Na skróty
Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady
2006-02-08 10:00

Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

Autor: Małgorzata Szafarz

1 / 2
Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady
Jeżeli zamierzasz kupić używany samochód, koniecznie zwróć uwagę na nowe, obowiązujące od 1 stycznia 2006, przepisy dotyczące ubezpieczenia OC przy zmianie właściciela pojazdu. W przeciwnym razie możesz wpaść w pułapkę podwójnej składki.

Dalej aktualna jest zasada, że wraz z kupnem używanego samochodu na nowego właściciela pojazdu przechodzi również - związana z tym samochodem - umowa ubezpieczenia OC i obowiązuje aż do końca okresu, na jaki została zawarta.

Jeżeli chcemy by było inaczej, musimy w terminie 30 dni od dnia zakupu samochodu taką umowę wypowiedzieć.

Przedostatni dzień ostatnią szansą

Wzbudzającą wiele kontrowersji nowością jest natomiast zasada automatycznego odnawiania polisy na kolejny okres ubezpieczenia, jeżeli nowy właściciel nie wypowie takiej umowy najpóźniej na dzień przed jej końcem.

Jeżeli więc kupiliśmy używany samochód i w ciągu 30 dni od jego zakupu nie wypowiedzieliśmy umowy OC, którą dostaliśmy niejako w spadku razem z samochodem, to ostatnią szansę na takie wypowiedzenie mamy najpóźniej na dzień przed końcem obowiązywania umowy.

Jeżeli tego nie zrobimy, to - czy nam się to podoba, czy nie - automatycznie zgodziliśmy się na to, by w kolejnym okresie samochód był ubezpieczony u tego samego ubezpieczyciela.

Reasumując: kupujemy używany samochód a wraz z nim, od właściciela samochodu, otrzymujemy polisę OC. I tu mamy dwa wyjścia: polisa nam odpowiada lub nie.

Jeżeli całkowicie nie odpowiada nam poprzednie ubezpieczenie samochodu, to mamy właśnie te wspomniane wyżej 30 dni, by taką niechcianą polisę wypowiedzieć. Gdy to zrobimy, sprawa jest całkowicie załatwiona - wybieramy nowego ubezpieczyciela i ubezpieczamy samochód tam, gdzie chcemy i tak jak chcemy.

Problemu nie ma również w sytuacji, gdy w całości akceptujemy zarówno poprzedniego ubezpieczyciela, jak również zakres i formę ubezpieczenia. Po upływie danego okresu ubezpieczenia, automatycznie przedłuży się ono na kolejny, taki sam okres, a my zapłacimy przewidzianą w umowie składkę i na tym koniec.

Z problemem natomiast (oraz niepotrzebnymi nerwami i stratą pieniędzy) możemy liczyć się w sytuacji, gdy ubezpieczenie kupionego samochodu nam nie odpowiada, a my - nie mając czasu, by działać w tej sprawie - postanowiliśmy jednak doczekać do jego końca, by dopiero potem ubezpieczyć się tak, jak chcemy.

Jeżeli z jakichś powodów (przeważnie jest to brak czasu) zdecydowaliśmy się na taki właśnie wariant, to musimy bardzo uważać, by nie przeoczyć tego przedostatniego dnia obowiązywania umowy, w którym zgodnie z nowym prawem mamy jeszcze ostatnią szansę na wypowiedzenie umowy OC.

Osoby, które się zagapią, stracą szansę na zmianę ubezpieczyciela.

W znacznie gorszej sytuacji będą osoby, które nic nie wiedząc o zmianie w przepisach po upływie starego ubezpieczenia wykupią nową polisę OC w innej firmie. Aż do chwili, w której od poprzedniego ubezpieczyciela nie przyjdzie upomnienie i wezwanie do zapłaty takie osoby będą przekonane, że wszystko jest w najlepszym porządku.

Niestety, nie będzie tu innego wyjścia: trzeba będzie opłacić składkę w dwóch miejscach.
 

Tagi:ubezpieczenia, samochody, oc, komunikacja
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

emiliano50 / 2014-06-28 13:09
Kupiłem auto wraz z OC.Sprzedający przekazał mi polisę ważną jeszcze kilka miesięcy po kupnie mną auta.Korzystałem z prawa do posiadania takowego scedowanego na kupującego OC.Szkopuł w tym,że nie poinformowano mnie,że poprzedni właściciel polisy- po sprzedaży auta-nie poinformował mnie,że rozwiąże umowę z ubezpieczycielem,by odebrać niewykorzystaną składkę po sprzedaży auta.Ubezpieczyciel zwracając mu pieniądze-nie zażądał zwrotu pogaszonej polisy jako dowodu (powodu)wypłacenia składki za nieużywanie dalszej części ubezpieczenia.Stąd zaistniała możliwość przekazania "pogaszonej-nieczynnej"polisy mnie z której to na mocy przepisów korzystałem.Wynikła nast.sytuacja:UFG wysłało do mnie pismo z informacją,iż w wyniku dochodzenia ujawniono,że nie dokonałem zakupu OC.Ripostowałem UFG-mu argumentem,iż jestem w posiadaniu OC od sprzedającego mi auto,podając nr.polisy i kserokopię tejże.Mimo tych okliczności-nałożono na mnie karę 3200zł. za brak OC.Jednocześnie UFG poinformowało mnie o fakcie rozwiązania umowy z ubezpieczycielem przez sprzedającego.Wykupiłem wówczas OC,ale już na swoje nazwisko,i dokonaniu rejestracji (na mnie)kupionego auta.Proszę o ustalenie mojego statusu prawnego w kwestii posługiwania się legalnym OC,lecz bez wiedzy,że jest ono nieważnym.

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

emiliano50 / 2014-06-28 12:40
Szukam porady prawnej.

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

ala525 / 83.9.96.* / 2013-04-12 07:28
oczywiste jest ze w razie wypadku otrzyma dana osoba pieniadze od obydwoch firm w ktorej jest ubezpieczona?

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

Zbyś45 / 158.75.49.* / 2012-06-05 11:20
Witam, mam też problem, mam zarejestrowany samochód w jednej firmie, ale z ciekawości chciałem sprawdzić w innych jakie są składki na oc, podając markę i dane, po jakims czasie przysłali mi polisę do zapłaty, choc jej nie chciałem, bo róznica w opłacie była znikoma, wyjaśniałem, ze nie podpisywałem z nimi żadnej polisy i nie zapłacę, bo oc mam w innej firmie, dali sprawę do windykacji i teraz karzą mi nadal płacić za coś czego nie chciałem, jak mogę od tego się odwołać>???
 
hajna / 37.248.255.* / 2015-01-04 15:31
kolego mam to samo moze juz wiesz jak ztego wybrnac zaporade bylbym wdzieczny

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

kkjj / 109.243.18.* / 2012-05-24 11:33
ja odradzam BTA
skasowalem samochod, zglosilem do nich a oni przedluzyli mi polise i wyslali pismo ze jak nie zaplace sprawa trafi na droge sądową...

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

cvbgfgfgfrgewrre / 159.205.188.* / 2012-02-19 20:19
Są różne sposoby, żeby nieświadomych klientów naciągnąć na dodatkowe koszty. Miałem taki przypadek z firmą ubezpieczeniową MTU co oznacza Moje Towarzystwo Ubezpieczeń z grupy Ergo Hestia. Nabyłem samochód ubezpieczony przez sprzedającego w tej firmie. Jego polisa miała ważność jeszcze ponad miesiąc. Przed upływem 30 dni wysłałem rezygnację z ubezpieczenia. Wielkie było moje zdziwienie gdy po około 5 miesiącach otrzymałem pismo ze wspomnianej firmy i druk przekazu na kwotę około 140 zł, którą miałem im wpłacić. Zadzwoniłem do MTU, gdzie powiedzieli mi, że nie wypowiedziałem umowy. Gdy napisałem im, że wysłałem wypowiedzenie, to odpowiedzieli, że nie było w terminie. Gdy zapytałem dlaczego za miesiąc z kawałkiem naliczyli mi aż 140 zł do zapłaty, na co odpowiedzieli, że naliczyli mi bez żadnej zniżki, gdy tymczasem mam od dawna zniżkę 60%, bo wiele lat jeżdżę bez stłuczki. Żadne argumenty do nich nie trafiały i w końcu sprzedali rzekomy dług firmie windykacyjnej, która przysłała mi pismo o tym informujące. Zadzwoniłem do firmy windykacyjnej, gdzie powiedzieli mi, że nie przesłałem wymówienia, co jest kłamstwem. Gdyby przysłali mi pismo od MTU niezwłocznie, a nie po 5 miesiącach, to udowodniłbym, że przesłałem wypowiedzenie, ale po 5 miesiącach uważałem że sprawa załatwiona, więc nie przechowałem nawet potwierdzenia wysłania przesyłki. Teraz firma windykacyjna przesłała mi kolejne pismo, w którym grozi, że w przypadku braku zapłaty, będzie jej dochodzić sądownie, co pociągnie za sobą dodatkowe koszty. Tak więc chciałem wszystkich ubezpieczających samochód ostrzec przed oszustami z MTU, bo możecie mieć podobne kłopoty jak ja. W Polsce przepisy o ubezpieczeniach komunikacyjnych pisane są pod lobby ubezpieczeniowe, bo czy jeździsz czy nie i tak musisz płacić, a nawet nie można czasowo pojazdu wyrejestrować. W Anglii jak ktoś nie jeździ, to nie musi płacić ubezpieczenia, a u nas jest przymus. Ciekawy jestem czy ktoś miał podobny przypadek i jak to się zakończyło.
 
.tak,tak ... / 81.190.62.* / 2014-03-05 00:02

W Anglii jak ktoś nie jeździ, to nie musi płacić ubezpieczenia, a u nas jest przymus

No niestety ,Polska to nie Anglia-kraj cywilizowany. W Polsce obowiązuje system nakazowo-karny ! Jesteśmy wbrew logice do wielu czynności zmuszani przepisami i ustawami. Podobnie jest w Chinach,Tybecie itp.
Kolesie mają firmy ubezpieczeniowe i należy im bezwzględnie płacić haracz. Swojego czasu Drzewiecki miał świętą rację ...
 
Seba791 / 86.63.107.* / 2013-03-25 23:02
Mialem podobne sprawe z ta firma MTU banda zlodzieji chcieli mie naciagnac na1400zl wysylali mi pisma odpisalem im ze w tym pismie nawet numery samochodu i tablic sie nie zgadzaja a po drugie wyslalem im wypowiedzenie przed uplywem 30dni od nabycia auta pisalem dwa razy potem poszlem do ich siedziby i po dlugiej rozmowie i wyczekiwaniu okazalo sie ze sprawa zalatwiona i to pomylka banda zlodzieji trzeba im cisnac i sie niedawac omijam to MTU szerokim lukiem!!!!!!!!
 
eme / 87.205.44.* / 2012-02-20 07:42
Postaraj sie na poczcie o kopie potwierdzenia nadania listu poleconego lub odpis z raportu pocztowego

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

MARKOSO / 83.22.94.* / 2012-01-29 00:35
WITAM. mam pytanie. dnia 12-12-2011 zapłaciłem za kolejny rok składke OC w MTU...OC obiwiązywało do 10.01.2011, a ja do tej pory nie otrzymałem kwitka z potweirdzeniem zapłaty oc !!!! czy ta umowa sama się przedłuzyła?
 
eme / 87.205.42.* / 2012-01-29 09:34
Ona z automatu sie przedluza na kolejny rok, Ale powinienes dostac polise.Kwitka wplywu ze zaplacono oc nie potrzeba.
 
