Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podatek od nieodpłatnych świadczeń niezgodny z prawem?

0
Podziel się:

Naczelny Sąd Administracyjny skierował pytanie do Trybunału Konstytucyjnego o zgodność z konstytucją przepisów dotyczących opodatkowania tzw. nieodpłatnych świadczeń.

Podatek od nieodpłatnych świadczeń niezgodny z prawem?
(Mikdam/Dreamstime)

Naczelny Sąd Administracyjny skierował pytanie do Trybunału Konstytucyjnego o zgodność z konstytucją przepisów dotyczących opodatkowania tzw. nieodpłatnych świadczeń. Z tego powodu NSA nie wydał na razie uchwały ws. imprez integracyjnych pracowników.

Problem tzw. nieodpłatnych świadczeń dotyczy głównie pracowników - chodzi o bezpłatny transport z pracy i do pracy, koszty zakwaterowania, wyżywienia i dojazdu na firmowe imprezy integracyjne oraz inne wydatki ponoszone przez pracodawców, z których bezpłatnie korzystają zatrudnieni.

Sędzia Grzegorz Krzymień powiedział w poniedziałek, że NSA zawiesił wydanie uchwały ws. imprez integracyjnych do czasu rozpatrzenia sprawy przez Trybunał, ponieważ _ TK prezentuje nowe spojrzenie na prawo podatkowe _. Wyjaśnił, że wprawdzie sprawa, która stała się przyczyną skierowania wniosku do Trybunału dotyczyła tylko finansowania dojazdów pracowniczych, ale TK powinien w ogóle odnieść się do pojęcia nieodpłatnych świadczeń.

Pojęcie to jest użyte w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Naczelny Sąd Administracyjny ma wątpliwości, czy przepisy te, nie mówiąc dokładnie, czym są nieodpłatne świadczenia, są zgodne z art. 2 i art. 217 konstytucji. Pierwszy z nich mówi o zasadzie demokratycznego państwa prawa i zasadzie sprawiedliwości społecznej. Z drugiego wynika, że nakładanie podatków, określanie stawek i ulg podatkowych jest możliwe tylko w ustawie.

W Trybunale Konstytucyjnym znajduje się już jeden wniosek w sprawie tzw. nieodpłatnych świadczeń - złożyła go w styczniu br. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych _ Lewiatan _. Przedsiębiorcy domagają się uznania za niezgodne z konstytucją przepisów pozwalających urzędom skarbowym żądać podatku od dodatkowych świadczeń pracowniczych, w tym m.in. właśnie od udziału w imprezie integracyjnej. Nie został jeszcze wyznaczony termin tej rozprawy w TK.

Z wnioskiem o uchwałę w sprawie imprez integracyjnych zwrócili się do Naczelnego Sądu Administracyjnego: rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz i prokurator generalny Andrzej Seremet. Chcieli, by NSA orzekł, czy pracodawca ma potrącać i wpłacać do urzędu skarbowego podatek, gdy zaprosił pracownika na firmową imprezę integracyjną.

W swoim wniosku Lipowicz wskazywała, że byłoby to absurdalne, ponieważ w takiej sytuacji pracodawca, jako organizator imprezy, musiałby każdemu z zaproszonych wręczyć PIT-8, w którym wykazywałby przychód i potrącałby podatek.

Dotychczas sądy orzekały różnie w takich sprawach. 12 marca br. NSA wydał wyrok, w którym orzekł, że przychodem pracownika jest sama już możliwość wzięcia udziału w firmowej imprezie integracyjnej (sygn. II FSK 1428/11). Natomiast 25 kwietnia br. NSA oddalił skargę kasacyjną izby skarbowej (sygn. II FSK 1828/11) - stwierdził, że _ nie wszystko, co finansowane przez pracodawcę, jest przychodem pracownika, należy wykazać się zdrowym rozsądkiem przy naliczaniu podatku _.

W maju 2010 r. i w październiku 2011 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał natomiast dwie uchwały dotyczące opodatkowania pakietów medycznych. W obu orzekł, że pakiety medyczne jako nieodpłatne świadczenia są opodatkowane i że można wyliczyć przychód przypadający na poszczególnych pracowników. Takie stanowisko NSA uzasadniał tym, że jeżeli pracownik sam chciałby zapłacić za opiekę medyczną, musiałby zdobyć na to pieniądze, czyli zapracować i zapłacić podatek.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)