Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu. Czy można to zrobić w trakcie spłacania?

  • 16 Lut 2022
  • 9 min. czytania
  • Komentarze(42)
Ubezpieczenie do kredytu ma swoje niepodważalne zalety, gwarantuje pewien spokój, a niekiedy bywa konieczne, gdy chcesz skorzystać z promocyjnej oferty. To jednak dodatkowy comiesięczny koszt. Czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu w dowolnym momencie? Sprawdź, jak zrezygnować z ubezpieczenia kredytu i kiedy możesz to zrobić.
Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu. Czy można to zrobić w trakcie spłacania?

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Ubezpieczenie kredytu to szerokie zagadnienie. Niestety konsumenci często swoją wiedzę w tej kwestii opierają na opinii doradców w banku, dla których korzystnym rozwiązaniem jest, by klient takie ubezpieczenie wykupił. Czy jest ono konieczne? Kiedy możesz zrezygnować z ubezpieczenia kredytu gotówkowego w trakcie jego trwania i z czym to się wiąże? 

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu w trakcie jego trwania? Kiedy można to zrobić?

Zastanawiasz się, czy możesz zrezygnować z ubezpieczenia kredytu? Owszem, jest taka możliwość. Jeżeli zdecydowałeś się na podpisanie umowy kredytowej wraz z ubezpieczeniem, możesz zrezygnować z ochrony ubezpieczeniowej w każdym momencie. Nie oznacza to jednak, że pozostanie to bez wpływu na Twoje zobowiązanie wobec banku. 

Pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać, jeżeli zdecydujesz się na zrezygnowanie z ubezpieczenia kredytu, jest dokładne zapoznanie się z zapisami zawartymi w umowie. Tam należy szukać informacji o tym, czy bank w wyniku takiej decyzji zwiększy np. marżę lub oprocentowanie nieubezpieczonego kredytu.

Taka praktyka jest częsta, warto, żebyś przekalkulował koszty – może się okazać, że korzystanie z ubezpieczenia skutecznie obniża wysokość twojej miesięcznej raty. Nie zawsze odstąpienie od ubezpieczenia kredytu okaże się dla Ciebie opłacalne.

Kiedy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia kredytu można złożyć w dowolnym czasie. Musisz jednak pamiętać, że konieczne jest zachowanie terminu określonego w umowie lub OWU. Jeśli nie znajdziesz tam takiego zapisu, to wypowiedzenie umowy ubezpieczenia kredytu nastąpi ze skutkiem natychmiastowym.

Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?

Szukając odpowiedzi na pytanie, czy i kiedy ubezpieczenie jest konieczne, trzeba sięgnąć do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Zgodnie z art. 3.1. tego aktu prawnego ubezpieczeniem obowiązkowym jest tylko „ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej podmiotu lub ubezpieczenie mienia, jeżeli ustawa lub ratyfikowana przez Rzeczpospolitą Polską umowa międzynarodowa nakłada obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia”.

Oznacza to, że sięgając po produkt bankowy, w rzeczywistości masz prawo wyboru – możesz zdecydować się na ubezpieczenie lub nie.

Pamiętaj!

Zazwyczaj zawarcie umowy ubezpieczenia przy zaciąganiu kredytu jest wyłącznie wymogiem banku, a nie ustawowym obowiązkiem konsumenta. Dlatego jeżeli jesteś zainteresowany konkretną ofertą, sprawdź jej szczegóły.

Nawet jeśli nie jest ono obowiązkowe, warto je rozważyć. Dlaczego? Ubezpieczenie kredytu może ci pomóc. Bank zaproponuje je między innymi wówczas, gdy poprawi ono twoją zdolność kredytową.

Szerzej przeczytasz o tym tu: Czy ubezpieczenie kredytu hipotecznego i gotówkowego jest obowiązkowe?

Jak sprawdzić, czy kredyt jest ubezpieczony?

Najprościej zajrzeć do umowy kredytowej. Tam z pewnością znajdzie się zapis o tym, czy ubezpieczenie kredytu jest wykupione. A co zrobić w sytuacji, gdy zmarła nam bliska osoba i nie mamy pewności, czy w jej przypadku wykupione zostało ubezpieczenie kredytu? Wówczas warto udać się z aktem zgonu do banku, w którym zostało zaciągnięte zobowiązanie.

