Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

PIT 2009: Rozliczenie przez pracodawcę nie odbiera prawa do ulg

0
Podziel się:

Po otrzymaniu PIT-40, w którym nie uwzględnia się odliczeń, można jeszcze zmniejszyć podatek, składając drugie zeznanie.

PIT 2009: Rozliczenie przez pracodawcę nie odbiera prawa do ulg
(Tiago Estima/Dreamstime.com)

Do 1 marca pracodawcy składają do urzędów skarbowych deklaracje roczne za tych pracowników, którzy zgłosili się z wnioskiem o rozliczenie przez zakład pracy.

Zgłoszenie należało dostarczyć pracodawcy najpóźniej 12 stycznia. Ułatwiając sobie życie dzięki zrzuceniu na firmę konieczność wypełniania i wysyłania rocznego PIT-u oraz wpłacania do urzędu ewentualnej niedopłaty podatku rezygnowali jednak z możliwości skorzystania z różnych ulg i preferencji podatkowych - takich jak wspólne rozliczenie z małżonkiem lub według zasad przysługujących osobom samotnie wychowującym dzieci.

Rozliczenie przez pracodawcę nie znaczy jednak, że _ klamka już zapadła _ i pracownik nie może zmniejszyć podatku, lub otrzymać zwrotu, dzięki skorzystaniu z:

Wystarczy, że podatnik złoży samodzielnie drugi roczny PIT, na formularzu PIT-37 (pobierz program do rozliczania PIT, który pomoże Ci w wypełnieniu zeznania)
.

Nie trzeba przy tym nic korygować, ani składać dodatkowych wyjaśnień. Urząd skarbowy zawsze, gdy otrzyma dwie deklaracje: PIT-40 (rozliczenie dokonane przez pracodawcę), oraz samodzielne rozliczenie podatnika - PIT-37, weźmie pod uwagę rozliczenie samodzielne.

Nie trzeba więc ani dołączać do drugiego PIT-u wyjaśnień, ani powiadamiać pracodawcy o jego złożeniu.

Co istotne: podatnicy, wiedząc, że jedno zeznanie zostało już przez zakład pracy w urzędzie złożone, na drugim, składanym samodzielnie, zaznaczają, że jest to _ korekta deklaracji _.

Jest to błąd! Ponieważ jest to pierwszy dostarczony fiskusowi dokument PIT-37, pola _ korekta _ w żadnym wypadku nie należy na nim zaznaczać.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)