Najlepsze konto osobiste 2016
Ranking money.pl
  • Anna Malek, Joanna Leja, Konrad Pluciński, Damian Słomski, Jakub Ceglarz, Bartłomiej Dwornik
    Ekspert direct.money.pl

  • 16.03.2016,godz. 06:00

Najlepsza bankowość mobilna. Ranking money.pl

money.pl znów wziął pod lupę 19 aplikacji mobilnych, które do wyboru mają klienci banków w Polsce. Tworząc ranking najlepszego oprogramowania pod uwagę wzięliśmy 17 kryteriów. Największe znaczenie miała nie tylko liczba funkcjonalności, które zapewnia aplikacja, ale także jej użyteczność i przejrzystość. Zobacz, który bank oferuje swoim klientom najlepszą aplikację mobilną.

Bankowe aplikacje mobilne są już dostępne w 20 z 29 analizowanych przez money.pl banków (PKO BP i Inteligo korzystają z tego samego narzędzia). Uwzględnialiśmy tylko te aplikacje, które już zostały wprowadzone, choć niektóre "niemobilne" banki zapewniały, że jej wdrożenie jest już "na ukończeniu" i pojawią się pod koniec marca. Wszystkie analizowane aplikacje dają możliwość szybkiego sprawdzenia salda na smartfonie, podglądu karty, wykonania przelewu zdefiniowanego czy zlokalizowania placówki lub bankomatu oraz umożliwiają kontakt z bankiem.

Jednak dostępne aplikacje różnią się nie tylko interfejsem, ale również dodatkowymi funkcjami. Na znaczeniu zyskują takie funkcje jak przelewy bez znajomości numeru konta (na przykład na numer telefonu, czy nawet na profil na Facebooku), czy wypłata pieniędzy bez noszenia karty w portfelu. Sprawdziliśmy, która aplikacja daje największe możliwości i ma szanse sprostać nieustannie rosnącym oczekiwaniom klientów.

Co ocenialiśmy? Pod uwagę wzięliśmy między innymi, na jakie systemy mobilna aplikacja jest dostępna oraz przede wszystkim - co oferuje. Sprawdziliśmy zatem, czy na smartfonie można wykonać przelew na dowolny rachunek, również nie znając jego numeru. Wiele banków pozwala też płacić faktury poprzez zeskanowanie kodu QR na dokumencie, bez konieczności wprowadzania danych do przelewu.

Interesowały nas również ułatwienia w zakładaniu nowych rachunków, lokat, możliwość składania wniosków o kredyt i wglądu w posiadanie inwestycje. Niektóre aplikacje pozwalają też na sprawdzenie kursu walut, zmiany numeru PIN lub hasła, a wiele z nich ma też możliwość zastrzeżenia karty. Czasami użytkownicy mobilni mogą też liczyć na lepsze warunki, czy dodatkowe bonusy z tytułu korzystania z aplikacji.

Najlepsza Bankowość Mobilna

Bank Punkty
1 mBank 28,52
2 Bank Zachodni WBK 28,00
3 Bank Pekao
26,58
4 Orange Finanse
26,08
5 Bank Millenium
23,76
6 ING Bank Śląski
22,82
7 PKO Bank Polski / Inteligo
21,93
8 Alior Bank
20,96
9 Getin Bank
20,28
10 Bank Smart
17,78
11 Plus Bank
17,60
12 Raiffeisen Polbank
17,50
13 Eurobank
17,00
14 BIZ Bank
16,50
15 BGŻ BNP Paribas
16,48
16 T-Mobile Usługi Bankowe
15,66
17 Bank Citi Handlowy
15,54
18 Bank BPH
13,40
19 BOŚ Bank
8,44