Czy przysługuje nam zwrot ubezpieczenia w przypadku rezygnacji i spłaty?

Bywa, że ubezpieczenie kredytu jest pobierane w jednej racie już na początku spłaty. Co jednak w sytuacji, gdy zrezygnujesz z kredytu bądź spłacisz go przed czasem? Czy masz wówczas szansę na zwrot ubezpieczenia kredytu? Jak najbardziej. Okolicznością prowadzącą do zwrotu ubezpieczenia kredytu jest zarówno przedterminowa spłata zobowiązania, dobrowolna rezygnacja z polisy w trakcie obsługiwania zadłużenia, jak również wypowiedzenie umowy przez bank.

Jak odzyskać ubezpieczenie z kredytu? Należy przedłożyć stosowny wniosek w banku. Zwrot ubezpieczenia kredytu po spłacie następuje zazwyczaj w przeciągu 30 dni od złożenia pisemnej rezygnacji. 

Polecamy też: Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu. Kiedy jest możliwy i jak go uzyskać?

Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia kredytu? Wzór wniosku.

Wypowiedzenie ubezpieczenia kredytu należy przedłożyć pisemnie w banku. Co dokładnie powinno zawierać? Przede wszystkim trzeba ująć w nim informacje, które będą niezbędne do zidentyfikowania klienta, jak również polisy, czyli:

  • dane kredytobiorcy (imię, nazwisko, adres, PESEL).
  • oświadczenie o odstąpieniu od umowy ubezpieczenia,
  • dyspozycje co do powstałej po rezygnacji z ubezpieczenia nadpłaty (np. prośbę o zwrot środków na podany rachunek bankowy),
  • dane banku.

Wniosek o rezygnację z ubezpieczenia kredytu można napisać samodzielnie bądź skorzystać z gotowych wzorów dostępnych w sieci. Dla ułatwienia przygotowaliśmy taki wzór poniżej.

Wzór rezygnacji z ubezpieczenia kredytu

Seria i nr polisy:

Nr Umowy kredytu:

Dane Ubezpieczającego:

Nazwisko:

Pierwsze imię:

Drugie imię:

Data urodzenia:

PESEL:

Telefon kontaktowy

Oświadczam, że

[ x ] Wypowiadam

[ x ] odstępuję od

[ ] umowy ubezpieczenia dla Kredytobiorców Banku …. w zakresie ryzyka ….. zawartej pomiędzy mną a ……. na zasadach przewidzianych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia dla Kredytobiorców Banku…

Jednocześnie proszę o zwrot składki ubezpieczeniowej na wskazany poniżej numer konta bankowego:

……………………………………………………………………………………………………………

Podpis

Jak wygląda rezygnacja z ubezpieczenia w przypadku poszczególnych banków?

Rezygnacja z ubezpieczenia w przypadku poszczególnych banków może wyglądać nieco inaczej. Niektóre zgadzają się na złożenie takiego dokumentu online, inne wymagają wizyty w oddziale. Sprawdź, jak wygląda to w najpopularniejszych instytucjach. 

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w Santanderze

Prawo do odstąpienia od umowy ubezpieczenia w Santander Banku przysługuje w terminie 30 dni od jej zawarcia. Wypowiedzenie umowy możliwe jest także w dowolnym momencie jej trwania. W podobnej sytuacji ubezpieczenie trwa do końca danego miesiąca udzielonej ochrony ubezpieczeniowej. Rezygnacje z ubezpieczenia kredytu w Santander należy złożyć pisemnie.

Przeczytaj też: Santander Bank Polska i Santander Consumer Bank – oferty kredytów gotówkowych. Warunki, oprocentowanie i prowizja

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w ING

Rezygnację z ubezpieczenia kredytu w ING można złożyć w dowolnym momencie trwania umowy w oddziale banku. Za niewykorzystane ubezpieczenie nie przysługuje zwrot poniesionych składek, ponieważ składka ubezpieczenia na życie w ING pobierana jest na bieżąco i wliczana do każdej z kolejnych rat.