MARKOSO / 83.29.15.* / 2012-01-29 10:48
czyli jak mnie policja złapie to nic mi nie zrobia ??
 
eme / 87.205.42.* / 2012-01-29 15:02
Markoso jak masz polise nic ci nie zrobia:)

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

GGaba / 91.222.213.* / 2012-01-23 13:27
No i teraz ubezpieczyciele podniosą składki, bo i tak nie ma możliwości przejścia do tańszego.

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

peeka / 212.76.49.* / 2012-01-23 12:57
A czy widzieliście moze taki sposób na drogowców ?
Szkoda ze tylko działa w jedna stronę http://www.youtube.com/watch?v=JastBN5ltrw&feature=youtu.be
ale jest dosyć wymowny, nieprawda ?

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

marek24 / 83.8.237.* / 2012-01-08 22:16
witam ja tez mam problem z oc kupiłem samochod były własciciel mowił mi ze oc jest zeczywiscie było ale do zapłaty 2 rata ale ta rata powinna byc zapłacona tydzien prendzej niz ja kupiłem ten samochod ja byłem pewny ze oc jest nie wypowiedzałem jego i teraz mam problem bo musze zapłacic 850zł za niego chociasz ja mam pełne znizki i ja bym zapłaci ł tyle za rok swojego ubezpieczenia byłem w hdi i tylko mowia mi ze musze zapłacic to za niego niechca zemna gadac

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

Natala22 / 46.134.210.* / 2012-01-01 07:19
Witam. Kupilam moje pierwsze auto 10.11.2011 ktore mialo ubezpieczenie OC do 20.12.2011. Niestety przez moja niewiedze, wykupilam ubezpieczenie u innego ubezpieczyciela nie wypowiadajac umowe ze starym. 30 Grudnia dostalam pisemko od poprzedniego ubezpieczyciela, ze OC zostalo przedluzone na nastepny rok i prosza o uregulowanie oplaty.
Czy w zwiazku z tym, ze nowe przepisy wchodza z dniem 1 Stycznia, jest szansa na odstopienie od umowy i nieplacenie podwojnego OC?

Bardzo prosze o odpowiedz, za ktora z gory dziekuje.
 
eme / 83.238.5.* / 2012-01-02 11:28
Obowiazek ubezpieczeniowy byl w roku 2011. Tak wiec nie obowązuja nowe przepisy

NO i ja wpadlam w taka pulapke

sledzik lubi plywac / 94.72.100.* / 2011-10-04 22:31
NO i ja wpadlam w taka pulapke, teraz musze zaplacic 2 oc. Moje pytanie- czy jak kogos stukne i podam jedna polise, drugi ubezpieczyciel tez zabierze mi skladki?

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

agentur / 77.115.255.* / 2011-08-14 16:34
A ja mam pytanie. Kupiłam samochód z ubezpieczeniem na cały rok. Poprzedni właściciel miał zniżki a ja nie. Na dodatek wypowiadając poprzednią polisę i kupując nową na siebie musiała bym zapłacić karę za młodego kierowcę. I tutaj pytanie: czy mogę zostawić poprzednie ubezpieczenie i nie płacić nowego czy będę musiała dopłacić ze zwględu na to że nie mam żadnych zniżek??? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

pauka_22 / 31.175.128.* / 2011-07-31 00:26
Może wy mi pomożecie?!
Kupiłam auto w lipcu 2009 roku z ważnym ubezpieczeniem do stycznia 2010 r. To mój pierwszy samochód, więc jako "głupia gęś" nie wiedziałm, że muszę wypowiedzieć umowę u poprzedniego ubezp. i ubezpieczyłam samochód u innego. Teraz po 1,5 roku dostałam pismo z ubezpieczalni Sprzedającego, że w związku z niewypowiedzeniem umowy została ona reaktywowana na dalszy rok, czyli do stycznia 2011 roku i muszę im zapłacić 707 zł z odestkami. Czy ubezpieczalnia nie powinna mnie o wym wcześniej poinformować, że kończy się polisa, że nie została opłacona 1 składka??? minęło 1,5 roku od dnia kontynuacji umowy, a im się teraz przypomniało...proszę napiszcie co teraz powinnam zrobić...Dzięki:)
 
Piotrcu / 2011-07-31 11:24 / Bywalec forum
Mozesz prosic ale mysle ze niewiele wskorasz.Zaplac:)

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

JanekSS / 83.242.66.* / 2011-03-21 18:15
A jak ma się ten przepis do pojazdu po wypadku drogowym, kupiony na częsci zamienne ( zaznaczone w paragrafie umowu kupna ).
Czy Oc obejmuje również częci zamienne.
Pozdrawiam
 
gal / 87.204.243.* / 2012-01-12 09:50
obejmuje jeśli części mają dowód rej :)

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

crazy1980 / 46.112.221.* / 2011-02-23 07:32
Witam kupiłam auto dnia 16.12.2010 a dnia 28.12.2010 sprzedałam auto teraz mi przychodzą wezwania do zapłaty i przez telefon mówią że muszę to opłacić, bo poprzedni właściciel nie opłacił jakiejś tam składki a polisa była od 12.09.2010 do 11.09.2011.

Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

rolnik2 / 188.47.150.* / 2011-02-02 18:49
A tak na marginesie, czemu OC ma mój samochód a nie ja? Dlaczego posiadając 3 samochody muszę je wszystkie OCzpieczać? W końcu jeśli spowoduję szkodę samochodem nr 1 to i tak ja jako ja odpowiadam za nią. Kończąc, to ja powinienem być ubezpieczony, gdyż jeśli używam samochodu w ruchu drogowym to nawet gdybym chciał jechać dwoma naraz to nie dam rady, dwa stoją bezczynnie. Wiem, wiem już słyszałem te bzdetne wyjaśnienia czemu tak jest. To człowiek odpowiada za zajście drogowe a nie samochód. Tyle mojego!
 
AnonymousUser / 95.49.173.* / 2011-02-03 14:45
Zostań prezydentem. Prezydenci poruszają się co najmniej dwoma samochodami. W jednym się nie mieszczą.
 
marek1111111 / 85.158.139.* / 2011-02-03 09:11
Zgłoś się do mnie to będzierz miał oc!

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

wnja / 81.219.206.* / 2011-01-12 18:22
witam
może ktoś mi powiedzieć czy jest szansa z rezygnacji

kupiłam auto 22.10.2010 jestem II właścicielem auto automatycznie ubezpieczyłam w PZU opłaciłam cały pakiet poprzedni właściciel Allianz wypowiedział umowę a ja tego nie zrobiłam przez nie wiedzę PZU też nic nie napomknął o wypowiedzeniu umowy OC w Allianz

a teraz z allianz dostał pismo do opłacenia składki OC
 
eme / 77.255.81.* / 2011-01-14 08:55
wnja możesz prosić o odstapienie od egzekucji składki chociaz czarno to widzę. Raczej bedziesz musiała ją zaplacic. Mozesz jedynie powiedziec do słuchu agentowi PZU ze o czyms takim cie nie poinformowal lub nie zapytal spisujac wniosek o ubezpieczenie.
 
aaudytor / 2011-01-29 19:10 / Bywalec forum
To jest podstawowa kwestia, często się ubezpieczycielowi obrywa, a tam tylko ludzie pracują, raz na 100 się trafi niekompetentny, co nie oznacza że firma cała jest be.

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

sagape / 91.123.211.* / 2010-10-01 14:26
Zycze wszystkiego najgorszego tym mlotkom, ktorzy wymyslili ten przepis - pewnie to zasrani agenci ubezpieczeniowi.
Kupilam ponad rok temu uzywane auto z salonu, ubezpieczone w Link 4. Wypowiedzialam na czas umowe, ubezpieczylam sie w PZU. A wczoraj dostalam wezwanie do zaplaty z PZU w sprawie zaleglej skladki. Dzwonie do cholernego PZU a tam ze musze zaplacic, bo salon im przekazal informacje ze mi sprzedal. Co sie okazalo? Salon ubezpieczyl auto dodatkowo, ale nic mi o tym nie powiedzial. Roszczenie bede miec najwyzej wobec salonu, PZU zaplacic musze. Pytam sie PZU o potwierdzenie zawarcia umowy, jaki maja dowod ze taka umowa w ogole istniala? Dowiedzialam sie ze mam sobie sama sprawdzic w salonie. Co za banda chromolonych zlamasow!
Czy w przyszlosci mam wysylac wypowiedzenia umow do wszystkich zasranych ubezpieczycieli zeby miec pewnosc ze mi nic po roku nie wyskoczy??!!
 
eme / 83.22.28.* / 2010-10-02 09:36
Sagape Nie ma czegos takiego ze ubezpiecza sie OC dodatkowo.Skracajac temat i nie wchodząc w dalsze rozwazania zwroc sie do PZU aby potraktowali ubezpieczenie które wykupilas jako kontynuację tego bezpieczenia z salonu( nastapi rekalkulacja skladki) Kazde twarzystwo chce zebrac jak najwiecej skladki dlatego nie odpuszczaja w przypadku braku wypowiedzenia. Ale juz totalnym absurdem jest że samochód posiada dwie polisy OC w jednym towarzystwie. Salon nie mógł zawrzeć umowy OC z PZU nie wypowiadajac wczesniej umowy z Link4.Jezeli tego nie zrobili to ich problem.Ty dostalas od nich wazna polise.Ja bym PZU nie płacił.Zwróc sie do Rzecznika Ubezpieczonych lub KNF.
 
audi43 / 2010-10-01 15:47 / portfel / Bywalec forum
czegoś tu nie rozumiem...wypowiedziałaś umowę OC w LINK4 a ubezpieczyłaś w PZU i oki
ale czego dotyczy roszczenie PZU?

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

malesa44 / 193.109.244.* / 2010-06-30 07:57
Przepisy weszły w życie z dniem 01 stycznia 2004!!! a nie 2006

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

beatkazaba / 2010-05-31 22:13
No ja dzis sie dowiedziałam ze niby w link4 musze zapłacic 300zł za to ze zakupiłam auto od poprzedniego właściciela ktory im to zgłosił. A polisa obowiazuje jeszcze do 8 czerwca ale termin upłyną juz tych 30 dni. jutro składam im wymówienie. czy ktos wie czy musze im płacic??
 
ubezpieczony123 / 81.210.89.* / 2011-02-02 15:41
Radzę unikaćubezpieczalni typu LINK4 zawrzećumowę łatwo, ale wypowiedziećto porażka, 4 razy dzwoniłem 4x mailowałem i potwierdzenia wypowiedzenia nie chcieli nawet mailem wysłać, liczyli że jak minie termin to się upomną o składkę, ale po codziennej 2tyg u************ w końcu łaskawie jakiśosioł z ich lini 44444444 łąskawie maila wysłał z 1 zdaniem: Potwierdzamy wypowiedzenie umowy OC dla samochodu xxxx z dniem y. NIGDY WIĘCEJ INTERNETOWYCH UBEZPIECZALNI typu link4. Z mBank ubezpieczenia ta sama historia po 10 razy trzeba dzwonići tłumaczyćo co chodzi i nikogo kompetentnego na ich mlini nie uswiadczysz.
 
