Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd za zwolnieniem internetu z VAT-u

0
Podziel się:

Rząd opowiada się za całkowitym zwolnieniem usług dostępu do internetu z podatku VAT - poinformował po wtorkowym posiedzeniu rządu rzecznik rządu Marcin Kaszuba.

"Rząd chce całkowitego zniesienia VAT na usługi internetowe i wystąpi do Komisji Europejskiej w tej sprawie" - powiedział Kaszuba.

W tym tygodniu Sejm rozpatrzy poprawki Senatu. Jedną z nich jest usunięcie z ustawy zwolnienia z VAT usług dostępu do internetu dla użytkowników indywidualnych.

Sejm głosując nad projektem ustawy o VAT jednogłośnie zdecydował o zwolnieniu usługi dostępu do sieci internet świadczone na rzecz uczniów, studentów, szkół, zakładów kształcenia nauczycieli, placówek oświatowych, szkół wyższych, wyższych szkół zawodowych i placówek naukowych PAN oraz usług "na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy" do internetu dla użytkowników indywidualnych.

Senat opowiadał się za pozostawieniem zwolnienia tylko dla osób korzystających z internetu w placówkach oświatowych i kulturalnych.

Przyjęcie poprawki Senatu byłoby faktycznym wprowadzeniem 22 proc. VAT na te usługi dla indywidualnych odbiorców nie prowadzących działalności gospodarczej, co byłoby zgodne z prawem Unii Europejskiej.

"O konsekwencjach (zwolnienia internetu z VAT) będziemy rozmawiać wówczas, gdy one nastąpią" - powiedział rzecznik rządu pytany o sankcje, jakie może nałożyć Komisja Europejska na Polskę w tej sprawie.

Zdaniem Danuty Huebner, minister do spraw europejskich, zwolnienie z VAT internetu co prawda jest sprzeczne z prawem unijnym, jednak polski rząd już od dłuższego czasu zabiega o wprowadzenie takiego rozwiązania.

"Rząd prowadzi rozmowy w tej sprawie na różnych możliwych formach. (...) Nadal będziemy w tym kierunku dyskutować" - powiedziała Huebner po wtorkowych obradach Rady Ministrów.

Sprawa wprowadzenia przez parlament zwolnienia z VAT usług dostępu do internetu dla użytkowników indywidualnych jest praktycznie przesądzona. Głosowanie przeciwko senackiej poprawce opowiedziały się kluby SLD i UP.

Rząd poprze natomiast inne poprawki Senatu do ustawy o VAT w zakresie stawek tego podatku. Dotyczy to m.in. wprowadzenia 7 proc. VAT na obuwie dziecięce i ubrania dla niemowląt.

vat
podatki
internet
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)