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w PKO

Ubezpieczający może wypowiedzieć umowę ubezpieczenia kredytu w PKO w dowolnym terminie, składając pisemne oświadczenie. Ochrona ustaje ze skutkiem na dzień otrzymania ww. oświadczenia przez ubezpieczyciela. Ponadto ubezpieczający ma prawo do zwrotu ubezpieczenia kredytu w PKO, a dokładniej mówiąc części składki za okres niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej.

Rezygnacja z ubezpieczenia w Skoku Stefczyka

Rezygnacja z ubezpieczenia w Skoku Stefczyka również jest możliwa i także wymaga złożenia pisemnego oświadczenia. Zwrot środków powinien nastąpić w ciągu 30 dni.

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w Millennium

Rezygnacja z ubezpieczenia w Millennium Bank jest możliwa w dowolnym momencie i wymaga złożenia w placówce banku podpisanego oświadczenia o rezygnacji z ubezpieczenia. Co istotne, w przypadku gdy rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w Millennium nastąpi w okresie 30 dni od dnia udostępnienia kwoty pożyczki, koszty ochrony ubezpieczeniowej zostaną zwrócone w całości.

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w mBanku

Również i mBank pozwala na odstąpienie od umowy ubezpieczenia kredytu w ciągu 30 dni bez ponoszenia żadnych kosztów. Gotowy wzór rezygnacji dostępny jest na stronie banku. W czasie trwania umowy można złożyć rezygnację z ubezpieczenia kredytu w mBanku w dowolnym momencie. 

To też interesujące: Oferta kredytów gotówkowych w mBanku. Kody rabatowe, opinie, niezbędne informacje

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w BNP Paribas

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w BNP Paribas, podobnie jak w innych bankach, jest możliwa w ciągu 30 dni od podpisania umowy bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Po tym okresie także można złożyć rezygnację, a środki zostaną zwrócone proporcjonalnie. Ubezpieczenie wygasa z dniem złożenia pisemnego oświadczenia woli w tym zakresie. 

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w Getin Banku

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu gotówkowego w Getin Bank jest skuteczna z dniem złożenia oświadczenia. Zwrot składki przysługuje za niewykorzystany okres ubezpieczenia w zakresie rezygnacji z ochrony ubezpieczeniowej.

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w Credit Agricole

Rezygnację z ubezpieczenia kredytu w Credit Agricole można złożyć na 3 sposoby: wypełniając formularz na stronie banku, listownie – wysyłając oświadczenie na adres: Credit Agricole Bank Polska S.A. ul. Legnicka 48 bud. C–D. 54-202 Wrocław bądź osobiście w placówce banku. Kredytobiorcom przysługuje zwrot poniesionych składek za okres, w którym nie skorzystali z ubezpieczenia.

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w Idea Banku

Pewne wątpliwości budzi zwrot ubezpieczenia kredytu w Idea Bank. Warto zatem wiedzieć, że rezygnacja z ubezpieczenia w tym banku jest możliwa i również wiąże się ze zwrotem części składek.

Rezygnacja z ubezpieczenia przy zakupie na raty – czy również jest możliwa?

Bardzo często przy podpisywaniu umowy na kredyt ratalny bank wymaga wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, aby móc skorzystać z atrakcyjnej oferty. Podobnie jest w przypadku oferty Raty Pod Ochroną, którą proponuje EURO RTV AGD. Również i w tym przypadku po podpisaniu umowy możliwe jest zrezygnowanie z ubezpieczenia.

Co więcej, ubezpieczający ma prawo odstąpić od umowy ubezpieczenia w terminie 30 dni od jej zawarcia. Jeśli to zrobi, zakłada się, że ochrona nie rozpoczęła się, a składka ubezpieczeniowa zwracana jest w pełnej wysokości. Odstąpienie od umowy ubezpieczenia raty pod ochroną może także nastąpić w dowolnym momencie.

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu jest możliwa w każdym przypadku, gwarantuje nam to prawo. Niemniej nie zawsze może okazać się korzystna, warto więc najpierw sprawdzić warunki umowy.