Śląskie Centrum Ubezpieczeń Bytom / 95.160.241.* / 2010-12-14 16:24
Beata, jeżeli pozostaje np. 2 rata(tak rozumiem)od poprzedniego właściciela to niestety musisz zapłacić, ponieważ Twoim obowiązkiem jest sprawdzenie ubezpieczenia przy zakupie, wypowiedzieć możesz, ale zostanie naliczona składka za okres, w którym korzystałaś z OC. I jeszcze jedna ważna kwestia, jeżeli(a tak pewnie jest) masz 'inne ryzyko' niż poprzedni właściciel, składka zostanie rekalkulowana - powiedzmy, dopasowana do m.in. Twoich zniżek.
 
audi43 / 2010-10-01 15:44 / portfel / Bywalec forum
niestety tak

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

paulina1206 / 83.20.155.* / 2010-02-03 21:33
a co mam zrobic jezeli kupilam samochod uderzony i on nadal stoi bo jest nie zrobiony a TU przyslalo mi ubezpieczenie do zapłaty? Samochod zakupilam w listopadzie a dopiero teraz przyszlo pismo o zaplacie OC:(

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

jjoas / 83.24.35.* / 2009-10-16 18:59
a co w przypadku kiedy nabywam samochód z polisa i w przeciagu 30 dni sprzedaje ten sam pojazd wraz z ta sama polisa kolejnemu nabywcy? czy ponosze z tego tytułu jakąś odpowiedzilanośc?

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

Uzurpatorek / 83.21.40.* / 2009-10-01 19:08
Problem jest spory. Mnie w błąd wprowadzili u jednego z ubezpieczycieli, powiedzieli, że mogę kupić ubezpieczenie u nich, a mam w sumie 30 dni na wypowiedzenie "starego", tylko że te 30 dni przypadało około 2 tygodnie po okresie obowiązywania poprzedniej umowy. Innymi słowy - uznali, że nawet, jak ma się te 30 dni, to i tak trzeba to zrobić na dzień przed końcem starej polisy. I tu pojawia się problem - zapis ustawy jest niejasny. Rzecznik ubezpieczonych wydał opinię w tej sprawie z podaniem konkretnych przykładów i według niego jest niedopuszczalne ograniczanie tego 30-dniowego terminu. Polecam wszystkim ten tekst - można znaleźć w necie. Ja nie zamierzam im zapłacić ani złotówki, bo źle interpretują ten przepis. O te kilkaset złotych jestem gotów walczyć przed sądem. Bo co ma zrobić ktoś, kto kupi samochód w przedostatnim dniu obowiązywania umowy - wtedy za nic nie zdąży doręczyć ubezpieczycielowi wypowiedzenia. Takie rozumienie ustawy jest niekonstytucyjne i trzeba z tym walczyć.
 
gal / 87.204.243.* / 2012-01-12 09:57
Bzdura 30 dni rzecz święta -- najwyżej dostajesz nowa polisę na 14 dni następnego okresu ubezp. oczywiście płacisz za to :) ale tylko za miesiąc nie za cały rok
 
w przedostatnim dniu / 77.254.72.* / 2010-07-20 16:27
zgadzam się. te 30 dni wprowadza w błąd.

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

Digiti / 83.3.221.* / 2009-09-18 11:59
Najgorsze w tym wszystkim jest to, że w moim przypadku jestem w stanie przedstawić umowę OC zawartą przed datą przedłużenia umowy z pierwszym TU. Żadna ustawa nie przewiduje możliwości rozwiązania umowy w takim przypadku, nawet płacąc tylko różnicę od okresu przedłużenia umowy do wypowiedzenia u pierwszego TU.

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

michu1234 / 62.21.43.* / 2009-09-11 22:38
Witam, mam taka sytuacje prosze o pomoc. Zakupiłem auto , jestem jego 3 włascicielem, 2 właściciel jezdził na ubezpieczeniu tego pierwszego, lecz ten pierwszy z kolei nie wypowiedział umowy ani ten drugi , Co sie jednak okazało 1 własciciel nie zaplacił tez drugiej skladki za oc , Ja wykupilem juz sobie nowe ubezpieczenie i tamto co jest od 1 właciciela chce zerwać zawarte było w firmie Alianz, teraz pytanie kogo bedą chcieli obciążyc kosztami niezaplaconej 2 raty za oC? Dodam że ja wypowiem umowe w ciągu 30 dni od daty zakupu.. Prosze o pomoc

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

zniesmaczona / 93.105.171.* / 2009-08-06 15:06
pwiadomiłem listownie o tym ze rezygnuje z ubespieczenia,po 3 tygodniach przysłano mi jakby nigdy nic pismo o zapłate,co robić?
 
myy / 79.186.158.* / 2010-06-08 17:53
to zależy od daty doręczenia listu do ubezpieczalni. musisz zapłacić jeszcze raz

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

P.S / 83.7.172.* / 2009-06-24 22:28
to jest kradzież w białych rękawiczkach

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

dorciaw1 / 217.172.224.* / 2009-04-07 16:44
25.03.2009 zakupiłam autko z auto handlu, przekazano mi polisę. w domu okazało sie że rata II składki miała być opłacona 22.02.2009 czyli miesiac wczesniej- dzwoniłam do TU - składka nie opłacona, a właściciel nie powiadomił o sprzedazy auta. Czy jak wypowiem OC u dotychczasowego ubezpieczyciela przed upływem tych 30 dni od daty zakupu to nie bedę miała żadnych konsekwencji odnośnie nieopłaconej II raty. Podpisuje już z innym ubezpieczycielem ale wole sie upewnić zeby nie narobic sobie problemów.
 
herold / 83.10.211.* / 2009-04-09 21:14
Dołaczam się do tematu. Jestem w podobnej sytuacji, za około miesiąc kończy mi się dotychczasowe ubezpieczenie ale nie jestem z niego zadowolony głównie ze względu na wysoką cene. Gdzie mogę ubezpieczyć tanio auto? samochód to Ford Sierra rocznik 92, silnik 2.0
 
groosss / 83.142.195.* / 2009-04-08 13:28
tak, Ty jako nowa właścicielka auta masz 30 dni na zmiane ubezieczyciela, lub pozostanie u niego. Jesli polisa nie byla oplacona to bedziesz poproszona zapewne o zaplacenie za przyslugujace 30 dni....reszte czyli okres od 22.02 do 25.03 bedzie musial zaplacic poprzedni wlasciciel. Dla dobra calej srawy zadzwonil bym do nich na Twoim miejscu i powiedzial ze nie oplacili skladki, zeby byli przygotowani. A w jakim to towarzystwie? Gdie teraz bierzesz ubezpieczenie?

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

dee / 83.18.245.* / 2009-03-14 10:21
3 lata temu wyzłomowałem samochód, na który miałem zniżke 60% OC. Chciałbym wiedzieć do ilu lat obowiązuje ta zniżka. Czy jak bym teraz kupił samochód to czy zniżka nadal by mnie obowiązywała??
 
Mahatman1981 / 2009-06-19 21:56
Zależy u jakiego ubezpieczyciela - np. w PZU 60% zniżki traci się dopiero po 5 latach przerwy - spada się wtedy na 20%.
 
andrzej62 / 87.207.63.* / 2009-03-15 16:29
Jesli przerwa jest do 3 lat to nic nie tracisz a po wyzej 3 to za dażdy rok -10% np: miałes 60% i przerwy 4 lata to masz 50 % idz do PZMotu i ubezpiecz sie bez problemu
 
dealer ubezpieczeniowy / 89.230.112.* / 2009-06-15 18:56
a nie prawda -zazwyczaj jeśli przerwa jest 2 lata to zniżki całkiem przepadają .....

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

bietka / 2008-11-27 22:30
Kto pyta nie błądzi -a widzę,że tu porad sporo więc może i mnie ktoś pomoże . Mianowicie początkiem 2006 r kupiłam autko ,ale w związku ze zmianą zameldowania i wszystkich dokumentów z tym związanych formalną umowę kupna -sprzedaży zawarłam końcem roku . Przez ten czas oczywiście opłacałam OC na wcześniejszego właściciela, następnie zmieniłam ubezpieczyciela powiadamiając o tym jak trzeba i gdzie trzeba .A tu dziś po 2 latach dostaję wezwanie do zapłaty zaległej składki ,nie podano nawet jakiego okresu ma ona dotyczyć. Niestety nie posiadam tej starej polisy sprzed 2 lat ,ponieważ nie przyszło mi do głowy ,aby ją tak długo trzymać. No i teraz zastanawiam się co z tym zrobić , zapłacić czy czy nie ? czy jest jakiś zapis określający jak długo mam trzymać stare polisy? Po za tym 2 tyg temu autko zostało sprzedane,choć to nie ma nic do rzeczy ! Proszę o jakąś sensowną poradę -za co już bardzo dziękuję :)))
 
anonim42 / 84.38.92.* / 2009-02-23 16:42
Witam! ja jestem w podobnej sytuacij tylko auto sprzedalam w 2001roku i nie wim komu bo przez salon i w rozliczeniu kupilam noweauto ijednoczesnie zmienilam ubespieczyciela i po 7,5roku odezwala sie firma sciagajaca dlugi o natychmiastowe urelgulowanie niby to zaleglej skladki a ubespieczyciel chyba zapomnial zeby mnie wczesniej upomniec anie po prawie 8 latach scigac jak przestepce.rowniez wyzucilam wszystkie polisy ze starego samocg w styczniu 2009 fajnie nie ico w tej sytuacji robic.?dzekuje.
 
estera215 / 213.158.196.* / 2009-03-16 14:30
Witam ja mam podobny problem bo kupiłam samochód w 2003r na części od znajomego .on mnie poinformował że dopiero teraz czyli po 6 latach przyszło mu z ubezpieczenia do zapłaty za drugą ratę razem z odsetkami .Wysłał więc umowę ijakoś mu to uregulowały ale powiedziały niech martwi się ta druga osoba czyli ja.Czy naprawdę teraz sie mnie czepią ?Czy ja też powinnam wtedy zgłosić to do ubezpieczyciela oc.Ico ja mam teraz zrobić boję sie że będą mi kazały to uregulować .Czy jest jakieś wyjście?Dziękuje
 
ANION42 / 195.117.57.* / 2009-02-24 10:53
MAM TAKISAM PROBLEM AUTO SOSTAŁO SKASOWANE W2001 R I WYREJESTROWANE I PO OŚMIU LATACH FIRMA WINDYKACYJNA ŻADA ZAPŁATY JAKIEGOŚ ZALEGŁEGO DŁUGU NIEWIEM OCOCHODZI W TAMTYM CZASIE OD UBESPIECZYCIELA MIAŁEMZWROT SŁADKI
 
kinor / 83.10.205.* / 2009-02-23 21:45
Sprzedając samochód powinnaś poinformować swojego ubezpieczyciela, jeśli tego nie zrobiła to ten myślał że cały czas masz to auto i przedłużał ci ubezpieczenie. Fakt że mogli odezwać się wcześniej ale sama rozumiesz powinnas ich o tym poinformować. Jaki to ubezpieczyciel?
 
anonim42 / 84.38.84.* / 2009-02-25 09:57

2009-02-23 21:45:21 | 83.10.205.* | kinor
Sprzedając samochód powinnaś poinformować swojego ubezpieczyciela, jeśli tego nie
zrobiła to ten myślał że cały czas masz to auto i przedłużał ci ubezpieczenie. Fakt
że mogli odezwać się wcześniej ale sama rozumiesz powinnas ich o tym poinformować.
Jaki to ubezpieczyciel?

