Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W wielu miastach Polski wyrażono solidarność z Tybetańczykami

0
Podziel się:

W dniu inauguracji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w wielu miejscach w Polsce zorganizowano protesty przeciwko łamaniu praw człowieka w Chinach. Wyrażano solidarność z Tybetańczykami represjonowanymi przez władze w Pekinie.

Od 18.00 sympatycy Tybetu pikietują chińską ambasadę w Warszawie. Jest tutaj około 200 osób. Protestujący zwracają uwagę na hipokryzję polityków i "przymykanie przez nich oczu" na sprawę Tybetu. Mają ze sobą flagi Tybetu, a na transparentach wypisano hasła: "Wolny Tybet", "Ani Pekin, ani Waszyngton. Dość hipokryzji Zachodu", "Obudzić Chiny".

Do Warszawy przyjechali też Poznaniacy. Wyjazd zorganizowało Stowarzyszenie "Lepszy Świat". Od poniedziałku z jego inicjatywy flaga Tybetu powiewa na pomniku Adama Mickiewicza w Poznaniu, a obok na placu przy poznańskich Krzyżach rozpościera się transparent Solidarni z Tybetem. Od pierwszego dnia Igrzysk Olimpijskich w Pekinie aż do ich zakończenia w Poznaniu także na budynku Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ Solidarność będzie wisiała flaga Tybetu.

W Krakowie od wczoraj trwają Dni Tybetu. W kinie "Kijów" można zobaczyć filmy dokumentalne, opisujące kulturę i zwyczaje kraju walczącego o niepodległość. Pokazowi filmów towarzyszyły również wystawa zdjęć i koncerty muzyki buddyjskiej. Organizatorami Dni Tybetu w Krakowie są: "Centrum teorii i Praktyki demokracji" oraz "Stowarzyszenie NZS".

Taternicy i miłośnicy gór zawiesili dzisiaj na szczycie Giewontu flagę tybetańską. Przyłączyli się w ten sposób do akcji Górale Podhalańscy dla Tybetu. Flagi już wczoraj zawisły również w samym Zakopanem. Pojawiły się m.in na budynku urzędu miasta jak i na siedzibie starostwa. Ale i osoby prywatne na znak solidarności z Tybetem na swoich domach wywieszają kolory wolnego Tybetu.

Flagi Polski i Tybetu powiewają od wczoraj na głównym deptaku Opola. Członkowie miejscowego Stowarzyszenia "Horyzonty" chcieli w ten sposób zaprotestować przeciwko łamaniu praw człowieka w Chinach.

Członkowie "Horyzontów" wcześniej już, solidaryzując się z Tybetem, zbierali podpisy pod listem protestacyjnym do Chińskiej Ambasady.

W dniu otwarcia Olimpiady w Pekinie Stowarzyszenie Homo Faber zorganizowało w Lublinie Alternatywne Igrzyska. O 14.08 podobnie jak w Pekinie - na Placu Litewskim w Lublinie zaczęto malowanie flagi Tybetu.

Uczestnicy akcji mówili, że nie chcą bojkotu igrzysk, a pragną jedynie okazać swój sprzeciw wobec prowadzonej przez Chiny polityki gwałcenia praw człowieka. Stąd zrodził się pomysł, aby zamiast siedzieć przed telewizorami - tutaj w centrum Lublinia namalować flagę Tybetu.

Ksiądz Eda Jaworski, proboszcz parafii w wielkopolskich Gułtowach, apeluje o modlitwę i medytacje - zamiast oglądania igrzysk olimpijskich w Pekinie. Ksiądz Eda już wczesną wiosną podjął decyzję o swoistym bojkocie igrzysk, dziś od 14.00 rozpoczął długotrwałą medytację w swoim kościele w Gułtowach. Ksiądz Jaworski podkreśla podobieństwo tegorocznych igrzysk w Pekinie i tych z 1936 roku w Berlinie, wtedy - jak mówi kapłan - świat nie zdawał sobie sprawy z okrucieństwa rodzącego się faszyzmu, dziś powinniśmy być mądrzejsi o lata totalitarnego zniewolenia. Dodaje, że wierzy w moc modlitwy i medytacji, apel o bojkot kieruje do ludzi wszystkich wyznań i zachęca do odwiedzania świątyń.

To nie pierwsza akcja edukacyjna księdza Edy. Wcześniej apelował do wiernych, by nie kupowali w prezencie komunijnych modlitewników wyprodukowanych w Chinach.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)