Dodano:
27 Kwi 2018

42 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Petrrr Ekspert 11 listopada 2023
    Kupiłem tel na raty w Euro AGD , chłop wcisnął mi ubezpieczenie "raty pod ochroną"twierdząc że takie mają zabezpieczenia, a jak nie chce ubezpieczenia to muszę wykupić, ubezpieczenie wyświetlacza, spieszyłem się więc zgodziłem się na to, później patrzę a tam kilka stówek więcej doliczone,,czy ja mogę z tego zrezygnować, i czy umowa kredytowa ma być przygotowana od nowa??
    Kazimierski Maciej Ekspert 14 listopada 2023
    Dzień dobry, zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia masz prawo odstąpić od umowy ubezpieczenia bez podania przyczyn, składając oświadczenie na piśmie, w terminie 30 dni zawarcia umowy ubezpieczenia.
  • Kasia Ekspert 08 września 2023
    Witam Zakupiłam zmywarkę na raty w RTV EURO Agd i zostało mi doliczone ubezpieczenie raty pod ochroną, czy ja mogę z tego zrezygnować i jak w tedy wyglądałoby spłacanie rat? I jak ewentualnie mogę z tego zrezygnować?
    Kazimierski Maciej Ekspert 11 września 2023
    Dzień dobry, zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia "Raty pod ochroną", możesz w każdym czasie złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia lub odstąpić od umowy ubezpieczenia w terminie 30 dni od zawarcia umowy. Stosowne oświadczenie możesz złożyć w formie pisemnej lub telefonicznie albo za pośrednictwem poczty elektronicznej. Kiedy zrezygnujesz z ubezpieczenia, będziesz spłacać tylko raty za kupiony sprzęt.
  • SylwiaS Ekspert 27 października 2022
    Witam, jak rozumieć stwierdzenie dot kredytu gotówkowego "Ponadto ubezpieczający ma prawo do zwrotu ubezpieczenia kredytu w PKO, a dokładniej mówiąc części składki za okres niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej"? Jeśli mam kredyt na 5 lat i spłacam go już 3 lata to mogę otrzymać zwrot składek za te 3 lata czy za te pozostałe 2 lata? Pozdrawiam
    Serafin Anna Ekspert 28 października 2022
    Sylwio, jeśli masz kredyt na 5 lat i spłacisz go po 3 latach, to wtedy otrzymujesz proporcjonalny zwrot za 2 lata, czyli niewykorzystany okres ochrony.
  • AgSo1979 Ekspert 27 lipca 2022
    Do jakiego czasu można wnioskować o zwrot ubezpieczenia z tytułu wcześniej spłaconego kredytu. Czy to roszczenie się przedawnia i po jakim czasie?
    Serafin Anna Ekspert 27 lipca 2022
    Cześć, nie przedawnia się, ale warto to zrobić jak najszybciej.
    AgSo1979 Ekspert 28 lipca 2022
    My spłaciliśmy kredyt w 2016 roku, ale dopiero teraz wystąpiliśmy o zwrot kosztów prowizji i ubezpieczenia w związku z wcześniejszą spłatą (wcześniej nie mieliśmy o tym pojęcia). Przyszła odpowiedź z banku w odpowiedzi na reklamację, ale uwzględniła tylko koszty zwrotu prowizji o ubezpieczeniu nie było słowa, mimo że wyraźnie w reklamacji napisałam o zwrot jakich kosztów wnioskuję . Doczytałam w ogólnych warunkach ubezpieczenia jednego z kredytów że roszczenie z tytułu ubezpieczenia przedawnia się po 3 latach, w drugim nie ma takiego zapisu. Jak to sprawdzić czy zwrot się należy, chociaż z tego jednego ubezpieczenia w którym nie ma zapisu o przedawnieniu?
    AgSo1979 Ekspert 28 lipca 2022
    Art. 819. Termin przedawnienia roszczeń z umowy ubezpieczenia Dz.U.2022.0.1360 t.j. - Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny § 1. Roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem lat trzech. Znalazłam jeszcze taki zapis.
