Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rejestracja unijnego VAT-owca

0
Podziel się:

Swobodny przepływ towarów i usług wewnątrz UE rodzi obowiązek rejestracji na potrzeby VAT podmiotów dokonujących takiej wspólnotowej wymiany handlowej

W związku z akcesją Polski do UE w miejsce dotychczasowego eksportu i importu pojawiają się pojęcia wewnątrzwspólnotowej dostawy i wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Swobodny przepływ towarów i usług wewnątrz UE rodzi obowiązek rejestracji na potrzeby VAT podmiotów dokonujących takiej wspólnotowej wymiany handlowej.
Od 1 maja obowiązywać będzie zupełnie nowa ustawa o podatku od towarów i usług. Co prawda nie jest jeszcze znany ostateczny kształt ustawy, niemniej jednak już dzisiaj warto przygotować się na nadchodzące zmiany.

Kto rejestruje się jako podatnik VAT UE

W świetle nowych przepisów podatnicy podlegający obowiązkowi zarejestrowania w kraju, muszą zarejestrować się jako podatnicy VAT UE przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Rejestracji dokonuje się poprzez złożenie naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego na nowym druku VAT-R.

Rejestracji VAT UE powinni dokonać również:
· pozostali podatnicy i osoby prawne niebędące podatnikami VAT, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła kwotę 10 000 euro
· podatnicy, którzy chcą skorzystać z możliwości opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Przepisy o rejestracji VAT UE stosuje się również do podatników podlegających obowiązkowi zarejestrowania w kraju, którzy nabywając usługi:
· transportu towarów
· usługi pomocnicze do usług transportowych takich jak załadunek, rozładunek, przeładunek i podobne czynności
· wyceny majątku rzeczowego ruchomego
· usługi na ruchomym majątku rzeczowym

podają numer, pod którym są zidentyfikowani na potrzeby podatku na terytorium kraju, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług.

Po złożeniu przez podatnika zgłoszenia rejestracyjnego naczelnik urzędu skarbowego rejestruje go jako podatnika VAT UE i potwierdza ten fakt na przygotowanym do tego celu druku.

Numer z prefiksem PL

Zarejestrowani podatnicy VAT UE, którzy uzyskali z US potwierdzenie o swojej rejestracji - przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub przy nabywaniu usług podają numer, pod którym są zidentyfikowani na potrzeby podatku. Podatnicy mają obowiązek posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL.

Aktualizacja danych

W przypadku gdy zarejestrowany podatnik VAT UE nie podał w zgłoszeniu rejestracyjnym, iż zamierza rozpocząć dokonywanie wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów – przed dniem dokonania pierwszej takiej dostawy złożyć musi zgłoszenie aktualizacyjne.

Gdy podatnik VAT UE nie będzie wykonywał wewnątrzwspólnotowej dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia – powinien również złożyć aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego. Termin na złożenie zawiadomienia o zaprzestaniu ww. działalności wynosi 15 dni, licząc od dnia zaistnienia tej okoliczności. Zgłoszenie takie stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podmiotu z rejestru jako podatnika VAT UE.

Natomiast gdy podatnik nie złoży za 6 kolejnych miesięcy deklaracji podatkowej –wówczas zostaje wykreślony z rejestru podatników VAT UE z urzędu.

Można sprawdzić kontrahenta

Na wniosek zainteresowanego biuro wymiany informacji o podatku VAT lub naczelnik urzędu skarbowego potwierdza zidentyfikowanie lub nie potwierdza zidentyfikowania określonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju. Zainteresowanym może być zarówno sam podatnik jak i osoba prawna, która nie jest takim podatnikiem, mający interes prawny w złożeniu wniosku.

vat
podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)