Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dobre wyniki ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych

0
Podziel się:

Minione 12 miesięcy, zakończone 30 września 2006 roku, zostanie zachowane w pamięci inwestorów obecnych na rynku kapitałowym za pośrednictwem produktów ubezpieczeniowych, jako okazja do wysokich zarobków.

*Minione 12 miesięcy, zakończone 30 września 2006 roku, zostanie zachowane w pamięci inwestorów obecnych na rynku kapitałowym za pośrednictwem produktów ubezpieczeniowych, jako okazja do wysokich zarobków. *

Stanie się tak głównie za sprawą zysków, jakie można było osiągnąć z inwestycji na rynku akcji. Mimo olbrzymiej – nawet jak na nasz rynek - zmienności cen, WIG zyskał w ciągu minionych 12 miesięcy +30,3%, a indeks małych i średnich spółek MIDWIG wzrósł aż o +68,8%.

Spośród podstawowych barometrów koniunktury na polskim rynku akcji najmniejszym wzrostem może się pochwalić WIG20, którego zmiana w analizowanym okresie wyniosła tylko +15,9%. Należy jednak pamiętać, że w odróżnieniu od pozostałych indeksów WIG20 to indeks cenowy, który dodatkowo nie uwzględnia dochodów z dywidend. W poprzednich latach, gdy stopa dywidendy nie była wysoka – nie miało to tak istotnego znaczenia. Dzisiaj spółki wypłacają akcjonariuszom sowite wynagrodzenie w postaci dywidendy i element ów zaczyna odgrywać bardziej znacząca rolę w łącznych korzyściach inwestorów.

Przyzwoicie prezentują się również zyski, jakie można było osiągnąć na rynkach zagranicznych. W segmencie akcji, w ujęciu walutowym, lepiej wypadł rynek europejski, na którym DJ Euro Stoxx 50 zyskał +13,7%, a niemiecki DAX poszybował w górę o +19%. Nieco bardziej stonowane zwyżki mogliśmy obserwować za oceanem – indeks amerykańskich blue chips wzrósł w ciągu roku o +10,6%, a szerszy indeks S&P500 zyskał +8,8%. Gdy w wynikach uwzględnimy różnice kursowe to rezultaty się jeszcze bardziej „rozjadą”, bowiem w skali roku złoty osłabł względem EUR (1,7%) i umocniła się wobec amerykańskiej waluty (3,7%). Odwrotnie wygląda sytuacja na rynku papierów dłużnych, gdzie indeksy oparte na 12 miesięcznych stawkach WURIBOR i LUBOR USD pozwoliły zarobić w walucie odpowiednio +3,15% i +5,24%. Uwzględnienie różnic kursowych sprawi, że lepszy wynik można było uzyskać na rynku eurowych papierów dłużnych.

Wyniki ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych z poszczególnych grup odzwierciedlają w znacznej mierze to, co się działo w poszczególnych segmentach rynku kapitałowego. Po raz kolejny okazało się, że najlepsze rezultaty wypracowały fundusze akcyjne. Liderem w horyzoncie 12 miesięcy zostały unit-linked związane z funduszem Legg Mason Akcji FIO oferowane przez Skandię, Europę i AEGON. Segment produktów akcyjnych został zdominowany przez fundusze związane z ofertą TFI „czyste” UFK pojawiają się dopiero pod koniec 2 dziesiątki z wynikami na poziomie 33%. W horyzoncie 36 jak i 60 miesięcy dominują niepodzielnie fundusze Commercial Union (Dynamiczny i CU-Akcji).

Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż po raz kolejny w rocznym horyzoncie czasu najlepsze fundusze gwarantowane wypadły lepiej nie tylko od produktów pieniężnych i gotówkowych, ale również lepiej od UFK inwestujących w polskie papiery dłużne. Również w segmencie funduszy gwarantowanych liderem pozostaje fundusz Commercial Union, którego stopa zwrotu w horyzoncie 12 miesięcy wyniosła +5,2%. Warto podkreślić, że w horyzoncie 5 lat wynik funduszu CU Gwarantowany niemal dorównuje rezultatom najgorszych funduszy stabilnego wzrostu.

ubezpieczenia
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)