Moja firma ubezpieczajaca byla poinformowana o sprzedaży samochodu. w lipcu 2001 roku firma upominała sie telefonicznie o brak wplaty dalszego ubezpieczenia, wiec poinformowałam tego pana o sprzedaży auta i podałam numer umowy kupna sprzedazyi reszte danych ale ten Pan nic mi nie wspomnial że ja mam zlożyć na piśmie spisał to wszystko i ja uważałam sprawe za wyjasnioną i ze jest umowa rozwiazana. Ubezpieczycielem byl PTU
 
anonim 42 / 84.38.90.* / 2009-03-23 22:06
Czy ktoś wie coś otym przekletym PTU bo dzis znow otrzymalam pismo wezwanie do zaplaty ,pomimo że napisalam odwołanie i powołałam sie na odpowiednie paragrafy kc nic mi nie odpowiedzieli tylko swoje dawaj kase nawet w ratach ale dawaj nie wiem co robic czy isc do prawnika po porade czy zaolacic i miec z spokoj no bo te porady tez wiażą sie z kosztami a tu święta za pasem.Jeśli ktoś coś wie bardzo proszę radę. Pozdrawiam
 
Waldi40 / 83.11.125.* / 2009-04-16 13:07
A w jakiej formie firma PTU została poinformowana o zbyciu pojazdu. jeżeli telefonicznie to może się okazać, że czegoś tam będzie brakowć i problem nie zniknie. A prawo własności pojazdu było przeniesione na nowego właściciela, to powinna być sporządzona umowa kupna-sprzedaży pojazdu, która raczej nie posiada żadnego numeru, tylko datę jej zawarcia. Polisa ubezpieczeniowa również jest przekazywana nabywcy, lecz aby cesja przeszła na rzecz nowego nabywcy należy z tą umową udać się do agenta PTU lub jakiejś jej siedziby i tam należało zgłosić zbycie pojazdu. Wtedy agent dokonuje kserokopii umowy i wówczas o dalszym przebiegu ubezpieczenia jest informowany nowy nabywca. Jeszcze spoczywa na nas obowiązek wypowiedzenia umowy OC. Jeżeli powyższe rzeczy zostały zachowane to myślę, że nie powinno być żadnych powiadomień o zaleganiu składki. Oczywiście dobrze też jest mieć potwierdzenie wypowiedzenia umowy OC. Pozdro dla anonim 42.
 
sztyfa / 2009-02-25 11:23
to ja radze nastepnym razem staranniej dobierac sobie TU, poza tym z tego co wiem, to maksymalny okres dochodzenia roszczen wynosi 3 lata, ale na wszelki wypadek zapytaj jakiegos prawnika.
 
anonim42 / 84.38.88.* / 2009-03-12 12:42
TAK pytalam i firma PTU nie ma prawa tak się zachowywać jak się już zachowała bo z tego co sie dowiedzialam to po 3 latach jużjest przedawnienieart 819]1KC.JA osobiscie juz nikomu nie polecę takiej niekompetentnej firmy bo zanim wyslali do firmy windykacyjnej to powinni sie zastanowic czy maja racje a moze liczyli ze sie uda ten łup odzyskać.BOgdyby nawet to trzeba byc niepowaznym zeby tyle lat jezdzic nie majac OC.Może zle myślę ale jestem zbulwersowana tym ponieważ parę nocy mam nieprzespane .,choć też do końca nie wiem jak to się zakończy mam nadzieje że nie będę musiala płacić.jeśli ktoś coś dokladniej wie to proszę o odpowiedz.POZDRAWIAM
 
sztyfa / 2009-03-13 12:45
Acha no to widzisz, dobrze ze przynajmniej jakies konstruktywne wnioski mozesz z tego wyciagac. Co do ubezpieczenia to powinno sie czytac OWU i miec swiadomosci podstawowych terminow przedawnien, bylo by mniej stresu. a teraz gdzie masz wykupione ubezpieczenie?
 
aninim 42 / 84.38.80.* / 2009-03-16 00:16
A teraz mam ubezpieczone w PZU bo tez odrazu przy zakupieauta salon mi własnie polecił a wcześniej ten sam salon zaproponowal to nieszczęsne PTU .i z tym ubezpiecz. sprzedalam auto ikupilam drugie w tym samym salonie z tym że zaproponowali ubezp. w PZU troche jest drogo ale do lipca mam ubezpieczenie a potem pomyśle czy zmienic ubezp. czy zostać bo auto narazie zostaje to samoa moze mi podpowiesz gdzie najlepiej ubezpieczyć i niedrogo.
 
aaudytor / 2010-05-13 12:18 / Bywalec forum
W pzu masz ten plus, że znacznie ostatnio przyspieszyli wypłąte odszkodowań i wprowadzili takie produkty jak chociażby minicasco pozwalające ograniczyc koszty.
 
renattta / 212.76.49.* / 2011-01-30 17:41
PZU to jest wlasnie taki ubezpieczyciel,któremu w tej sytuacji warto jest zaufac.

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

furman1 / 83.26.141.* / 2008-10-10 15:23
witam
włsnie nabyłem auto z oc otrzymałem dowody zawarcia umowy a wydziale komunikacji powiedziano mi że muszę ubezpieczyć w dniu rejestracji czy to nie jest podwójne ubezpieczenie

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

karolcia*n / 83.11.204.* / 2008-09-18 13:05
Ludzie co z tą Polską??;> 3 lata temu mąż kupił samochód, poprzednie własciciel nie przekazał mu żadnej polisy, i nie poinformował o tym w jakiej firmie posiada ubezpieczenia (link4), więc mąż zaraz po zarejestrowaniu samochodu poszedł do HDI i tam ubezpieczył samochód... po 2 latach samochód sie zepsuł i poszedł na złom..a wczoraj - minęły 3 lata!!!!- dzwoni kobieta z link4 z wiadomością, ze mąż ma zaległe składki 857 zł i ma 30 dni na wpłatę!! Przez cały ten okres 3 lat nikt z link4 z mężem sie nie kontaktował, a teraz dzwonia jak gdyby nigdy nic i chca pieniedzy!! dlaczego przy kupnie samochodu nikt nie poinformował o istnieniu art 31... czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji??
 
dawid_szcz / 83.24.143.* / 2008-09-19 14:05
hmm nie wiem czy jest z tego jakieś wyjscie, chociaz wydaje mi się ze mozecie wytoczyc jemu sprawe za to ze nie poinformowal was o wszystkich, nikt przeciez nie ebdzie bulil nie ze swojej winy. I tak na marginesie pretensje mozecie mieć tylko do tego faceta, bo to on nie przekazal wam pelnej informacji o tej polisie, link4 po prostu dotrzymuje warunkow umowy.
 
kocór / 94.240.9.* / 2010-10-31 17:56
mam pytanie po ilu latach przepada zniżka jeśli ktoś miał 60% zniżki ale przez pare lat nie miał zarejestrowanego na siebie żadnego pojazdu

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

aidio / 212.244.6.* / 2008-09-02 21:33
Witam
Mam taka sytuacje. Moje auto niejest juz uzywane od 4 miesiecy. Ubizpieczenie skończylo się w czerwcu tego roku. Wyjechalem na 2 miesiace za granice wrocilem teraz ale nie otrzymalem zadnych upomnien o zaplacie za ubezpieczenie poniewaz sie skonczylo. Chcialbym oddac auto na zlom i mam pytanie w zwiazku z tym czy mimo wszystko bede musial zaplacic za ubzepieczenie mimo wszystko jak auto idzie na zlom??
 
eme / 83.22.2.* / 2008-09-16 07:58
aidio zdecydowanie tak:) ale jak je wyrejestrujesz przynosząc ze zlomnicy zaswiadczenie to zażądaj zwrotu skladki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.Poz\dro

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

_P / 217.153.216.* / 2008-08-29 13:53
No dobrze a jeśli kupuję samochod jako 3 właściciel a osoba ktora była właścicielem 1 wypowiedziała umowę oc i ubezpieczyciel dostał taką informację to czy ja tez mam obowiązek wypowidzieć umowę , której nawet nie widziałam na oczy?
 
elina / 217.173.189.* / 2008-08-31 12:02
W takiej sytuacji nie musisz nic wypowiadać, bo taka umowa OC już nie istnieje. Kupując samochód, zbywca ma obowiązek razem z nim przekazać Ci oryginał polisy OC, nie ksero, gdyż ubezpieczenie to jest przypisane do konkretnego pojazdu, a nie do jego właściciela. I Ty, jako nabywca, musisz zdecydować, czy przy nim zostajesz, czy też z niego rezygnujesz i wykupujesz OC w innym TU. Musisz domagać się przekazani Ci takiej polisy łącznie z samochodem. Zbywca sądzi, że jeśli Ci nie przekaże polisy OC, to Ty tym samym z niej nie skorzystasz, a on otrzyma zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej. Tak niestety nie będzie. Zbywca otrzyma zwrot składki, tylko jeśli Ty jako nowy nabywca pojazdu, wypowiesz umowę OC najpóźniej jeden dzień przed końcem 30-to dniowego okresu, jaki upłynął od momentu zakupu pojazdu. Jeśli natomiast takiej polisy OC nie ma w momencie kupna przez Ciebie pojazdu, bo np. poprzedni właściciel wypowiedział umowę przed jej końcem i nie wykupił nowej, to Ty możesz ubezpieczyć pojazd w dowolnym TU, bez obawy przed zapłatą OC w dwóch TU.
 
grthrt / 62.29.138.* / 2008-09-15 11:50
Witam! A jak mam dać nabywcy ORYGINAŁ polisy, jeżeli ta właśnie Polisa jest jedynym wiarygodnym dokumentem do rozlliczenia z Urzędem Skarbowym w przypadku gdy pojazd jest w ewidencji środków trwałych !!! W tym BURDELU nikt jeszcze i nigdy niczego dobrego nie wymyślił...
 
M!R / 83.142.108.* / 2008-09-23 21:35
Proponuję udać się do notariusza i zrobić uwierzytelnione przez niego xero - w końcu to zawód zaufania publicznego powołany m.in. do takich spraw - urzędnik skarbowy nie zaryzykuje oabalenia zasadności zaliczenia tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów - w końcu nie z naszej winy nie posiadamy oryginału dokumentu, tylko na podstawie obowiązujących przepisów prawa
 
_P / 83.24.99.* / 2008-08-31 12:46
A jednak moja sytuacja jest inna. Mimo iż zsamochód stał przez 2 miesiące nieubezpoieczony , bo umowę wypowiedział pierwszy i drugi właściciel ja dostałam pismo od TU z informacją że skoro kupiłam ten samochod to przejęłam ubezpieczenie. Pomimo wysyłanych przezemnie pism i tak będę musiała zapłacić...tak przynajmniej poinformowało TU.
 
monikk / 79.184.201.* / 2008-09-20 13:27
Jeżeli kupujesz samochód to zbywca musi ci dać orginał polisy. Jeśli chcesz pozostać w tej samej ubezpieczalni to musisz to zgłosić , jeśli nie to również musisz o zgłosić ( do 30 dni od momentu zakupu samochodu). Zbywca także musi iść wypowiedzieć umowę i pokazać umowę kupna sprzedaży, żeby jemu nie przychodziły składki do płacenia. A jeśli TY zmieniasz ubezpieczalnie to też musisz to zgłosić. Wyżej opisana sytuiacja mówi o czymś innym. Tam zbywca wypowiedział umowę przed sprzedażą samochodu, choć jest to nie zgodne z prawem i zrobił to na swoje ryzyko. Oc jest ubezpieczeniem obowiązkowym i jeśli pojazd jest zarejestrowany to w ubezpieczeniu musi być cuiągłość. Nie radzę żeby kiedyś dopatrzył się tego UFG, bom kary nie są małe.

