Najlepsze konto osobiste 2014
Ranking Money.pl
Money.pl wziął pod lupę 18 aplikacji mobilnych, które do wyboru ma klient banku w Polsce. Pod uwagę wzięliśmy 20 kryteriów. Największe znaczenie miała nie tylko liczba funkcjonalności, które zapewnia aplikacja, ale także jej użyteczność. Zobacz, który bank oferuje swoim klientom najlepszą aplikację mobilną.

Konieczność dostosowania się banków do potrzeb dynamicznie rosnącej liczby użytkowników urządzeń mobilnych sprawia, że możemy mówić o ewolucji z bankowości internetowej w bankowość mobilną. Lekka wersja strony internetowej, z której łatwo korzystać na niewielkich ekranach telefonów komórkowych lub strona dostosowująca się do jego rozmiaru, jest już niewystarczająca. Dowodem może być fakt, że bankowe aplikacje mobilne są już dostępne w ponad połowie z 32 analizowanych przez Money.pl banków. Każda z nich oferuje rozwiązania ułatwiające korzystanie z podstawowych usług bankowych. Wszystkie dają możliwość sprawdzenia salda na smartfonie, podglądu karty, wykonania przelewu zdefiniowanego czy zlokalizowania placówki lub bankomatu oraz umożliwiają szybki kontakt z bankiem. Jednak dostępne aplikacje różnią się nie tylko interfejsem, ale również dodatkowymi funkcjami. Sprawdziliśmy, która aplikacja daje największe możliwości i ma szanse sprostać rosnącym oczekiwaniom swoich klientów.

Pod uwagę wzięliśmy między innymi na jakie systemy mobilna aplikacja jest dostępna oraz jakie dodatkowe funkcje oferuje. Sprawdziliśmy m. in. czy na smartfonie można dzięki niej wykonać przelew dowolny, opłacić fakturę za pomocą scanu kodu QR czy zdjęcia faktury, a także czy jest możliwość wykonania przelewu bez znajomości numeru rachunku (np. na numer telefonu, e-mail, Facebooka, itp.). Poza tym zapytaliśmy czy istnieje dzięki niej możliwość doładowania telefonu, wypłaty z bankomatu bez użycia karty. Dodatkowo czy używając telefonu komórkowego możemy założyć lokatę, złożyć wniosek o kredyt oraz mieć wgląd w posiadane inwestycje. Niektóre aplikacje pozwalają też na sprawdzenie kursu walut, zmiany numeru PIN lub hasła oraz zastrzeżenie karty.






Bank Punkty
1 Bank Pekao S.A. 22,0
2 Bank Zachodni WBK [otwórz rachunek] 19,0
3 Getin Bank 18,0
4 Getin OnLine 16,5
5 Bank CITI Handlowy [otwórz rachunek] 16,0
6 Bank Millennium [otwórz rachunek] 15,5
7 inteligo [otwórz rachunek] 15,0
8 Raiffeisen Polbank [otwórz rachunek] 14,9
9 Alior Bank [otwórz rachunek] 14,5
9 mBank [otwórz rachunek] 14,5
11 BNP Paribas 14,0
12 PKO BP 13,5
13 Alior Sync [otwórz rachunek] 13,0
14 Eurobank 12,5
15 Plus Bank 12,4
16 ING Bank Śląski [otwórz rachunek] 11,0
17 Bank BPH 6,0
18 Nordea Bank 5,8
Opracowanie: Money.pl

Zwycięzcą klasyfikacji na najlepszą bankowość mobilną , zdobywając 22 na 25 możliwych punktów, został Bank Pekao S.A. Oprócz bankowości mobilnej Pekao 24 posiada on również system mobilnych płatności PeoPay. Stanowi on doskonałe uzupełnienie bankowości mobilnej Pekao 24. Możemy za jej pomocą na przykład wypłacić gotówkę z bankomatu nie posiadając karty płatniczej, realizować przelewy bez znajomości numeru rachunku odbiorcy oraz płacić telefonem w terminalach POS.

Drugie miejsce zajął Bank Zachodni WBK. Aplikacją co prawda nie zapłacimy w sklepie, ale możemy wypłacić pieniądze z bankomatu lub przelać je znając jedynie numer telefonu komórkowego odbiorcy. Aplikacja posiada również funkcję skanuj i płać, dzięki której w prosty sposób można opłacić fakturę na której nadrukowany jest kod QR.

Trzecie miejsce w rankingu zajął Getin Bank. W ręce swoich klientów oddaje on aplikację, którą łatwo spersonalizować, dodając lub usuwając kafle z posiadanymi produktami. Udostępnia ona również płatności z wykorzystaniem technologii NFC (wraz z operatorem telefonii komórkowej T-Mobile) oraz usługę iKASA, dzięki której można realizować bezgotówkowe płatności w sieci Biedronka.


