Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Sejm zabierze akcyzę ministrowi

0
Podziel się:

Minister finansów nie będzie już mógł załatać budżetu doraźną podwyżką podatku akcyzowego. Niestety zostanie też pozbawiony możliwości obniżania stawek.

Sejm zabierze akcyzę ministrowi
(PAP/ Bartłomiej Zborowski)

Minister finansów nie będzie już mógł załatać budżetu doraźną podwyżką podatku akcyzowego. Niestety, przy okazji zostanie też pozbawiony możliwości obniżania stawek.

O stawkach akcyzy oraz zwolnieniach od tego podatku decydować będzie tylko Sejm. Dotąd mógł to robić minister finansów. Według opinii wielu ekspertów, minister finansów nie powinien decydować o wysokości podatków. Taką możliwość powinien mieć tylko parlament.

Problem ten podnosili nie tylko prawnicy - konstytucjonaliści, ale również przedsiębiorcy. Dla nich określanie stawek akcyzy przez Sejm to przede wszystkim stabilność.

"Określanie stawek akcyzy ustawą - zamiast, jak obecnie, rozporządzeniem ministra finansów - uważamy za bardzo dobre rozwiązanie. Przedsiębiorcy ubiegali się o to już od wielu lat. Oddanie prawa do określania podatków Sejmowi zwiększa pewność prawa i jego stabilność" - podkreśla Magdalena Garbacz, ekspert PKPP Lewiatan.

Ministerstwo przygotowało nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Jedną z najbardziej istotnych zmian jest właśnie obowiązek uchwalania stawek podatku przez parlament. Będzie to powiązane z obowiązkiem nowelizacji ustawy budżetowej za każdym razem, gdy akcyza zmienia się w ciągu roku.

_ Obecnie Sejm wyznacza jedynie zakres, w jakim stawki akcyzy mogą się zmieniać, a ostateczna decyzja o ich wysokości jest w rękach ministra finansów. _

Projekt przewiduje, że do 2010 roku resort finansów będzie mógł decydować rozporządzeniem jedynie o obniżce poszczególnych stawek.

Po tej dacie każda zmiana stawki podlegać będzie głosowaniu w Sejmie.

Podobnie ma się rzecz ze zwolnieniami od akcyzy. W tej chwili wprowadza je rozporządzeniem minister. Według nowych przepisów ich pełen katalog zawarty będzie w ustawie.

Hazard bez akcyzy, papierosy podrożeją

Zgodnie z nowelizacją nie będą podlegać podatkowi tak zwane wyroby niezharmonizowane (poza samochodami osobowymi), czyli o stawkach, które nie są narzucane prawem Unii.

Po grudniowej likwidacji akcyzy na kosmetyki zwolnienie to dotyczy przede wszystkim automatów hazardowych, ruletek i podobnego wyposażenia lokali rozrywkowych.

| Kiedy minister finansów obniżał stawki akcyzy: |
| --- |
| W sierpniu 2002 - o 30 proc. na wyroby spirytusowe W maju 2005 - o 5 groszy na litrze benzyny W grudniu 2006 - do 60% na sprowadzane samochody osobowe starsze, niż dwa lata |

Wzrosnąć ma natomiast akcyza na wyroby tytoniowe. Według projektu do końca 2008 roku podatek od papierosów wzrosnąć ma do wymaganego prawem unijnym poziomu 57 procent detalicznej ceny najpopularniejszych papierosów.

Droższe stanie się też palenie fajki. Dotychczasowe niskie stawki tytoniu fajkowego zrównane mają być ze stawkami na tytoń przeznaczony do ręcznego skręcania papierosów.

Łączne opodatkowanie akcyzą tego tytoniu winno wynosić 50 proc. opodatkowania papierosów.

| WZROST AKCYZY NA TYTOŃ: |
| --- |
| W 2008 - o 23,3 proc. na papierosy - o 9,4 proc. na tytoń do skręcania papierosów - o 38 proc. na pozostały tytoń do palenia W 2009 - o 26,2 proc. na papierosy - o 26 proc. na tytoń do skręcania papierosów - o 28 proc. na pozostały tytoń do palenia Planowany wzrost przychodów budżetowych z tytułu podwyżek to 2 mld w 2008 i 2,6 mld w 2009 roku. |

W związku z planowanymi podwyżkami, resort finansów planuje też ograniczenie możliwości tworzenia przez producentów zapasów wyrobów tytoniowych. Ci, którzy zgromadzą zbyt duże zapasy będą musieli zapłacić specjalną opłatę wyrównawczą.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)