Re: Uwaga na OC - NIEZLE WALKI MOZNA ROBIC

mały kombinator;-) / 213.158.196.* / 2008-06-17 00:41
Kupuje samochód wart 5000zł jestem młodym kierowcą OC w moim przypadku to około 1000zł zawieram 11 umów na OC z 11-oma różnymi ubezpieczycielami wszędzie płacę 1 miesięczną ratę czyli: 11x100zł sprzedaję samochód za 5000 nieświadomemu nabywcy dając mu jedną polisę z tych 11-tu żeby rozwiązał ją sobie i "spał spokojnie" biedak po 30 dniach dostaje 10 wezwań do zapłaty za pozostałe polisy a ja dostaję od T. Ubezpieczeniowych prowizje gdyż jestem DORADCĄ UBEZPIECZENIOWYM
 
iwona / 84.70.189.* / 2009-04-01 02:09
5 lat minelo od darowizny jaka zrobila moja mama na rzecz mojego meza .Agencja progres w Slupsku ubezpieczala auto mamie w PTU a mezowi CIGNA STU SA. rozliczyla mame z poprzedniego OC i oddala pieniadze.Dzisaj PTU poprzez firme windykacyjna zada zaplacenia skladki OC w raz z odsetkami .Zazadalam od firmy windykacyjnej wyroku sadowego no i czekam 2 tygodnie.Dzwonilam do PTU W SLUPSKU zazadali dokumentow mojego meza z OC ale odmowilam poniewaz nie mam takiego obowiazku.Zadzwonilam tez do AGENCJI PROGRES i zazadalam dokumentu od kiedy do kiedy moj maz mial OC .Agencja PROGRES ODMOWILA mi wydania takiego dokumentu.POWIEDZCIE CO ZROBIC.
 
wito2 / 79.185.69.* / 2008-08-02 00:43
Ale ty pieprzysz. pokaż mi tyle firm które rozłoża ci na takie raty ubezpieczenie, potem policz ile zapłacisz, potem policz ile dostaniesz prowizji i okaże się że jesteś DORADCĄ UBEZPIECZENIOWYM w Linku 4
 
marianna2 / 212.76.37.* / 2010-05-13 15:48
I tak w praktyce to wszystko wyglada inaczej.To tak jak u mnie myslalam ze PZU jest dla mnie za drogim ubezpieczycielem,a tak naprawde okazało sie ze ma jedna z najlepszych ofert.Za pakiet OC/AC/NW + assistance w salonie fiata dla nowego GP zapłaciłam tylko 4% wartości samochodu, i jest auto zastępcze po kolizji lub odholowaniu.Nigdzie nie było lepszej oferty.
 
Margareth / 2010-05-14 22:40 / Bywalec forum
Z tego co się orientuje, to dla nowych aut lepszej oferty rzeczywiście się nie znajdzie

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

wsciekła / 83.8.253.* / 2008-04-02 16:19
Jestem wściekła i najchętniej zabiłabym osobę, która odpowiada za tę pieprzoną ustawę. Jakim prawem przywiązuje się właściciela samochodu do jednego ubezpieczyciela???? Nie miałam pojęcia o tych popier... przepisach i przedłużyli mi umowę od 1 kwietnia. Dzisiaj dzwoniłam po ubezpieczycielach, żeby znaleźć coś tańszego i normalnie mnie ścięło jak usłyszałam, że spóźniłam się o 2 dni. Mam nadzieję, że ten popier..... człowiek, który to wymyślił będzie się żywcem palił, niech zdechnie za kierownicą własnego samochodu, niech mu ktoś kulkę wsadzi albo łopatą przez łeb przywali!!!!!! !#@$!#%!%#$@%@#$%@#%@
 
elina / 217.173.189.* / 2008-08-31 12:13
Ustawodawca nie miał zamiaru doprowadzać ludzi do wściekłości, tylko wyeliminować takie sytuacje, że ktoś zapomina o wykupieniu OC i jeździ bez polisy. OC wystawiane automatycznie ma też zalety. W ten sposób nie dojdzie do sytuacji, że ktoś jeździ kilka m-cy bez ważnej polisy OC, bo np. na nią nie starczyło mu już kasy, i liczy, że nuż się uda i policja nie przyłapie go na braku takiego ubezpieczenia. Ale co zdarzyłoby się w sytuacji, gdyby taka osoba spowodowała wypadek z kilkoma ofiarami śmiertelnymi??? Ciekawe kto wtedy zapłaciłby odszkodowanie rodzinom ofiar wypadku. Tu nie chodziłoby tylko o naprawę samochodu... Nieznajomość prawa szkodzi, jeśli brak Ci na to czasu, to znajdź agenta, który będzie załatwiał za Ciebie takie rzeczy. Czasami zapłata kilku złotych więcej za roczne ubezpieczenie może okazać się mniejszym złem.
Pozdrawiam wściekłych:)
 
WŚCIEKŁY PIES / 87.96.87.* / 2010-01-06 16:18
BUJAJ SIĘ AGENCIE UBEZPIECZENIOWY !!!!!!!!!
 
thenzin / 77.253.82.* / 2008-10-02 19:36
gdyby ustawodawcy chodziło o interes ubezpieczonych to wystarczyoby dodać przepis, że ubezpieczenie ulega automatycznemu przdłużeniu na kolejnych 12 miesięcy, o ile ubezpieczający nie zawrze w tym czasie innego ubezpieczenia. Ale nawyraźniej ustawę pisali agenci pod siebie.
 
piotr d / 195.250.37.* / 2008-07-11 12:06
jestem za:) jestem właśnie w takiej sytuacji,że otrzymałam monit do zapłaty od poprzedniego ubezpieczyciela. To jest kpina. Ktoś wziął niezłą kasę za taką ustawę
 
skiba / 79.184.58.* / 2008-05-23 13:44
Ja, ale jesteś głupia, bo wściekłością się tego nie da wytłumaczyć.

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

Damian99 / 83.23.224.* / 2008-03-13 21:46
Witam.

Ja nabyłem samochód i byłem przekonany że mam 30 dni na wypowiedzenie oc. Następne 2 dni miałem tyle pracy że nawet nie pomyślałem o samochodzie. Trzeciego dnia udało mi się wyrwać z pracy i poszedłem przerejestrować samochód. Wówczas okazało się że mam nieważne oc więc ubezpieczyłem samochód szybko w danej instytucji, wiedząc że mam 30 dni na wypowiedzenie poprzedniego oc. jak się okazało nie miałem 30 dni tylko 1 żeby to zrobić i to był dzień po zakupie samochodu. Był to mój pierwszy zakup. Udałem się niezwłocznie do Inspektoratu PZU aby unieważnić poprzednie oc i .... obarczyli mnie drugą składką. Pani z Inspektoratu powiedziała że mnie nie dotyczyło 30 dni tylko jeden. Jestem w kropce i nie wiem co robić. Nie stać mnie na zapłacenie podwójnego oc. Czy można coś z tym zrobić?
 
Waldi40 / 83.11.125.* / 2009-04-16 13:37
Pogodzić się z tym. To prawda, że nieznajomość prawa szkodzi, ale niestety takie są realia prawa i trzeba czasami przygryźć wargi i pilnować się następnym razem. Wiem, że to duże obciążenie finansowe znosić koszty dwóch polis. Jedynym chyba sensownym wyjściem byłoby rozłożenie ich na raty i pamiętać o kresie wypowiedzenia przy zbliżaniu się okresu ubezpieczenia.
 
marekmatejuk / 83.28.135.* / 2008-03-19 19:38
owszem, przy zakupie samochodu nabywca ma 30 dni na wypowiedzenie ubezpieczenia w danym TU, chyba, że w ciągu tych 30 dni kończy się polisa, wówczas wypowiedzenie może być złożone co najmniej jeden dzień przed końcem polisy.
Przy zakupie samochodu najważniejsze jest:
- odebrać polisę,
- sprawdzić w TU do kiedy napewno jest ważna i ile rat jest opłaconych.

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

pablo_44 / 87.105.132.* / 2007-08-12 11:59
witam
Kupiłem auto i zanim zdążyłem je przerejestrować miałem stłuczkę, z mojej winy, czy w takim wypadku osoba od której kupiłem auto będzie miała jakieś problemy, np. w postaci utraty zniżek?
 
elina / 217.173.189.* / 2008-08-31 12:19
Absolutnie nie. Jeśli do stłuczki doszło w tym 30-dniowym okresie od dnia zakupu pojazdu, to pojazd jest chroniony przez OC zbywcy, ale nie traci on w ten sposób żadnych zniżek. Nie wiem jak sytuacja wygląda w Twoim przypadku. Wydaje mi się, że ta stłuczka wpłynie na wysokość Twoich zniżek.

Zlodzieje

morda / 83.21.132.* / 2007-08-04 23:14
Witam.

Zastanawia mnie jeden przyklad: co jesli ktos sprzeda mi
samochod z 5 polisami i nie powie mi o tym? Podwojne opodatkowanie
jest nielegalne, a w tym przypadku zaplace za ta sama usluge 5
razy a odszkodowanie w razie wypadku otrzymam tylko jedno?

Inny przyklad: OC pokrywa szkody powstale podczas wsiadania i
wysiadania z pojazdu. A wchodzenie i schodzenie z drabiny? Na tej
zasadzie drabiny tez powinnismy obowiazkowo ubezpieczac? I cala
mase innych przedmiotow? OBOWIAZKOWO? Przeciez cegla tez moze
spasc na glowe a jakos nikt nie mysli o OBOWIAZKOWYM ubezpieczaniu
cegiel. Na razie...

Kolejny przyklad: Samochod ulegl kolizji. Zostal na pol roku
wstawiony na warsztat i rozebrany na czynniki pierwsze. Za co
wowczas place ubezpieczenie? I szkde powstala przez ktora czesc
ono obejmuje? Za skrzynie biegow? A jak komus odkrecone kolo
spadnie na noge to tez obejmuje ubezpieczenie czy nie? Czy
samochod rozebrany np. do lakierowania tez jest pojazdem? Czy
tylko jako calosc czy kazda z czesci osobno?

Wedlug mnie powinno byc w ustawie: Obowiazkowemu OC podlegaja
pojazdy ZAREJESTROWANE i powinna byc mozliwosc CZASOWEGO
WYREJESTROWANIA!!!!!!!!!!! Nie wiem czy panstwo sie orientuje, ale na
dzien dzisiejszy nie ma mozliwosci czasowego wyrejestrowania
samochodu osobowego. Dlaczego?
 
elina / 217.173.189.* / 2008-08-31 12:50
Postaram się wyjaśnić Pana wątpliwości.
Po pierwsze:
Jeśli ktoś sprzeda Panu samochód z 5 polisami i Pana o tym nie poinformuje, ale przekaże Panu np. tylko 1 polisę i Pan postąpi z nią jak należy, to pozostałe TU nie będą miały prawa domagać się od Pana składki za swoje OC. Pan postąpił zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą, dopełnił wszelkich formalności i nie może Pan odpowiadać za głupotę poprzedniego właściciela. To zresztą mało realna sytuacja, towarzystwa umożliwiają zapłatę za OC max. w 4 ratach, więc 5 polis OC troszkę by kosztowała naszego "Wariata", a pożytku z tego żadnego. Klient zawsze ma możliwość dochodzenia swoich praw, chociażby przy pomocy takiej instytucji jak Rzecznik Ubezpieczonych.
No niestety odszkodowanie można dostać tylko jedno, pomimo wykupienia aż 5 polis (TU odpowiadają wówczas solidarnie).
Po drugie:
O obowiązkowym ubezpieczeniu cegły raczej nikt jeszcze nie myśli, ale jest coś takiego jak OC w życiu prywatnym i gdyby jakaś cegła spadła z Pana dachu, balkonu itp. powiedzmy na głowę jakiegoś biednego przechodnia, to Pan jako właściciel odpowiadałby za wyrządzoną szkodę, bo to Pana obowiązkiem, jako właściciela, jest właściwe zabezpieczenie tej cegły.
Po trzecie:
OC działa nawet wtedy, kiedy pojazd nie porusza się po drogach publicznych, a więc np. podczas garażowania. Gdyby wówczas doszło do jakiegoś spięcia w elektronice pojazdu, gdyby zaczął on płonąć, razem z nim nasz garaż i znajdujący się nieopodal dom sąsiada za 1 mln złoty, to wówczas odszkodowanie za te szkody byłoby wypłacone z naszego OC samochodu.
Dotyczy to również sytuacji, gdy odkręcone w warsztacie koło powoduje u nas obrażenia ciała...
Pozdrawiam.
 
agentka M / 83.9.231.* / 2008-01-15 14:11
Nie mam słow na Pana znajomość ustawy o ubezpieczeniach .Od kiedy to ubezpieczenie OC pokrywa szkody zwiazane z wsiadaniem i wysiadaniem z pojazdu???OC to odpowiedzialnosc za szkody powstałe na osobach bądź mieniu osób trzecich.Niech Pan najpierw zorientuje sie jakie ubezpieczenie pokrywa szkody na osobie wysiadającej z Pana pojazdu a potem wymądrza się na łamach internetu.Robi Pan z siebie posmiewisko.Pozdrawiam.
 
elina / 217.173.189.* / 2008-08-31 12:32
Do Pani Agentki M:
Nie śmiem pytać w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym Pani pracuje. Tak dla Pani informacji cytat z ustawy:
Art. 34.
1. Z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia.
2. Za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu mechanicznego uważa się również szkodę powstałą:
- przy wsiadaniu do pojazdu mechanicznego i wysiadaniu z niego;
- bezpośrednio przy załadowaniu i rozładowaniu pojazdu mechanicznego;
- podczas zatrzymania, postoju lub garażowania.
Myślę, że warto czasami najpierw zapoznać się z ustawą, a dopiero później cyt.: "wymądrzać się na łamach internetu". I kto tu robi z siebie pośmiewisko?
Pozdrawiam.
 
