Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski: sprawa ratyfikacji Traktatu - na najbliższym posiedzeniu

0
Podziel się:

Marszałek Bronisław Komorowski zapowiedział
we wtorek, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu - planowanym na 27-
28 lutego - przyjęta zostanie uchwała o parlamentarnej drodze
ratyfikacji Traktatu Reformującego UE, podpisanego w grudniu w
Lizbonie.

Marszałek Bronisław Komorowski zapowiedział we wtorek, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu - planowanym na 27- 28 lutego - przyjęta zostanie uchwała o parlamentarnej drodze ratyfikacji Traktatu Reformującego UE, podpisanego w grudniu w Lizbonie.

Marszałek Sejmu powiedział dziennikarzom, że na razie "zgodnie z regulacjami ustawowymi i uzgodnieniami ze stroną rządową" parlament czeka na przekazanie tekstu Traktatu z Lizbony. "Wiem, że w najbliższym czasie traktat znajdzie się w Sejmie" - dodał Komorowski.

Jak zaznaczył, przed najbliższym posiedzeniem Sejmu podejmie próbę uzgodnienia stanowiska w Prezydium Sejmu "co do kształtu uchwały sejmowej, wyznaczającej ścieżkę ratyfikacji Traktatu".

Komorowski podkreślił, że jeśli nie będzie kontrowersji, to na najbliższym posiedzeniu Sejmu uchwała rozstrzygająca o drodze ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego poprzez ustawę zostanie przyjęta. Jak dodał, to "otwiera drogę do ratyfikacji poprzez podpis prezydenta".

"Po tej uchwale rząd prześle (do Sejmu) projekt ustawy o ratyfikacji Traktatu" - dodał Komorowski.

"To by wyczerpywało działania ze strony formalnej, chociaż liczę na to, że posłowie będą chcieli uczestniczyć w różnego rodzaju seminariach i konferencjach dotyczących Traktatu" - zaznaczył marszałek.

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Wraz z tekstem traktatu zostanie on następnie przekazany do Sejmu i Senatu.

Zgodnie z art. 90 Konstytucji, Polska może na podstawie umowy międzynarodowej przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach.

Ustawa, wyrażająca zgodę na ratyfikację umowy międzynarodowej jest uchwalana przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Przedstawiciele 27 państw Unii Europejskiej podpisali Traktat Lizboński 13 grudnia ubiegłego roku. Traktat nadaje UE osobowość prawną oraz wiążący charakter Karcie Praw Podstawowych. Traktat ma wejść w życie najpóźniej w połowie 2009 roku, pod warunkiem, że nie będzie problemów z jego ratyfikacją.

Jedynym krajem, który na razie zapowiedział przeprowadzenie referendum w kwestii Traktatu jest Irlandia. Irlandzkie referendum jest oczekiwane w pierwszej połowie 2008 roku. (PAP)

ajg/ par/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)