Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniec "tarczy podatkowej" dla bogaczy

0
Podziel się:

Jednocześnie jednak wprowadzono inne znaczne złagodzenia podatkowe dla francuskich krezusów.

Koniec "tarczy podatkowej" dla bogaczy
(Money.pl/Michał Włosik)

We Francji nastąpił koniec tzw. tarczy podatkowej dla bogaczy, uznawanej za symbol polityki fiskalnej rządzącej centroprawicy - donoszą w poniedziałek media. Jednocześnie jednak wprowadzono inne znaczne złagodzenia podatkowe dla _ krezusów _.

Wprowadzona w obecnej postaci na początku kadencji obecnego prezydenta w sierpniu 2007 roku _ tarcza podatkowa _ przewiduje, że maksymalny pułap bezpośredniego opodatkowania dochodów osobistych nie może przekroczyć 50 proc. Opozycyjna lewica atakowała ten pomysł, uważając go od początku za podarunek prezydenta Sarkozy'ego dla najbogatszych Francuzów.

Jak podkreśla w poniedziałek dziennik _ Le Figaro _, w miniony weekend francuscy deputowani znieśli ostatecznie w głosowaniu _ tarczę podatkową _. Decyzją parlamentu ten budzący nieprzerwane spory mechanizm fiskalny będzie jednak jeszcze nadal tymczasowo obowiązywać do 2013 roku.

O pogrzebaniu sztandarowej inicjatywy prezydenta Sarkozy'ego zdecydowali jego partyjni koledzy z Unii na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP), wsparci przez lewicową opozycję. Ta ostatnia domagała się przy tym likwidacji _ tarczy podatkowej _ jeszcze w tym roku, jednak centroprawica nie chciała się na to zgodzić.

Według Partii Socjalistycznej, zwolnienia podatkowe z tytułu tarczy będą jeszcze kosztowały budżet państwa 550 milionów euro w 2012 roku i 200 mln euro w 2013 roku.

Jak podaje prasa, z wprowadzonego 50-procentowego pułapu korzysta we Francji obecnie - według różnych danych - od 16 do 20 tysięcy podatników, w tym w znacznej liczbie milionerzy.

Wraz ze zniesieniem _ tarczy podatkowej _ w ubiegłą sobotę parlament zdecydował o złagodzeniu innego obciążenia dotyczącego francuskich krezusów - podatku od wielkiego majątku (oficjalnie nazywany _ podatkiem solidarnościowym od fortuny _, w skrócie ISF).

Zgodnie z przegłosowanymi zmianami, podniesiony zostanie próg majątkowy, od którego obowiązuje ISF - z 800 tys. euro obecnie do 1,3 mln euro. Oznacza to - według oficjalnych wyliczeń - że podatek ten będzie płacić o 300 tys. bogaczy mniej niż dotychczas. Zmiana ta, w przeciwieństwie do _ tarczy podatkowej _, ma wejść już od tego roku.

Lewica skrytykowała ostro to ostatnie rozwiązanie, uważając je za nowy _ prezent _ rządu dla elity majątkowej Francuzów. Według niej, rządząca centroprawica nadal dba o przywileje najbogatszych, gdyż wprawdzie jedną ręką _ zabrała _ im _ tarczę podatkową _, ale drugą - podarowała złagodzenie ISF.

Media nagłośniły w ostatnim czasie liczne przypadki miliarderów, korzystających z _ tarczy podatkowej _. Ujawniły one m.in., że miliarderka Liliane Bettencourt, współwłaścicielka koncernu _ L'Oreal _, otrzymała w ciągu ostatnich czterech lat z tytułu tejże tarczy zwrot nadpłaconego podatku w łącznej wysokości 100 milionów euro.

Jeszcze przed rokiem prezydent Nicolas Sarkozy bronił stanowczo _ tarczy podatkowej _, twierdząc, że ma ona utrzymać konkurencyjność francuskiej gospodarki i powstrzymać _ ucieczkę _ zamożnych obywateli do odległych _ rajów podatkowych _ czy do sąsiednich krajów, zwłaszcza Szwajcarii i Belgii.

Według _ Le Monde _, jeszcze 10 lat temu liczba _ uciekinierów podatkowych _ wśród najbogatszych obywateli Francji sięgała 350 osób, a w ostatnich latach wzrosła ponad dwukrotnie. - _ Miliarderzy to z całą pewnością towar, który Francja eksportuje najlepiej _ - pisała niedawno francuska gazeta.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t20972.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/o;18;proc;wzrosl;majatek;najbogatszych,59,0,825403.html) O 18 proc. wzrósł majątek najbogatszych Wśród najbogatszych Brytyjczyków i osób prowadzących biznes w Wielkiej Brytanii brylują... Rosjanie i Hindus.
[ ( http://static1.platine.pl/i/art/22/128790_tiny.jpg ) ] (http://platine.pl/na-zachodzie-bez-zmian-a-wschod-sie-bogaci-0-842593.html) Na Zachodzie bez zmian, a Wschód się bogaci Na świecie jest 12,2 mln gospodarstw domowych, które dysponują aktywami wartymi co najmniej 1 mln dol.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)