Waldi40 / 83.11.125.* / 2009-04-16 13:55
Brawo elina. Pani Agentka M. chyba wiedzę na temat przepisów OC czerpała od jakiegoś psychopaty, lub osiedlowej piaskownicy.

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

kruger731 / 81.190.38.* / 2007-07-28 23:16
To efekt potężnych łapówek przekazanych władzy przez firmy lobby firm ubezpieczeniowych prawo to skutkuje że kierowca płaci podwójnie a świadczenia uzyskuje tylko z 1 firmy czyli jedno T.U bierze kasę za nic!!! Dodatkowo wypowiedzenie umowy trzeba wysyłać pismem poleconym bo inaczej T.U wyprze sie że je dostało takie manewry sa powszechne w firmie o idiotycznej nazwie Moje Towarzystwo Ubezpieczeniowe MTU

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

pajak1979 / 2006-10-17 23:53
Witam nei wiem czy dobrze sie dopisalem bo jestem tu nowy mam oprosbe moze ktos mi cos podpowie co mam zrobic kupilem samochod od goscia ktory mial ubezpieczenie wazne do 12.10. ubezpieczylem juz ten samochod u drugiego ubezpieczyciela a nei zerwalem umowy z tym poprzednim teraz mi mowia ze pozostaje mi zlozyc tylko pismo u nich i jesli sie nademna zlituja to moze mi anuluja ze wzgledu na to ze mialem krotki okres wypowiedzenia ,jest moze jakas szansa na obejsce tego lub prawne zakonczenie umowy z tym ubezpieczycielem zgory dziekiz a pomoc

pozdrawiam
 
pawlikosz / 87.105.69.* / 2007-01-08 17:38
ja to mam problem, kupiłem auto z polisą i zapłaconą pierwszą ratą, w wymaganym okresie zapłaciłem drugą ratę, pojeżdziłem trochę i sprzedałem auto, umowy nie wypowiadałem bo mi odpowiadała po sprzedaniu auta wysłałem do ubezpieczalni kopię umowy kupna i sprzedaży oraz kopię dowodu wpłaty 2 raty.
A tu nagle owe towarzystwo ubezpieczeń przysyła mi pisemko:950zł do zapłaty i już, żadnego odniesienia do mojego listu nic tak jakby głusi byli i ślepi
i co ja mam zrobić???
 
Cezary16 / 83.15.218.* / 2006-12-28 21:42
Coś tu nie gra ?
Wybraż sobie sytuację że kupujesz auto i tego samego dnia wykupujesz swoje OC , klient który Ci sprzedał nie udzielił Ci poprawnych danych odnośnie gdie miał OC, na jaki okres itd , (masz swoje OC więc myślisz że wszystko jest OK) tym czasem po 2 lub 3 miesiącach odzywa się TU klienta od którego kupiłeś auto i nnformuje ćie że muszisz placić bo ne wymówiłeś w cięgu 30 dni no i oczywiście jest za póżno , bo minęlo 90 dni (ty masz swoje OC i sądzisz że wszystko jest OK atu niiiiiiespodzianka!!!
 
kota / 82.143.147.* / 2007-02-02 19:31
witam, mam dokładnie ten sam problem. W listopadzie kupiłam samochód, cztery dni później ubezpieczyła (w ostatnim dniu obowiązywania umowy poprzedniego właściciela, który twierdzi, że w dniu sprzedarzy wypowiedział umowę! ) i myślałam, że mam spokój . Kilka dni temu przyszło wezwanie do zapłaty. Pańcia z PZU nie odpowiada na moje maile, ja ryję w przepisach i jestem wściekła. Czy rzecznik ubezpieczonych zaskarżył te przepisy??!! Przecież one uderzają w uczciwych, tych co opłacają OC. Ci ci nie płacą to dalej mają to w.... Niech ktoś się odezwie!!!
 
wito2 / 79.185.69.* / 2008-08-02 00:38
Wypowiedzieć ubepieczenie może tylko właściciel polisy - w tym wypadku Pani. Poprzedni właściciel mógł sobie tylko o tym pomarzyć. Wprowadził Panią w błąd. Może nieświadomie. Ale zawsze powtarzam - mam swojego ubezpieczyciela - człowieka a słuchawkę do linku któregoś. Coś robię to dzwonię do niego. Nie mam problemów.
 
a.b.c / 82.177.228.* / 2007-04-06 18:39
Zbywca dostarczył wypowiedzenie czyli skutkowało ono z końcem okresu obowiązywania polisy - zagwarantował, że nie wznowi się ona na okres kolejnych 12-tu miesięcy. Natomiast jeżeli pojazd zakupiony został podczas trwania I raty, a II rata nie była opłacona to nic to w sprawie nie zmienia. Jeżeli nabywa nie wypowie umowy w terminie 30-tu dni od nabycia przechodzą na niego prawa i obowiązki zbywcy (czyt. II rata).
 
johny_ / 87.206.119.* / 2007-07-22 01:18
dlatego kupujac uzywany samochod warto podpisac tez jakis 'papierek' odnosnie ubezpieczenia. Np "Zbywca oswiadcza że samochód ubiezpieczony jest w TU .... , okres ubezpieczenia konczy sie ... Skladka zostala wyliczona w wysokosci .... , podzielona na ..., rata 1. zostala oplacona [tak/nie] , rata 2. zostala oplacona [tak/nie] . Zbywca przekazuje rowniez kupującemu polise potwierdzającą w/w dane"

I teraz jaśli cie ktos oszuka odnosnie ubezpieczenia (np skladka bedzie nie oplacona, LUB BEDZIE NIEDOPŁATA NA UBEZPIECZENIU, lub trzeba bedzie oplacic wysoką rate (wyzszą niż deklarował wczesniej zbywca)) to można podac sprawę do sądu ;)
taki 'papierek' podpisany przez zbywce i kupujacego wystarczy aby wyrok byl na twoja kozysc jesli zostales oszukany. Zbywca bedzie musial ci oddac tą kwote o ktora zostales oszukany ( czyli wieksze raty niz mowil, lub niedoplata, lub inny TERMIN KONCA ubezpieczenia ) a dodatkowo mozna wystąpic o pokrycie kosztow sprawy i jeszcze zapłaci za sprawe w sądzie ;)
to oczywiscie ostatecznosc, wystarczy postraszyc takim czyms, argumentujac ze w podpisanym 'swistku' zbywca deklarował co innego. Do reki zaplaci tą kwote ktora probowal cie oszukac, aby tylko nie trafic do sadu (bo z pewnoscia by przegral sprawe).

Pamietajcie, ze formalnosci nigdy za wiele, nawet umowa spisana recznie na swistku papieru czy na czymkolwiek (chusteczka, gazeta i inne cuda) staje się dokumentem ! Ktory w przyszlosci moze uratowac cie od wielkich kosztow ;)

warto tez zadzwonic do TU w ktorym jest ubezpieczony samochod. Pamietajcie jednak ze T.U. NIE BEDZIE MOGLO UDZIELIC wam zadnych informacji dotyczacych ubezpieczenia OC, poniewaz zgodnie z ustawa danych osobowych nie moga udzielic takich informacji osobie niewidniejącej na polisie. Czyli jak sobie pojedziemy do domu (juz z nowym samochodem) i postanowimy zadzwonic do TU aby np. zapytac czy II skladka zostala rzeczywiscie oplacona czeka nas niespodzianka, poniewaz kolsuntant nie udzieli nam takiej informacji. Wczesniej trzeba wyslac do nich umowe kupna sprzedarzy aby mogli wystawic aneks/cesje. Warto więc poprosic zbywce aby podczas sprzedarzy samochodu w twoim towarzystwie (przy sluchawce lub na zestawie glosno mowiacym) zadzwonil do swojego TU i poprosil aby sprawdzili saldo ubezpieczenia i powiedzieli czy wszystko jest okej ;)
Jesli zrezygnujecie z ubezpieczenia to zbywca moze wystapic o zwrot z ubezpieczenia (nadplacona skladka). Wiec jesli skladka jest juz w pelni oplacona warto zostac w tym TU nawet jesli nie mamy zamiaru tam sie pozniej ubezpieczac. 30 dni przed koncem polisy wysylamy pismo (za potwierdzeniem nadania) lub faxem , LUB PRZYNOSIMY OSOBISCIE. i odrazu mozemy isc do nowego ubezpieczyciela aby spisac nowy wniosek.
jesli ktos ma jakies pytania prosze o maila, mam duza wiedze w tej dziedzinie, pozdrawiam ;)
 
madziarka / 83.5.110.* / 2014-03-04 20:12
Witam
mam pytanko 30stycznia 2014 roku kupiłam auto pan od którego kupiłam powiedział że ubezpieczenie jest ważne do końca roku 2014 niestety dzisiaj dostałam pismo z TU że 31 stycznia 2014 minął termin opłacenia składki wobec nie dotrzymania warunków opłacenia wzywamy do uregulowania.Nie jest to dla mnie problemem zapłace,ale czy ten pan mógł mi sprzedać auto z jedno dniowym ubezpieczeniem???
 
madziarka / 83.5.110.* / 2014-03-04 20:07
Witam
mam pytanko 30stycznia 2014 roku kupiłam auto pan od którego kupiłam powiedział że ubezpieczenie jest ważne do końca roku 2014 niestety dzisiaj dostałam pismo z TU że 31 stycznia 2014 minął termin opłacenia składki wobec nie dotrzymania warunków opłacenia wzywamy do uregulowania.Nie jest to dla mnie problemem zapłace,ale czy ten pan mógł mi sprzedać auto z jedno dniowym ubezpieczeniem???
 