Zwycięzcą klasyfikacji na najlepszą bankowość mobilną, zdobywając 28,52 z 30 możliwych punktów, został mBank. Aplikacją zapłacimy w sklepie, dodatkowo możemy wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty lub przelać je znając jedynie numer telefonu komórkowego odbiorcy, a nawet profil facebookowy. To jednak nie koniec jej możliwości. Kilka kliknięć pozwoli założyć lokatę, sprawdzić kursy walut, zastrzec zgubioną kartę czy zmienić jej pin. Poza tym, użytkownicy mogą otrzymać 10 złotych od banku, wystarczy że zalogują się do aplikacji po założeniu konta. Nie będą też mieli problemu ze znalezieniem najbliższego bankomatu - aplikacja jest bowiem wyposażona w mapę urządzeń oraz placówek banku.

Drugie miejsce zajął Bank Zachodni WBK z nieznacznie gorszym wynikiem - uzyskał 28 punktów. Aplikacja BZWBK24 pozwala wykonywać przelewy nie tylko zdefiniowane wcześniej, ale też dowolne. Dodatkowo jej użytkownicy mogą wysyłać pieniądze znając tylko numer telefonu odbiorcy, wnioskować o kredyt gotówkowy oraz bezproblemowo znaleźć bankomaty i oddziały banku.

Trzecie miejsce w rankingu zajął Bank Pekao. Funkcje aplikacji są zbliżone do pozostałych banków, jednak użytkownicy Pekao24 nie mogą na przykład złożyć wniosku kredytowego za jej pośrednictwem.

Na zakupach wystarczy telefon

Wszystkie aplikacje pozwalają łatwo i szybko sprawdzić stan rachunku. Niektóre banki rozszerzają tę podstawową funkcję aplikacji i oferują widget, dzięki któremu saldo może być cały czas widoczne na ekranie urządzenia, bez konieczności logowania się.

Prawie każda z przeanalizowanych aplikacji umożliwia wykonanie przelewu na dowolny rachunek. Czasem nie trzeba nawet znać jego numeru. Wystarczy numer telefonu lub profil na portalu społecznościowym. Taką możliwość swoim klientom daje aż 9 z 29 przeanalizowanych banków.

Jedną z bardziej przydatnych funkcji jest możliwość płacenia telefonem w terminalach w punktach handlowych. Transakcje dokonywane przy pomocy smartfonów powoli staje się normą, a banki wykorzystują do takich transakcji technologię zbliżeniową NFC.

W ubiegłym roku nowością na rynku był system Blik stworzony przez spółkę Polski Standard Płatności, która powstała dzięki porozumieniu sześciu banków: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank oraz PKO Bank Polski. W tym roku do tej szóstki dołączyło również Orange Finanse. Blik pozwala nie tylko płacić telefonem niewyposażonym w moduł NFC (mając zainstalowaną aplikację wystarczy kasjerowi w sklepie podać kod, który wyświetla się na ekranie smartfona), ale również wypłacać pieniądze z bankomatu bez konieczności posiadania karty.

Powszechną funkcją jest geolokalizacja - praktycznie każdy bank ułatwia klientom odnalezienie najbliższej placówki lub bankomatu. Część z nich (np. Bank Citi Handlowy) dodatkowo podpowiada, gdzie w najbliższej okolicy znajdują się punkty usługowe lub sklepy oferujące zniżki.

Podawanie numeru konta to często olbrzymi problem dla posiadacza rachunku. Niektóre banki postanowiły więc ułatwić wysłanie numeru rachunku do kontrahentów lub znajomych, na przykład za pośrednictwem wiadomości e-mail lub SMS. Taką funkcjonalność oferują np. Bank ING lub Plus Bank.

Wszystkie dostępne aplikacje można zainstalować zarówno na smartfonach wyposażonych w systemy operacyjne iOS i Android. Równie popularne są telefony działające na Windowsie. Do rzadkości natomiast należą aplikacje działające na telefonach Blackberry czy na Symbianie. Trzeba jednak przyznać, że dziś już mało kto korzysta z tego typu sprzętu.