Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Co ze składkami w delegacji? Jest wyrok

0
Podziel się:

Sprawa dotyczyła doktorantki zatrudnionej sezonowo przez agencję pracy tymczasowej z Wrocławia.

Co ze składkami w delegacji? Jest wyrok
(Jan GRACZYNSKI/East News)

Sąd Najwyższy orzekł w środę, że Polka delegowana do pracy we Francji będzie płacić składki ubezpieczeniowe w tamtym kraju, według tamtejszych przepisów, jeżeli przed wyjazdem nie była ubezpieczona w Polsce.

Sprawa dotyczyła doktorantki zatrudnionej sezonowo przez agencję pracy tymczasowej z Wrocławia. Agencja ta specjalizowała się w rekrutacji pracowników do pracy w Polsce i we Francji. Kobieta została zatrudniona przez agencję i latem 2010 r. wysłana do pracy za granicę na trzy miesiące.

Agencja starała się następnie o zaświadczenie, że doktorantka jest ubezpieczona w Polsce. Jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił wydania takiego zaświadczenia. Wskazał, że wprawdzie pracownica została delegowana do pracy we Francji na krótszy okres niż 24 miesiące, ale wcześniej nie była w Polsce ubezpieczona. W takim wypadku - wskazał ZUS - przepisy unijne przewidują, że delegowany pracownik powinien być ubezpieczony w miejscu wykonywania pracy. Słowem, agencja powinna ubezpieczyć doktorantkę we Francji i tam opłacać za nią składki, zgodnie z francuskimi przepisami.

Decyzję ZUS potwierdziły sądy obu instancji, oddalając kolejno odwołanie i apelację agencji, a w środę jej skargę kasacyjną oddalił również Sąd Najwyższy (sygn. II UK 170/13).

W uzasadnieniu sąd przypomniał inny, podobny wyrok SN sprzed miesiąca, w którym sędziowie orzekli, że jeżeli pracownik, przed wyjazdem do pracy za granicą nie był co najmniej miesiąc ubezpieczony w ZUS, to zatrudniająca go firma nie dostanie zaświadczenia potwierdzającego, że podlega on ubezpieczeniu w Polsce (sygn. II UK 116/13).

_ - Aby podlegać ubezpieczeniu w polskim ZUS, trzeba mieć tytuł do ubezpieczenia, nie wystarczy samo zamieszkanie w naszym kraju _ - powiedziała w środę sędzia Jolanta Strusińska-Żukowska. Podkreśliła, że w rozpatrywanej przez sąd sprawie pracownica nie spełniła tej podstawowej przesłanki.

W takim wypadku - jak uznał SN - przepisy rozporządzenia są jednoznaczne: pracownica delegowana z Polski do Francji musi być ubezpieczona według francuskich przepisów.

Czytaj więcej w Money.pl
Ubezpieczenie równie ważne jak książki 1 września rozpocznie się kolejny rok szkolny. Warto pamiętać o ubezpieczeniu przed finansowymi konsekwencjami wypadków, które mogą wydarzyć się w szkole.
Szkoda w Polsce wyrządzona przez obcokrajowca W wakacje możemy spodziewać się większej liczby aut na zagranicznych rejestracjach, szczególnie w miejscowościach turystycznych. Co zrobić, gdy nasze auto uszkodzi taki kierowca?
Stłuczka za granicą Jedziemy na wakacje samochodem za granicę i przytrafia nam się stłuczka. Co należy zrobić w sytuacji, gdy sprawcą jest obcokrajowiec, a jak kiedy to my spowodowaliśmy kolizję?
Samochodem za granicę z ważnym ubezpieczeniem Wyjeżdżając na wakacje za granicę samochodem, posiadacz pojazdu winien pamiętać o zabraniu aktualnego ubezpieczenia OC, które chroni go przed finansowymi konsekwencjami uszkodzenia zdrowia lub mienia osób trzecich, podczas kierowania tym pojazdem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)