OWCA / 83.30.27.* / 2008-04-09 09:55
Nie wysyłajcie pisma o wypowiedzeniu faxem czy listem poleconym. Najlepiej IŚĆ OSOBIŚCIE i niech potwierdzą na kopii że przyjeli. Jak kiedyś wysłałam faxem, a następnie poleconym (w przedostatni dzień końca ubezpieczenia tzn zgodnie z tą głupią ustawą, to zostałam poinformowana że fax nie jest wiążący, a polecony dotarł o dzień za późno i nie liczy się data wysłania tylko otrzymania przez nich pisma.
@$#@$%^$@^@ TU
 
palio102 / 2008-02-28 11:18
Witam
Mam problem jak wiele osób z podwójnym OC.Czy jest na to jakiś sposób,czy stoję na przegranej pozycji.Zwypowiedzeniem umowy spóżniłem się 7 dni. Napisałem jeszcze (trwa to od pażdziernika 2007)parę pism z prośbą o anulowanie umowy poprzedniego właściciela pojazdu.Bez skutku.Cały czas odpisują że mam zapłacić te OC,bo inaczej skierują sprawę do firmy windykacyjnej.Czy mam jakąś szansę z nimi wygrać.
 
uon / 77.253.248.* / 2008-06-26 11:46
Sprzedaj komus to auto, jak sądzę oba ubezpieczenia przejda automatycznie na niego? Wydaje mi się też że bedzie mógł zrezygnaowac z nich do 30 dni, a ty bedziesz mógł odzyskać reszę składek. pogadaj z ojcem/matka wujkiem ciotką itp. są oczywiście koszty spzredaży i przerejestrowania, ale czasem moze się opłacic.
 
morda / 83.21.132.* / 2007-08-04 23:16
no tak. ale po sie meczyc? nie prosciej napisac madrzejsza ustawe?
 
M PL / 82.139.21.* / 2007-03-02 19:12
nie ma najmniejszych szans by z ciebie ktos to sciągnął. musisz tylko przetrzymac wezwania i groźby.
 
anetasd / 212.2.100.* / 2007-01-09 11:06
Ja to dopiero mam przechlapane, kupilam samochod, tego samego dnia ubezpieczylam w takiej firmie w jakiej chcialam sprzedajacy nie dal mi swojej polisy bo pewnie nie znal nowych przepisow. Wyjechalam za granice a teraz po dwoch latach dostalam z firmy windykacyjnej PZU informacje o zaleglej skladce i co tu robic. Chyba zloze skarge do trybunalu praw czlowieka, bo jest to nic innego jak lamanie prawa czlowieka do wolnosci. Moze trybunal nalozy na rzad kare za zla ustawe.
 
anonim 42 / 84.38.90.* / 2009-03-23 22:59
Popieram pani decyzje dlatego bo to co oni z ludzmi robia to jest chore juz imdo umysłów chyba robaki wchodzai to te co nikogo sie nie boją.Ja mam problem z PTU tam zmienili sie własciciele tej firmy i tym sposobem tez chcą wydrzeć kase odemnie poprzez czyjeś zaniedbanie bo dlaczego wczesniejsi dyrektorzy nie upominali sie u mnie o zadluzenie bo go nie mialam a ci nowi DYGNITARZE szukaja kasy bo wiem ze od 2006 r trzeba sklada ć wypowiedzenia na piśmie a w 2001 moglo byc tel co ja tak zrobiłam istara dyrekcja przyjeła a z jakiej racji teraz sie mnie czepiaja po 8 latach to co oni kupowali kota w worku kto kupuje firme z dlugami ale szukaja kasy darmozjady a nasz rzad nic nie robi w tym kierunku bo sie ktos z kims nie podzielil brak słów i nie ma sie do kogo poskarrzyć moze rzeczywiscie do trybunału ale nie trzeba sie poddawać.
 
baks / 83.15.62.* / 2006-11-28 13:56
Właśnie jestem w tej samej sytuacji, nie wycofałem ubezpieczenia i opłaciłem nowe. Niestety z tego co wiem nie ma mozliwośc zwrotu choćby z jednego T.U. Może wyjściem jest sprzedaż auta , komuś z rodziny osobie zaufanej i wówczas owa osoba w umowie zrzeknie się ubezpieczenia. I takim sposobem odzyska się pieniądze.

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

Irek / 62.233.162.* / 2006-06-22 15:53
A ja uważam że to źle że jest obowiązek ubezpieczania samochodu od OC. Tak, źle. Nie pomyliłeś się czytelniku. Chcesz ubezpieczenia samochodu od odpowiedzialności cywilnej? A czy nie sądzisz, że to nie samochód powinien być ubezpieczony tylko kierowca od takiej odpowiedzialności? Przecież samochody nie powodują wypadków tylko kierowcy! Wg mnie powinno się ubezpieczać kierującego! Ale firmy ubezpieczeniowe by nie zarobiłyby wtedy. Więc płaćcie ludzie płaćcie i nie użwajcie mózgu.
 
alhena / 83.17.213.* / 2006-08-23 14:09
To nie jest takie oczywiste. Gdy ubezpieczony jest samochod a nie jego kierowca to nie trzeba sie martwic w sytuacji gdy zostaniemy uderzeni przez "niedzielnego" kierwce ktory nie posiada wlasnego auta a tylko okazjonalnie korzysta z czyjegos. Oczywiscie mozna wtedy dochodzic swoich praw od tej osoby, ale wiadomo jak to wtedy wyglada - szczegolnie przy duzych stratach. A tak - kazdy samochod jest ubezpiecozny i kto nim jechal nie ma znaczenia.
 
Agnieszka_Gdynia / 87.206.216.* / 2006-07-12 23:49
W ustawie z dnia 23 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiazkowych zawarte jest sformułowanie: ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Posiadaczem pojazdu mechanicznego (w skrócie najczęściej - AUTA) jest osoba, która nim aktualnie kieruje, czyli KIEROWCA. Ale tu trzeba by zapoznać się z powołaną wcześniej przeze mnie ustawą oraz kodeksem drogowym Więc przed skomentowaniem tego w jakikolwiek spsób zachęcam jednak do używania mózgu.

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

Rafał / 83.238.130.* / 2006-05-11 15:47
Witam, czy ktoś może jest zorientowany jak powyższa kwestia wyglądała w ubiegłym roku? Kupiłem auto w połowie 2005 i na prośbę poprzedniego właścicela napisałem oświadczenie w którym zrezygnowałem z poprzedniej polisy. (Wiedząc że i tak w tym samym dniu ubezpieczę się w innej firmie). Problem zrodził się teraz ponieważ jak się okazało ów sprzedający nie zgłosił tego u poprzedniego Ubezpieczyciela. Dowiedziałem się o tym z listu z wezwaniem dot. konieczności kalkulacji należnej składki... Co robić??? Może ktoś z Państwa miał juz podobny problem? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
 
tg / 195.238.227.* / 2006-06-29 08:11
Rafał /83.238.130/ Posiadanie to nie tylko przyjemnosc to też obowiązki kupujac samoichód najpierw dowiedz sie jakie są zwiazane z tym obowiązki takie infoemacjie dostaniesz w każdej firmie ubezpieczeniowej /ale nie u agenta tylko w oddziale i nie w PZU bo tam nie mają dla ciebie czasu/
 
Alexxx / 82.139.13.* / 2006-05-13 08:43
Jeżeli to było w 2005r. to firma ubezp. nic nie może żadać od ciebie. Oczywiście firmy ubezpieczen. szukają frajerów aby wyłudzić kase. Ta zasada ,że po kupnie pojazdu masz 30 dni na wypowiedzenie polisy obowiązuje od 1 stycznia 2006. A w 2005 r. polisa automatycznie wygasła jeśli kupiłeś samochód i nie wypowiedziałes polisy.
 
alicja 2 / 83.28.10.* / 2006-08-20 19:46
Nie prawda . Ustawa obowiązuje od 1 stycznia 2004r, więc w 2005r też kupowało się samochód razem z polisą.
 
GZ / 153.19.176.* / 2006-05-15 11:17
No, niezupełnie... właśnie dlatego, że ta poprzednia polisa nie skończyła sie 31 grudnia 2005, tylko "przeszła" ze swoim zakończeniem na 2006 rok, obowiązywać będzie - niestety - nowy przepis. Są 2 wyjscia: 1. zatrudnić dobrego prawnika, który podejmie się przeprowadzenia dowodu z takiego punktu widzenia, z jakiego wyszedł "Alexxx" i wygra (!) oraz 2. zapłacić drugą składkę, zatrudnić tego samego prawnika i założyć sprawę cywilną poprzedniemu właścicielowi, od którego należy się domagać odszkodowania - pod warunkiem udowodnienia umyslnego wprowadzenia w błąd i świadomego działania na szkodę nowego właściciela. Generalnie: Pan Rafał niepotrzebnie zaufał, lub - jak kto woli - dał sie nabrać na uczciwość poprzedniego właściciela. Oświadczenia nie pisze się właścicielowi, tylko ubezpieczycielowi LISTEM POLECONYM!
 
Bob / 195.94.212.* / 2006-05-30 08:55
Bzdura , informacje przekazane przez poprzedniego właściciela nie wynikały z jego czynności zawodowych i możesz mu naskoczyć, i udowodnij komuś umyślne wprowadzenie w błąd, a prawnik wygarnie 5 razy więcej niż składka o którą upomina się TU.Nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności.Napisz wypowiedzenie do TU gdzie była stara polisa i podłącz ksero polisy obowiązującej. Powinnni przyjąć rezygnacje w zależności od TU.

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

gregw / 62.233.164.* / 2006-05-04 18:52
Właśnie sprzedałem auto z 2 polisami. Oczywiście nowemu właścicielowi powiedziałem tylko o jednej - tej opłaconej. Powodzenia wszystkim w tym chorym kraju!
 
GZ / 153.19.176.* / 2006-05-15 11:21
Współczuje Ci takiego "poczucia humoru". Nic byś nie stracił, mówiąc mu o drugiej polisie, a mógłbyś uchronić go od niepotrzebnych kłopotów. Wypowiedziałby umowy u obu ubezpieczycieli, a tak będzie się bujał z tym drugim, tylko że to Ty będziesz miał gorzej: od nabył polisy w tzw. dobrej wierze, a Ty mu nie powiedziałeś całej prawdy w złej wierze, więc summa summarum - Ty za to kiedys odpowiesz.
 
adasko / 84.187.110.* / 2006-06-15 20:47
Racja! Jak mozna powiedziec tylko o jednej polisie nie mowiac w ogole o drugiej?

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

Pawelsiew / 83.5.48.* / 2006-05-04 12:19
Chciałem się dowiedzieć, bo zakupiłem samochód po wypadku i nie otrzymałem ubezpieczenia OC iż właściciel wcześniej sprzedał ten pojazd innej osobie jakieś 3 miesiące temu a ja zakupiłem go właśnie od tej osoby (bez OC iż ta osoba go nie ubezpieczała i nie rejestrowała na siebie).
I teraz mam pytanie czy musze wymawiać ubezpieczenie OC skoro nie wiem gdzie było zawarte i go nie posiadam.

