Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jazda pod wpływem alkoholu może kosztować setki tysięcy złotych

0
Podziel się:

Długi weekend majowy to okres odpoczynku oraz spotkań z bliskimi i przyjaciółmi. Każdego roku majówka kończy się doniesieniami o liczbie ujętych przez policję pijanych kierowców.

Jazda pod wpływem alkoholu może kosztować setki tysięcy złotych
(36clicks/iStockphoto)

Długi weekend majowy to okres odpoczynku oraz spotkań z bliskimi i przyjaciółmi. Każdego roku majówka kończy się doniesieniami o liczbie ujętych przez policję pijanych kierowców. Warto pamiętać o odpowiedzialnej jeździe i o tym, że prowadzenie pod wpływem alkoholu to nie tylko przestępstwo, ale również prosta droga do pozbawienia siebie i rodziny środków do życia.

Jazda pojazdem w stanie nietrzeźwości to nadal istotny problem polskich kierowców. Jest on szczególnie widoczny w okresie długich weekendów i świąt. Tylko podczas zeszłorocznej majówki policjanci zatrzymali ok. 4,5 tys. nietrzeźwych kierowców, z czego ponad 90 proc. miało co najmniej 0,5 promila alkoholu w organizmie. Co więcej, w okresie ostatnich świąt wielkanocnych zatrzymano ponad 1,3 tys. kierowców będących pod wpływem alkoholu. Warto jednak pamiętać, jak poważne konsekwencje materialne ma dla kierowcy i jego rodziny tego typu naruszenie prawa.

Zgodnie z polskim prawem, jeśli sprawca wypadku/kolizji prowadził pojazd po spożyciu alkoholu, ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie z polisy OC poszkodowanemu, a następnie ma prawo wystąpić do sprawcy o zwrot tej kwoty.

Obecnie średnie odszkodowanie wypłacane poszkodowanemu z ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu w związku z kolizją czy wypadkiem wynosi ponad 5 tys. zł. Istnieją jednak setki przypadków, w których wysokość odszkodowania za zdarzenie drogowe, wypłacone przez zakład ubezpieczeń poszkodowanym lub ich rodzinom, liczona jest w setkach tysięcy złotych. Z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów przysługuje bowiem nie tylko odszkodowanie za uszkodzony/zniszczony samochód, ale także naprawienie tzw. szkód osobowych. *Katalog świadczeń przysługujących poszkodowanemu jest szeroki i może obejmować np.: *

1. zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę,
2. zwrot wszelkich kosztów związanych z wypadkiem tj. np. kosztów związanych z rehabilitacją, opieką nad poszkodowanym itp.
3. rentę (np. w związku z utratą/ograniczeniem możliwości zarobkowych).

W przypadku śmierci poszkodowanego, roszczenia, które mogą być zgłoszone przez uprawnionych, to zwrot kosztów związanych z pogrzebem, zadośćuczynienie, stosowne odszkodowanie, jak również renta.

Dodatkowo, z ubezpieczenia OC przysługuje odszkodowanie za szkody rzeczowe – np. zwrot kosztów związanych ze zniszczeniem kamienicy w Słupsku w kwietniu 2013 r.

Dług, jaki nietrzeźwy kierowca ma do spłacenia za jazdę po pijanemu, może skutkować egzekucją komorniczą i dotyczyć każdego elementu majątku rodziny: np. domu i comiesięcznej pensji. Co więcej, jeśli nietrzeźwy kierowca pozostaje z żoną/mężem we wspólnocie majątkowej, obowiązek spłaty zadłużenia dotyczy także współmałżonka.

Uwaga! Świadoma jazda z pijanym kierowcą jest przez sąd traktowana jak przyczynienie się do własnej szkody. Oznacza to, że pasażer, jeśli zostanie poszkodowany, otrzyma odszkodowanie ograniczone o stopień przyczynienia się do szkody (przyczynienie określane jest w procentach).

Jeśli sami, będąc uczestnikami ruchu drogowego, zostaniemy poszkodowani przez nietrzeźwego kierowcę, powinniśmy:

1. bezwzględnie wezwać policję na miejsce zdarzenia,
2. 3. spisać dane personalne sprawcy oraz numer polisy, prawa jazdy i dane auta,
3. 5. zgłosić szkodę do ubezpieczyciela sprawcy.

Odszkodowanie i świadczenie z ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu przysługuje nam niezależnie od tego, czy sprawca był pod wpływem alkoholu czy był trzeźwy. Jednak to nietrzeźwy sprawca będzie musiał zwrócić zakładowi ubezpieczeń równowartość wypłaconego odszkodowania.

Czytaj więcej w Money.pl
Majówka to wielu zabitych i tysiące pijanych 66 osób zginęło, a 846 zostało rannych w 660 wypadkach, do jakich doszło na drogach w ciągu ostatnich dziewięciu dni - poinformowała Komenda Główna Policji.
Alarmujący raport NIK na temat polskiej policji Aż 43 proc. policjantów drogówki nie ukończyło wymaganego przeszkolenia specjalistycznego w zakresie ruchu drogowego. Taki stan rzeczy może mieć wpływ na rzetelność dokonywanych przez policjantów ustaleń dotyczących zdarzeń na drodze.
Prezes NIK za karami bez zawieszenia - _ Chcemy ustalić, czy w Polsce funkcjonuje spójny system bezpieczeństwa w ruchu drogowym _ - zapowiada Krzysztof Kwiatkowski.
wiadomości
ubezpieczenia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)