Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ingres nowego biskupa sandomierskiego

0
Podziel się:

Uroczystości święceń biskupich i ingresu nowego ordynariusza diecezji
sandomierskiej Krzysztofa Nitkiewicza odbyły się w Sandomierzu (Świętokrzyskie). W uroczystościach
w katedrze uczestniczyło 30 biskupów, księża, przedstawiciele władz świeckich oraz wierni.

Uroczystości święceń biskupich i ingresu nowego ordynariusza diecezji sandomierskiej Krzysztofa Nitkiewicza odbyły się w Sandomierzu (Świętokrzyskie). W uroczystościach w katedrze uczestniczyło 30 biskupów, księża, przedstawiciele władz świeckich oraz wierni.

Bp Krzysztof Nitkiewicz zastąpił bp Andrzeja Dzięgę, który w lutym został mianowany arcybiskupem metropolitą szczecińsko-kamieńskim.

Głównym konsekratorem ks. prałata Nitkiewicza był nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk. Współkonsekratorami zaś metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź oraz metropolita lubelski abp Józef Życiński.

Metropolita gdański wygłosił homilię, w której zwrócił uwagę wiernych, na to, że nowy biskup ma ich prowadzić według nakazu Boga na spotkanie nadziei, która nie zawodzi. Biskup ma być także "sługą Chrystusa i szafarzem tajemnic Bożych".

Abp Głódź przypomniał dewizę posługiwania bp Nitkiewicza "Misericordias Domini cantabo" - "Miłosierdzie Pana wyśpiewam" i wezwał nowego biskupa do odsłaniania ludziom ziemi sandomierskiej tajemnicy Bożego Miłosierdzia.

"Księże biskupie, otwórz swoje serce na mowy sandomierskich murów, świadków dziejów państwa, narodu i Kościoła. Będziesz się o nie wspierał i czerpał wiele, przykładając miarę ewnagelicznych wyzwań naszego czasu" - zwracał się abp Głódź do nowego biskupa.

Arcybiskup tłumaczył, że podczas konsekracji nowy biskup przyjmie ewangelię po to, by głosić Słowo Boże z cierpliwością i umiejętnością. "Nasz czas potrzebuje ewnagelicznego radykalizmu (...) nie nijakości i często bylejakości. Także nowych form przepowiadania Słowa Bożego - aby przebiło się przez hałas tego świata, przez dyktat coraz silniejszych, agresywnych ideologii i pseudoideologi, które chcą mierzyć wszystko w kategoriach pragmatyzmu, skuteczności, doraźności, wypłukując z wizji życia sacrum" - mówił.

Podczas modlitwy święceń, nad głową biskupa nominata była trzymana otwarta księga Ewangelii, na znak, że jego głównym zadaniem jest jej głoszenie. Po obrzędzie namaszczenia głowy otrzymał insygnia biskupie: pierścień, mitrę i pastorał. Przyjął też homagium - hołd - od duchowieństwa, wiernych i władz.

Uroczysty ingres był liturgicznym dopełnieniem aktu prawnego. Wcześniej w sandomierskiej kurii diecezjalnej odbyło się kanoniczne przejęcie urzędu.

"Kościele sandomierski, oblubienico Chrystusa - należę do Ciebie i przyrzekam, że będę Cię kochał ze wszystkich mych sił" - mówił bp Nitkiwicz w pierwszym słowie pasterskim.

Prosił o modlitwę i wyrozumiałość dla swoich słabości. "Będziemy razem słowem i czynem głosić prawdę o Bożym Miłosierdziu, bo kto w nie wierzy - tu biskup przywołał słowa bł. Michała Sopoćki, spowiednika św. s. Faustyny Kowalskiej - nigdy się nie zagubi i nie zginie" - podkreślał.

Bp Nitkiewicz zwrócił się także do wiernych ze słowami: "Jestem wasz i jestem dla was, chcę żebyśmy wędrowali razem pod przewodem Chrystusa, dobrego pasterza".

Uroczystości w katedrze poprzedziła modlitwa w kościele seminaryjnym pw. św. Michała Archanioła. Po nabożeństwie biskup nominat, duchowni i wierni przeszli w procesji do bazyliki katedralnej. W drodze odmawiali różaniec. Przy Bramie Opatowskiej biskupa elekta powitał burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski.

Nowy biskup sandomierski ma 49 lat. Urodził się w Białymstoku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1985 roku. W latach 1986-1991 studiował prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Po obronie pracy doktorskiej był wykładowcą Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku oraz wiceoficjałem białostockiego Sądu Metropolitalnego.

Od 17 lat pracował w watykańskiej Kongregacji Kościołów Wschodnich, która zajmuje się sprawami dotyczącymi katolickich Kościołów wschodnich oraz ich wiernych na całym świecie. W 2002 roku został jej podsekretarzem. Od 2003 roku pełnił też funkcję radcy w Najwyższej Radzie Papieskich Dzieł Misyjnych.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz został czternastym ordynariuszem diecezji sandomierskiej. Diecezja ma prawie 250 parafii i liczy ponad 700 tys. wiernych. Pracuje w niej prawie 640 księży diecezjalnych oraz 70 zakonnych. Patronami diecezji są św. Stanisław biskup i męczennik oraz bł. biskup Wincenty Kadłubek. (PAP)

ban/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)