Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosną środki ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych

0
Podziel się:

Trzeci kwartał 2006 roku przyniósł dalszy wzrost wartości środków zgromadzonych przez firmy ubezpieczeń na życie w ramach ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (UFK).

Trzeci kwartał 2006 roku przyniósł dalszy wzrost wartości środków zgromadzonych przez firmy ubezpieczeń na życie w ramach ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (UFK).

Według naszych szacunków łączna wartość aktywów UFK na koniec września wyniosła 24,6 mld PLN. Oznacza to, że w ciągu trzech miesięcy wartość majątku zarządzanego w ramach ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych wzrosła o +9%, a roczna dynamika jest 5 razy wyższa. Udział w rynku aktywów UFK sześciu największych firm (aktywa powyżej 1 mld PLN) przekracza 86%, zaś pierwsza dziesiątka kontroluje 96% środków zgromadzonych w ramach ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych.

Liderem rynku lokat, w których inwestycyjne ryzyko ponosi ubezpieczający, nadal pozostaje Commercial Union TUnŻ. Według naszych szacunków, rynkowy udział CU w tym segmencie spadł w ciągu trzech miesięcy z 41,2% do 39%, jednak z uwagi na wypracowaną historycznie przewagę jego pozycja jeszcze przez dłuższy czas wydaje się być niezagrożona.
Ciekawie wygląda sytuacja na dwóch kolejnych miejscach, gdzie PZU Życie walczy o pozycję z Aegonem. Według naszych szacunków, tym razem ubezpieczyciel o holenderskim rodowodzie obronił swoje drugie miejsce z 12,5% udziałem w rynku. Czy uda się to również w grudniu będzie chyba w znacznej mierze zależało od powodzenia sprzedaży najnowszego produktu PZU Życie - „Strefa Zysku", który mimo wielu wad związanych głównie z wysokimi kosztami, może przyciągnąć znaczne środki z uwagi na znaczną pojemność segmentu, do jakiego jest kierowany.

Pozycja nr 4 należy do ING NN TUnŻ którego fundusze ubezpieczeniowe zarządzają środkami o wartości przekraczającej 2,5 mld PLN. Mimo tego ING należy do podmiotów, które w sferze produktów z funduszem rozwijają się najwolniej - dynamika aktywów UFK w ciągu minionych 12 miesięcy była niemal 3-krotnie niższa od wzrostu całego rynku. Wydaje się jednak, że towarzystwo utrzyma swoją pozycję, bo dystans do kolejnych firm pozostaje dość duży.
Piąta pozycja na rynku oszczędności Polaków ulokowanych za pośrednictwem firm ubezpieczeniowych należy od tego roku do Allianz Życie (6,6%). Tu przyszłość jawi się jako wielka niewiadoma - uzyskana w 2006 roku dynamika, z uwagi na istotny udział czynnika o jednorazowym charakterze, wydaje się być nie do powtórzenia. Choć nic nie jest pewne, bo przecież łatwo można sobie wyobrazić jaki potencjał tkwi w przyłączanych do Pekao S.A. placówkach banku BPH. Skoro w tych ostatnich pojawiły się fundusze Pioneer Pekao TFI, może się również pojawić program inwestycyjny Prosperita (lub inny o podobnym charakterze), obsługiwany przez Allianz Życie. A reszta zależy od poziomu planów sprzedaży nałożonych na oddziały, ale to oczywiście jedynie spekulacje.
Ostatnia z firm, której udział przekracza 5% to Amplico Life (5,9%). W trzecim kwartale aktywa funduszy udostępnianych w ramach produktów ubezpieczeniowych tej firmy wzrosły o 6%. To czwarty najsłabszy wynik wśród największych piętnastu ubezpieczycieli. Bez istotnej zmiany polityki Amplico Life raczej nie uda się awansować do pierwszej piątki.

Wśród pozostałych graczy warto zwrócić uwagę na Skandię Życie (7 miejsce), która jakby przebudziła się ze swoistego letargu i uzyskuje bardzo wysoką dynamikę wzrostu (120% w ciągu 12 miesięcy, 17% w ciągu 3 kwartału). Jeśli ktokolwiek miałby w perspektywie roku zagrozić pozycji Amplico Life, to chyba mogłaby to być właśnie Skandia.

Najwyższą dynamikę w 3 kwartale uzyskała Compensa Życie (+39%), której ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe zarządzały aktywami o wartości po raz pierwszy przekraczającej 100 mln PLN.

Podziw budzi również rozwój Nordea Życie - wzrost wartości lokat na ryzyko ubezpieczającego w tej firmie w ciągu minionych 12 miesięcy przekroczył +270% (drugi wynik po Compensie, która jest jednak 3 razy mniejsza). W statystykach na koniec roku firma wykaże 70 mln PLN środków zgromadzonych w ramach funduszy NL TUnŻ (dawne Sampo), co w połączeniu z dalszą wysoką dynamiką sprzedaży uzyskiwaną dzięki współpracy z bankami oraz niezależnymi doradcami, może pozwolić na poprawę pozycji o jedno miejsce.

ubezpieczenia
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)