Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd chce znieść podatek Religi

0
Podziel się:

Chodzi o obowiązkową opłatę, która ubezpieczyciele przekazują na leczenie ofiar wypadków.

Rząd chce znieść podatek Religi
(PAP/Paweł Topolski)

Przyjęty przez rząd *projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych **zakłada zniesienie tzw. podatku Religi, czyli opłaty uiszczanej przez firmy ubezpieczeniowe na leczenie ofiar wypadków komunikacyjnych *

Według projektu zlikwidowany ma zostać comiesięczny obowiązek przekazywania przez zakłady ubezpieczeń opłaty ryczałtowej na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia. Środki zgromadzone z tych wpłat mają być przeznaczone na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Jak zaznaczyło w swym komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, przyjęcie nowelizacji oznaczałoby uchylenie wszystkich przepisów dotyczących tzw. podatku Religi, zawartych w ustawie z 29 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Wprowadzony w 2007 roku podatek, zaproponowany przez ówczesnego ministra zdrowiaZbigniewa Religę, to ryczałtowa, 12-proc. opłata, jaką zakłady ubezpieczeniowe przekazują NFZ na leczenie ofiar wypadków. Pobierana jest od składki na polisy ubezpieczeń komunikacyjnych OC.

Według CIR, z badań przeprowadzonych przez ubezpieczycieli wynika, że jeśli pobór opłaty ryczałtowej byłby kontynuowany, to składka na OC kierowców wzrosłaby o 18 proc. _ Wejście w życie planowanej nowelizacji ma zahamować ten wzrost _ - głosi komunikat.

Wcześniej Ministerstwo Zdrowia informowało, że zmiana miałaby polegać na zastąpieniu opłaty ryczałtowej, przekazywanej przez zakłady ubezpieczeń do Narodowego Funduszu Zdrowia przez regulację pozwalającą na dochodzenie przez NFZ od sprawcy wypadku lub jego ubezpieczyciela zwrotu kosztów leczenia ofiary.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)