    Serafin Anna Ekspert 01 sierpnia 2022
    Cześć, najlepiej poprosić w banku o wyjaśnienie, dlaczego proporcjonalny zwrot za ubezpieczenie nie jest wypłacany. Wtedy będziesz wiedziała, do czego ewentualnie się odwołać.
  • Piotr Ekspert 11 maja 2022
    Dwa lata temu wziąłem kredyt 700kPLN i w tym ubezpieczenie od utraty pracy na 5 lat 20kPLN płatne przy wypłacie kredytu. Nadpłaciłem już 400kPLN kapitału i rara spadało z 3kPLN do 1,2kPLN. Czy mogę się ubiegać o zwrot części ubezpieczenia od utraty pracy ?
  • mucha-m20 Ekspert 02 lutego 2022
    Witam, jak sprawdzić czy kredyt zmarłego teścia był ubezpieczony? W jego umowie jest ubezpieczenie, bank twierdzi, że zrezygnował z niego, ale nie natrafiłam na żaden aneks, składki nie zostały pomniejszone. Czy jest możliwe, że pracownik mówi nieprawdę?
    Serafin Anna Ekspert 19 kwietnia 2024
    Cześć, wątpliwości może wzbudzać fakt, że rata nie została obniżona o składkę na ubezpieczenie. O to dopytaj, bo skoro teść zrezygnował z polisy, to nie powinien za nią płacić.
  • Kuba Ekspert 11 stycznia 2022
    witam.Ja apropo Pakietu Premium Plus w Milenium banku.Jak z niego zrezygnować.Pracownik w oddziale mówi ze telefonicznie i odwrotnie
  • kd Ekspert 12 kwietnia 2021
    Dzień Dobry, mam następujące pytanie. Jeśli bank (w moim przypadku SKOK) wypowiedział mi umowę kredytu konsumenckiego 5 lat przed zakończeniem jej obowiązywania, ale w ostateczności porozumiałam się z bankiem i przyznał mi kredyt konsolidacyjny, którym to wypowiedziany kredyt został spłacony właśnie 5 lat wcześniej przed zakończeniem spłaty, to czy biorąc pod uwagę, że zostały spłacone zarówno prowizja jak i ubezpieczenie kredytu, należy mi się zwrot pobranych w całości i z góry składek?Dodam, że pracownik SKOKU sam zaproponował mi złożenie wniosków o zwrot składek, narazie nie mam odpowiedzi, ale minął dopiero tydzień. z góry dziękuję za odpowiedź.
    Sudoł Dagmara Ekspert 13 kwietnia 2021
    Dzień dobry, złożenie wniosku nic nie kosztuje, więc dobrze, że taki krok został wykonany. Zawsze istnieje ryzyko, jak bank zinterpretuje zapisy umowy i przepisy, dlatego nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, czy zostanie on rozpatrzony pozytywnie. Proszę cierpliwie czekać na decyzję. Pozdrawiam
  • Łukasz Ekspert 02 lipca 2020
    Mam pytanie konsolidowalem kredyt alekonsolidacja była przez ten drugi bank taka że w bili znajdowała się suma bez kwoty ubezpieczenia. Pożyczka została spłacona prze drugi bank a koszty ubezpieczenia zostały rozłożone mi na raty przez ten pierwszy bank . Czy mogę zrezygnować z tego ubezpieczenia nie spłacając go.
  • beata Ekspert 07 stycznia 2020
    dzień dobry mam pytanie4 lata temu wziełismy pozyczke w parabank szukał banku bo nie było zdolnosci kredytowej .pozyczka w eurobanku z wysokim ubezpieczeniem ponad 20000 była klauzula ze jesli pojdzie na emeryture moze zrezygnowac z ubezpieczenia bo było od utraty pracy.oszukano nas mamy teraz wysoki kredyt sprawa w sadzie.pytajac w banku czy moge ubezpieczenie wypowiedziec straszyła wypowiedzeniem umowy jak to jest co robic raty sa regularne ...dziekuje
    rozsadek Ekspert 11 czerwca 2020
    Przejście na emeryturę nie jest to utrata pracy. W umowie na pewno szczegółowo jest to napisane.

Podobne artykuły