Portfel w telefonie

Wszystkie aplikacje, jak już wspomnieliśmy, pozwalają łatwo i szybko sprawdzić stan rachunku. Niektóre banki (m.in. Eurobank i Bank ING) oferują dodatkowy widget, dzięki któremu saldo może być cały czas widoczne na ekranie urządzenia. Każda umożliwia również wykonanie zdefiniowanego wcześniej przelewu. Podobnie w przypadku przelew na dowolny rachunek. Jedynie użytkownicy aplikacji Banku Citi Handlowy nie będą mieli takiej możliwości.

Gorzej, jeśli nie znamy numeru rachunku bankowego odbiorcy. Przelew bez niego za to np. z wykorzystaniem numeru telefonu komórkowego umożliwiają na razie tylko cztery banki (m.in. Bank Pekao S.A. i PKO BP).

Jedną z bardziej przydatnych funkcji, którą jednak znajdziemy tylko w nielicznych aplikacjach, jest możliwość płacenia telefonem w terminalach POS. Getin Bank, Raiffeisen Bank, mBank i Eurobank wykorzystują do tego celu technologię zbliżeniową NFC. Bank Pekao S.A. w aplikacji PeoPay, bank PKO BP w IKO oraz Getin Bank i Alior Bank w aplikacji iKASA wykorzystują inne rozwiązania, dzięki którym płatność można realizować telefonem niewyposażonym w moduł NFC. W przypadku PeoPay i iKASA jest ona realizowana poprzez skan kodu QR wyświetlanego na ekranie terminalu. Aby zapłacić za pomocą IKO trzeba skorzystać z wygenerowanego przez aplikację kodu. W ten sam sposób odbywa się wypłata pieniędzy w bankomacie.

Zarówno IKO jak i PeoPay są to rozwiązania dostępne zarówno dla klientów banku, jak i osób nie posiadających w nim rachunku. Aplikację można podpiąć do konta, ale można również zasilać przelewem i traktować jak elektroniczną portmonetkę.

Popularnym narzędziem jest geolokalizacja. Praktycznie każdy bank ułatwia swoim klientom odnalezienie najbliższej placówki lub bankomatu. Część z nich (np. Bank Citi Handlowy) dodatkowo podpowiada, gdzie w najbliższej okolicy znajdują się punkty usługowe lub sklepy oferujące zniżki.

Do ciekawszych funkcji możemy również zaliczyć możliwość wyświetlenia numeru rachunku w postaci kodu QR (np. Alior Bank lub Bank Millennium), wysłania numeru rachunku mailem lub SMS-em (np. Bank ING lub Plus Bank) lub łatwe wykonanie przelewu po zeskanowaniu kodu QR lub wykonaniu zdjęcia faktury (np. Plus Bank lub Bank CITI Handlowy).

Bank Millennium umożliwia swoim klientom zaciągnięcie pożyczki gotówkowej lub podwyższenie dostępnego limitu na karcie kredytowej. Proces przebiega całkowicie on-line, a pieniądze są dostępne na koncie w ciągu kilku minut. Bank Zachodni WBK umożliwia dokonanie zakupów mobilnych w sklepach partnerskich i zapłacenie za nie.


Android we wszystkich bankach

Najpopularniejszymi systemami na których działają aplikacje to: Android (wszystkie aplikacje) oraz iOS. Na tym ostatnim pracuje 17 z 18 badanych aplikacji. Jednak w najbliższym czasie pojawi się odpowiednia wersja najnowszej na rynku aplikacji oferowanej przez Plus Bank (dawniej Invest Bank). Aplikacje na system Windows (mobile lub phone) oferuje 11 banków. Pozostałe są już zdecydowanie mniej popularne - na Black Berry znajdziemy 5 aplikacji, a na Symbian tylko 4. Bankowość mobilna to segment, który będzie się w przyszłości dynamicznie rozwijał.


Metodologia: W przeprowadzonym przez Money.pl badaniu ocenie podlegało 20 parametrów związanych z bankowością mobilną. Pod uwagę wzięliśmy: możliwość wykonania przelewu dowolnego, przelewu bez znajomości numer rachunku odbiorcy i przelewu po zeskanowaniu kodu QR, możliwość zapłacenia telefonem w terminalu POS, wypłacenia pieniędzy z bankomatu i doładowania telefonu. Uwzględniliśmy również, czy można za pośrednictwem aplikacji założyć lokatę, złożyć wniosek o kredyt oraz czy użytkownik ma możliwość wglądu w posiadane przez siebie inne produkty banku oraz sprawdzenia kursów walut, zmiany hasła lub kodu PIN, a także zastrzeżenia karty. Dodatkowo premiowane były dodatkowe specjalne funkcje, takie jak dostęp do kalkulatorów, czy wyszukiwarka rabatów. Sprawdziliśmy również na jakich systemach działają aplikacje, oraz czy bank posiada lekką wersję strony internetowej. Maksymalnie można było zdobyć 24 punkty, a dodatkowy został przyznany za opinie użytkowników. Najwyżej oceniane były funkcjonalności najbardziej przydatne z punktu widzenia użytkownika.

Money.pl