Na skróty

Zmiany w VAT 2014. Przygotuj swoją firmę

Money.plWydarzenia

Zmiany w VAT 2014. Przygotuj swoją firmę

2013-11-14 10:32

Od stycznia odliczysz cały VAT od aut "z kratką"

Autor: Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

Od stycznia odliczysz cały VAT od aut "z kratką"
[fot: bttoro/iStockphoto]

Wszystko wskazuje na to, że od stycznia 2014 r. przedsiębiorcy będą mogli znowu odliczać cały VAT od aut z kratką. Niestety, prawdopodobnie tylko przez kilka miesięcy.

Stosowane obecnie ograniczenie w odliczaniu VAT-u przy nabyciu samochodów osobowych oraz zakaz odliczania VAT-u od paliwa do takich aut obowiązują do końca 2013 roku. Rok temu Polska wystąpiła jednak do Komisji Europejskiej o zgodę na stosowanie odmiennych przepisów regulujących odliczanie VAT-u na samochody niż te, które zawarte są w unijnej dyrektywie.

Decyzja derogacyjna, czyli zgoda Brukseli na odstępstwa od unijnej dyrektywy, będzie jednak gotowa dopiero w 2014 roku – data nie jest jeszcze znana. A to oznacza, jak poinformował resort finansów, że od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia implementacji decyzji derogacyjnej obowiązywać będą zasady zawarte w art. 86a i art. 88a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Tym samym od początku przyszłego roku przedsiębiorcy mieliby prawo przez jakiś czas – prawdopodobnie tylko przez kilka miesięcy - do pełnego odliczania VAT-u od aut z kratką.

Obecnie nabywając samochód osobowy przedsiębiorca może dokonać odliczenia do 60% VAT-u wykazanego na fakturze, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Nie ma także w ogóle prawa do odliczenia VAT-u z faktury zakupu paliwa do takiego auta. Odliczenie nie jest natomiast ograniczone w zakresie pozostałych kosztów związanych z eksploatacją. Można więc zmniejszyć VAT np. odliczając VAT z faktur za naprawę firmowego samochodu.

A czego mogą spodziewać się przedsiębiorcy po tym, jak Polska uzyska decyzję derogacyjną? Pierwotnie we wniosku skierowanym do Komisji Europejskiej mowa była o odliczeniu przez przedsiębiorców 50 proc. VAT naliczonego w cenie kupowanego samochodu osobowego, ale nie więcej niż 8 tys. zł, a także połowy VAT zawartego w cenie paliwa kupowanego do takiego auta i części zamiennych. W czerwcu 2013 r. Ministerstwo Finansów przesłało jednak do Brukseli nowy, poprawiony wniosek, nie ujawniając jego treści.

Więcej o zmianach w VAT

nowsze
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2013-12-12 14:41:28 77.45.44.* | Srinagarindra
Re: Od stycznia odliczysz cały VAT od aut "z kratką" [0]
[...] wymyślają zmiany, żebym nie mógł odliczyć VAT z paliwa. W Stanach adwokaci pomogli by mi zwrócić takie auto urzędnikom bo w trakcie użytkowania samochodu państwo pogorszyło mi możliwość jego użytkowania i opłacalność użytkowania. A tu co ? Można - potem nie można a potem może tylko kilka miesięcy.[...]! Każda zmiana to sterty papierków i księgowe zatrudniają kolejną osobę i nas kasują bo mają więcej roboty. Wszystkie przepisy szeptane na ucho i interpretacyjki - chodzi o mętną wodę bo tam mogą łowić cwaniacy i koledzy ? Chodzi o kupowanie wykładni prawnych jakiś wszechmogących ? Dlaczego jeden US toleruje sprawdzenie kontrahenta zagranicznego w systemie VIES a inny nie - trzeba iść i się zapytać choć podobno oba leżą w tym samym kraju ! Dlaczego urzędników w ministerstwach od cholery a pchnięcie prostej sprawy zajmuje lata ? poprzedzone spychologią - ja się tym nie zajmuję - proszę do innego kolegi a ten mówi to samo !!! To jest XV wiek a nie XXI. Tu trzeba aby kolejny Wałęsa przeskoczył przez płot zwany PAPIEROBIZANCJUM i wygnał niekompetentnych w siną dal!

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###
2013-12-12 10:36:07 10.168.1.* | pablog
Re: Od stycznia odliczysz cały VAT od aut "z kratką" [0]
złodziejskie państwo, przedsiębiorcy powinni powiedzieć jednym głosem STOP dla złodziejstwa i okradania nas, tak dążymy do przepisów UE a u siebie zmieniamy na niekorzyść tych co utrzymują Państwo!!! Kpina z obywateli, podatników...
2013-12-06 15:14:06 178.36.246.* | jr
Re: Od stycznia odliczysz cały VAT od aut "z kratką" [0]
dlaczego kilka miesięcy będzie obowiązywała ustawa z 2004r? jak się pośpieszą to w lutym już będzie nowa ustawa i będzie po "kratkach". Także jak ktoś chce kupić samochód z kratką to ma niewiele czasu. Pytanie jeszcze czy wyprodukowane auta posiadają homologację ciężarową...
12 awans
2013-11-14 12:25:51 77.253.1.* | j_n
Re: Od stycznia odliczysz cały VAT od aut "z kratką" [2]
W czerwcu 2013 r. Ministerstwo Finansów przesłało jednak do Brukseli nowy, poprawiony wniosek, nie ujawniając jego treści.

Ktoś tu zachował się jak szuja. To taka jest demokracja, że zmiany w prawie chce się wprowadzać po cichu tylnymi drzwiami nie informując społeczeństwa o swoich zamiarach?

Niestety jest to strzał w stopę, gdyż może to być uznane za działanie na szkodę obywateli i złamanie konstytucyjnych praw i dyrektyw unijnych. Znów jakaś mądra kancelaria wystąpi w imieniu podatnia przeciwko Państwu Polskiemu i znów z naszych pieniędzy rząd będzie musiał zabulić słoną karę za swoją arogancję.
2013-12-05 15:42:04 83.28.221.* | benydy
niestety tak działają oszuści a nie normalni ludzie tutaj wychodzi idąc tą myślą, że minister finansów to oszust jak można tak robić sam się zastanawiam przecież to wszystko w 10000% powinno być jawne
2013-11-14 20:08:20 77.91.49.* | andrzejxx
Ta władza prawdopodobnie ma wykształcenie ale nie ma kompletnie żadnej wiedzy. Wykształcenie można kupić Wiedzy się nie da kupić.Oni kompletnie nie rozumieją że ludzie na to patrzą i mają wiedze wcale nie chwaląc się wykształceniem. Arogancja władzy, zresztą każdej władzy nieważne jakiego koloru zawsze była i jest głównym orężem w "walce " z obywatelem i doprowadzanie tego Państwa do upadku i tylko wysiłki przedsiębiorców wobec przeciwnością ignorantów wyprowadzają Polskę na ścieżkę wzrostu, choć pewno nie na długo
ANKIETA
Czy pełne odliczenie podatku VAT przyspieszy decyzję o zakupie samochodu w twojej firmie?Zobacz wyniki

Podatki w firmie