konto wskazane przez organizację.

_ Podatnik może przekazać kwotę 1 % należnego podatku tylko jednej organizacji. _ Istotne jest również, że w przypadku gdy podatnik popełni błąd przy wypełnianiu rubryk odnoszących się do przekazania 1 % na rzecz organizacji pożytku publicznego (tj. źle obliczy 1% należnego podatku, wpisze błędny numer KRS lub popełni błąd w nazwie organizacji), to jego zeznanie roczne nie zostanie mu odesłane w celu poprawienia powstałych błędów. Związane jest z tym ryzyko, że Urząd Skarbowy nie przekaże pieniędzy na rzecz wskazanej przez nas organizacji.

Trzeba pamiętać, że ogłaszana do końca każdego roku podatkowego lista organizacji pożytku publicznego, na rzecz których można przekazać 1 % podatku (ogłaszana w drodze obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym RP ,,Monitor Polski"), zawiera wykaz organizacji posiadających status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada danego roku podatkowego. Oznacza to, iż organizacja, która uzyskała status organizacji pożytku publicznego na przykład w 5 grudnia 2007 roku, nie może skorzystać z wpłat 1 % wynikających z rozliczeń podatkowych za rok 2007.

Fiskus też chce dobrze

Pewnego rodzaju złagodzeniem części niedogodności, o których nowa powyżej jest stanowisko Ministerstwa Finansów potwierdzające, iż Naczelnik Urzędu Skarbowego przekaże 1 % dla wybranej organizacji pożytku publicznego, nawet gdy podatnik pomylił się w jej nazwie lub numerze KRS.

Istnieje możliwość wskazania przez podatnika w deklaracji podatkowej celu szczegółowego, na jaki miałby być przeznaczony 1 % (który to cel stanowiłby tytuł przelewu) i jak się wydaje miałoby to nastąpić w rubryce ,,Inne informację ułatwiające kontakt z podatnikiem"(poz. 311 w PIT - 36), co potwierdza opinia Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS.

Niedogodność związaną z tym, że 1 % może być przekazany na rzecz tylko jednej organizacji, można zniwelować przekazując w każdym zeznaniu podatkowym 1 % na konto innej organizacji, co oznacza, że podatnik, który składa np. PIT - 37, bo osiąga dochody ze stosunku pracy, PIT - 36L bo prowadzi firmę, rozliczając się na zasadach podatku liniowego i PIT - 38 bo sprzedał z zyskiem akcje, może w każdym z tych zeznań wskazać inną organizację, której przekaże 1 % swojego podatku.

Pomimo niedogodności, jakie powstają w praktyce w zakresie przekazywania 1 %, należy zauważyć, iż wprowadzone zmiany zmierzają w słusznym kierunku. Z kolei racjonalne podejście organów podatkowych może w sposób zdecydowany zmniejszyć występujące trudności.

Autor jest aplikantem radcowskim z Kancelarii Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy sp.k

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)