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

syfiasty kraj / 85.128.16.* / 2006-04-17 22:06
to juz widzę ogłoszenia ja lat 20 kupie auto z polisą w dobrej cenie
 
Ryba / 83.9.28.* / 2006-04-26 22:47
Wy zupełnie nie rozumiecie tej ustawy i zapisów w niej. Jestem w szoku czytając wasze wypowiedzi. IGNORANTIA IURIS NOCET !
 
anetasd / 212.2.100.* / 2007-01-09 11:18
Ja tez znam lacine i greke ale nie uzywam ich zeby obrazac ludzi, ktorzy maja powazne problemy, Ty jak podejzewam chodzisz pieszo i tak pozostanie zawsze
 
belmondo / 83.9.25.* / 2006-06-01 20:39
baranie jeden rozumiemy ustawy tylko ta akurat ustawa jest tak napisana aby wyludzic pieniadze od ludzi i zatrzymac goscia przy swojej firmie to chyba dla kazdego jest zrozumiale
 
ss / 213.199.235.* / 2006-05-15 10:09
A ty, skoro wiesz wszystko najlepiej to pewnie jestes najmadrzejszy w tym kraju...cwaniaku jeden

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

toja / 83.8.59.* / 2006-04-12 00:43
BEZPRAWIE STAŁO SIĘ PRAWEM! To nic innego jak nadanie większych praw kupującemu, który może kontynuować ubezpieczenie zbywcy. Łyka w ten sposób haczyk zastawiony przez ubezpieczyciela, który ma już przyszłego klianta na 90%. Po d...pie dostaje sprzedający, który nie może się ubiegać o zwrot składki, jeśli kupujący nie wypowie ubezpieczenia. Jestem ciekaw jak długo ta idiotyczna ustawa będzie istnieć? Nie mówie już o podwojnych skladkach. PS. To kontynuację polisy powinno się zgłaszać w ciągu 30 dni, a nie jej rezygnację!!!
 
griszau / 83.21.73.* / 2006-04-13 10:55
Mam do Panstwa pytanie. Jezeli okaze sie, ze doszlo do kolzji samochodowej a ja nie mialem zaplaconej skladki to wiadomym jest ze koszty pokrywa UFG, a ja place kare. Natomiast w przypadku rutynowej kontroli policji okaze sie, ze nie mam zaplaconej skladki. To czy popelniam wowczas jakies wykroczenie?
 
elina / 217.173.189.* / 2008-08-31 13:10
Obecnie OC chroni Cię nawet jeśli nie opłaciłaś składki / raty, koszty pokrywane są z Twojej polisy OC, a zakład ubezpieczeń ma prawo windykować należna składkę.
Jeśli podczas kontroli policyjnej nie okażesz ważnego ubezpieczenia OC, to policjant zatrzyma Ci dowód rejestracyjny pojazdu, a po Twoje autko podjedzie laweta, żeby odwieźć je na policyjny parking, oczywiście płatny.
 
FRAJER / 81.168.255.* / 2006-04-12 23:05
Jasne a jak ktoś kupi samochód z 5 umowami ubezpieczeniowymi ????
Ciekawe kto i ile dostał w łape za wprowadzenie takiego bubla.
firmy ubezpieczeniowe już zacierają ręce i czekają na nowych FRAJERÓW !!!
Czym się do cholery zajmuje rzecznik praw ubezpieczonych pewnie też dostał w łape.
Chory kraj.

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

obserwator / 83.20.232.* / 2006-03-25 16:36
Wszyscy narzekają tutaj na automat z pzedłużaniem polisy - ciekawy jestem jak by się czuli, gdyby tego nie było i zapomnieliby samemu ubezpieczyć się. Jeden dzień gapiostwa kosztuje 2000 zł a jeśli do tego spowoduje się stłuczkę, to trzeba naprawić samochód poszkodowanego z własnej kasy. Nie bronie TU ale może pomyślicie z tej strony i wtedy może to prawo nie będzie takie chore.
 
pracownica InterRisk SA / 83.168.75.* / 2009-03-13 22:51
Popieram
Ja akurat jestem pracownikiem towarzystwa ubezpieczeniowego, ale to nie ma nic do rzeczy, jedynie chyba to, że lepiej rozumiem przepisy.
Po pierwsze OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym i zasada, że OC w razie braku wypowiedzenia w ciągu 30 dni od U K-S automatycznie przechodzi na nabywcę pojazdu została stworzona ze względu na OCHRONĘ obywateli (przyszłych poszkodowanych). Kiedyś było tak, że OC wygasało z dniem sprzedaży pojazdu i wiecie jaki był skutek? - większość ludzi jeździła bez OC. To teraz wyobraźcie sobie jakie kary były nakładane przez UFG za brak ubezpieczenia!!! A 30 dni to wydaje mi się, że to dość czasu, żeby przesłać lub dostarczyć do TU wypowiedzenie, zależy tylko jak bardzo ktoś jest w ogóle zainteresowany tematem ubezpieczenia. Bo najczęściej to ludzie się interesują, ale już po fakcie, jak dawno minie 30 dni i zakład ubezpieczeń przyśle np. ratę do zapłaty, to wtedy jegomość budzi się z reką w nocniku, że ja nie wiedziałem.... A wystarczy jeden telefon do TU, żeby wszystkiego się dowiedzieć.
Niestety, ale nieznajomość prawa i ustaw nie upoważnia nas do jego nieprzestrzegania.
Także proponuję na przyszłość wszystkim kupującym, aby nieco bardziej zainteresować się kwestią ubezpieczenia w danym TU, bo akurat w kwestii czy dokonywać rekalkulacji i w jakim przypadku każdy zakład ubezpieczeń ma swoje wewnętrzne wytyczne i wystarczy się tylko zainteresować.
A jeśli chodzi np o zarzut, że zbywca na tym traci, to trzeba wziąć to pod uwagę w momencie sprzedaży i jeśli nabywca zamierza korzystać z naszej polisy to wystarczy zwiększyć cenę o koszty ubezpieczenia. Natomiast jeśli nabywca zrezygnuje w ciągu 30 dni to zbywca zawsze może napisać wniosek o zwrot składki z OC i odzyskać niewykorzystaną część składki.
W przypadku, gdy kupujemy samochód i zbywca nie przekazał nam polisy OC, a my nie wiemy czy dany pojazd jest w ogóle ubezpieczony lub gdzie, należy dowiedzieć się w UFG, który dysponuje tymi informacjami na bieżąco. Także nie ma tlumaczenia, że nie wiedziałem. Jakbym chciał się dowiedzieć to znów wystarczy jeden telefon do UFG.
Także czasem trzeba się odrobinę zaitneresować i postarać
 
roxi / 79.191.135.* / 2009-10-09 22:40
a ja mam do pani pytanie jest pani pracownikiem firmy ubezpieczeniowej , sprzedałam samochód 10 grudnia 2006 nabywca zarejestrował go 28 grudnia 2006 i tego dnia ubezpieczył zerwał umowę z Pani firmą dokumenty do pani firmy wpłynęły do pani firmy 06 01 2007 oc zbywcy czyli moje obowiązywało do 21 01 2007r. przyszło mi pismo z firmy windykacyjnej że państwo sprzedaliście nieistniejący dług (mam potwierdzenie z państwa firmy o niezaleganiu na piśmie) firma windykacyjna przysłała mi cesje wierzytelności Sprzedaliście fikcyjny mój dług 24 czerwca 2009 .
 
anonim42 / 84.38.80.* / 2009-03-16 00:49
Ja już nie wiem komu wierzyć np.jak można upominać sie orate nie wplaconej skladki po 8latach i to nie firma sie upomina ale odrazu windykacja to o czym to świadczy?Uwazam ze skoro pracownik zadzwonil do mnie pytajac o skladke i ja wyjasnilam mu ze auto zostalo sprzedane i podalam nr umowy -sprzedazy to jego tez byl obowiazek poinformowac mnie zebym zlozyla wypowiedzenie na pismie ale on tego nie zrobil ale informacje odemnie spisal wobec tego uwazalam sprawe za zalatwiona a tu PTU obudzilo sie po 8 latach i dawaj kase z odsetkami i to przez windykacje . to jest chore i bezzasadne to my sie mamy starac jak my placimy skladki i was utrzymujemy takze uwazam ze i pracownicy ubezp. tez sa winni moze zle mysle ale w moim przekonaniu tak .
 
belmondo / 83.9.25.* / 2006-06-01 20:43
te prawo nie bylo by chore gdyby nie trzeba bylo placic podwojnie
 
tom / 81.168.255.* / 2006-04-12 22:23
Człowieku czy ty jesteś z firmy ubezpieczeniowej ? Przecież to jest totalne wyłudzanie pieniędzy ! Każdy wie o tym że musi ubezpieczyć samochód i to jest jasne.
A sytuacja w której dostaje 30 dni na wypowiedzenie umowy jest chora, to ja jestem klientem ubezpieczalni a nie ona moim !!! Powinno byc 30 na kontynuacje umowy jeśli komus nie pasuje to składka przepada.
A w tej chwili jeżeli ktoś nie wypowie umowy bo poprostu nie wie o takim przepise to dostaje w spadku umowe z ubezpieczycielem którego siedziba jest 500km od niego.
To jest skandal !!!!
 
paw3ł / 87.105.69.* / 2006-11-07 15:56
ze mną to MTU teraz próbuje koty drzeć
 
jb / 83.5.101.* / 2006-04-01 14:53
jakie 2000zł?! chyba trochę przesadziłeś.....
 
obserwator / 83.20.235.* / 2006-04-03 20:50
A propo mojej przesady
"Opłata (karna) za niedopełnienie obowiązku ubezpieczenia obowiązkowego jest nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na podstawie art. 88 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnymi Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wysokość opłaty obowiązującej w każdym roku kalendarzowym, stanowi równowartość w złotych sumy wyrażonej w euro, zależnej od rodzaju ubezpieczenia. Dla ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, opłata ta jest także zależna od rodzaju pojazdu oraz okresu pozostawania posiadacza pojazdu mechanicznego bez ochrony ubezpieczeniowej i wynosi:

• 20 % odpowiedniej opłaty – w przypadku gdy okres ten nie przekracza 3 dni,

• 50 % odpowiedniej opłaty – w przypadku gdy okres ten nie przekracza 14 dni,

• 100 % odpowiedniej opłaty – w przypadku gdy okres ten przekracza 14 dni.

Wysokość opłaty jest ustalana przy zastosowaniu kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski według tabeli nr 1 w roku kontroli. "
 
popekjr / 2006-04-02 18:16 / Bywalec forum
a poza tym zyjemy w wolnym demokratycznym kraju i mamy prawo popelniac bledy, niech nikt juz za nas nie mysli i niech nie dba o nasze interesy. jesli mam ochote sie zagapic i zaplacic 2000zl to czemu ma ktos mi tego zabraniac? TU ktore dbaja o swojego klienta przed koncem umowy zawsze informuja/przypominaja mu o konczacej sie polisie i owo przypomnienie powinno byc obowiazkiem (nie wiem czy nie jest).
 
obserwator / 83.20.235.* / 2006-04-03 20:54
Zapominasz, że kara to jedno, a zapłacenie za spowodowanie szkody to drugie. Nikt Ci nie broni się zagapić - Twoja sprawa. Ale jak spowodujesz kolizji, a w gorszym przypadku wypadek to nie wiem jak się wypłacisz. O ile złamany zderzak u poszkodowanego to kwestia kilkuset złotych, to zdrowie liczone jest w dziesiątkach tysięcy! Jesteś przygotowany na coś takiego? Ciekawy jestem jak wtedy bedziesz widział swoje zagapienie. A poruszone przez Ciebie przypominanie o kończącej się polisie nie dotyczy tematu dyskusji. Mówimy i kontynuacji o obowiązkach i prawach przy zmianach właścicieli.

Re: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

jula / 2006-03-22 20:08
WITAM ! ta ustawa to koleine lobby grupy ubezpieczającej nasze samochody,by sięgnąć do naszych portfeli.To prawda że nasze państwo jest chore.Przecież jeżeli, Ktoś ubezpiecza się na życie w kilku instytucjach,to dostaje z tylu w ilu jest ubezpieczony.Prawdą jest natomiast że pani prezes i cała elita funduszu gwarancyjnego, zajmowali wysokie stanowiska w PZU,WARTA i tak dalej.Co do rzecznika ubezpieczonych i praw ob.,to wsadził bym ich razem do jednego worka i utop.Przeciez ten pierwszy jest sponsorowany przez fundusz,i co tu dalej pisać.Drugi pisze domnie, ze on nic nie może,żadne prawo KONSTYTUCJI nie zostało złamane,bo jest taka ustawa i juz.