Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obradowała Rada Ministrów

0
Podziel się:

CIR informuje:

CIR informuje:

Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przyjął:

- projekt ustawy o fundacjach, - projekt ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, - projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, - projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym.

Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2007 r.

Podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Rybołówstwa 2007-2013 oraz projekt Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

Rada Ministrów przyjęła "Sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2006 r." oraz podjęła uchwałę w sprawie sprawozdania z wykonania budżetu państwa za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2006 r.

Rząd zaakceptował "Informację o poręczeniach i gwarancjach udzielonych w 2006 roku przez Skarb Państwa, niektóre osoby prawne oraz Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych".

Rząd zajął stanowisko w sprawie zatwierdzenia "Sprawozdania z działalności Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w 2006 r. oraz sprawozdania finansowego za okres obrotowy od 1 stycznia do 31 grudnia 2006 r. oraz wynikami badania przez biegłego rewidenta", a także "Sprawozdanie z działalności Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w 2006 r. oraz sprawozdanie finansowe wraz z opinią niezależnego biegłego rewidenta i raportem z badania sprawozdania finansowego za rok obrotowy od 1 stycznia do 31 grudnia 2006 r.".

Zaakceptował "Informację o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Stan na 31 grudnia 2006 r.".

Zajął stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny (druk 1398).


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o fundacjach, przedłożony przez szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W projekcie ustawy określono zasady tworzenia, organizacji i funkcjonowania fundacji oraz procedury związane z ich likwidacją. Nowe przepisy zwiększą przejrzystość finansową fundacji.

Fundacja może być ustanowiona do realizacji celów społecznych lub gospodarczo użytecznych, zwłaszcza takich jak: ochrona i promocja zdrowia, rozwój gospodarczy, nauka i edukacja, wychowanie i oświata, pomoc społeczna lub ochrona środowiska.

Fundacje będą mogły zakładać osoby fizyczne, niezależnie od ich obywatelstwa i miejsca zamieszkania, bądź osoby prawne z Polski i zagranicy. Fundacje zagraniczne będą mogły tworzyć swoje przedstawicielstwa w Polsce. Zgodę na ich utworzenie musi wydać minister, który zajmuje się zakresem spraw odpowiadających działalności fundacji.

Projekt zakłada zwolnienie z opłat za sporządzanie przez notariusza aktu notarialnego, którego przedmiotem jest wyłączne oświadczenie woli o ustanowieniu fundacji. Przewiduje również zwolnienie z kosztów sądowych w sprawach o wpis fundacji do Krajowego Rejestru Sądowego. Nowe prawo zezwala ponadto na tworzenie związków fundacji.

Zgodnie z projektem, fundator będzie określał: nazwę, siedzibę oraz majątek fundacji. Musi również wskazać cele, zasady i zakres jej działalności, podać skład zarządu oraz skład i organizację działania organu kontroli wewnętrznej fundacji. Niezbędne jest też wskazanie ministra właściwego ze względu na cele fundacji, np. fundacja działająca na rzecz zdrowia dzieci wskaże ministra zdrowia jako ministra odpowiadającego zakresowi jej działania. Fundacja powinna zostać wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego.

Doprecyzowany został termin składania rocznych sprawozdań, eliminując w ten sposób stan niepewności prawnej co do obowiązków sprawozdawczych fundacji.

Nowe prawo zakłada obowiązkowe powołanie organu kontroli wewnętrznej w fundacji. Powołanie komórki kontrolnej wynika z dotychczasowej praktyki, która bardzo często dopuszczała możliwość łączenia przez te same osoby funkcji członka zarządu fundacji i np. członka rady fundacji. Mogło to budzić wątpliwości dotyczące przejrzystości działania fundacji i wzajemnych relacji miedzy jej organami. Projektodawcy chcą, aby łączenie tych funkcji było niedopuszczalne. W ten sposób organ kontroli wewnętrznej będzie mógł reagować na nieprawidłowości w działaniu fundacji.


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedłożony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Projekt nowelizacji rozszerza krąg współtwórców utworu audiowizualnego uprawnionych do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu wyświetlania tego utworu w kinach, najmu jego egzemplarzy i ich publicznego odtwarzania, nadawania go w telewizji oraz reprodukowania do użytku osobistego osób fizycznych.

Dotychczas prawo to przysługiwało jedynie głównemu reżyserowi, operatorowi obrazu, twórcy scenariusza oraz twórcom innych utworów literackich lub muzycznych, które zostały stworzone na potrzeby dzieła lub w nim wykorzystane. Ustawodawca pominął natomiast scenografów, choreografów, tłumaczy, lektorów oraz projektantów kostiumów, którzy niejednokrotnie wnoszą do utworu istotny wkład twórczy. Zostało to m.in. zakwestionowane wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 maja 2006 r.


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wraz z uzasadnieniem i szczegółowymi rachunkami symulacyjnymi dotyczącymi dochodów jednostek samorządu terytorialnego, przedłożony przez ministra finansów.

Projekt nowelizacji przewiduje, że ulgowe przejazdy autobusowe będą finansowane z budżetu państwa. Do tej pory zadanie to realizowały samorządy wojewódzkie. Zmiana finansowania ulg spowoduje proporcjonalne zmniejszenie udziału samorządów wojewódzkich we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Projekt nowelizacji zakłada również, że obecny sposób podziału kwoty stanowiącej 30 proc. części regionalnej subwencji dla województw będzie określany w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Dotychczas podziału dokonywał minister finansów w rozporządzeniu. W ustawie określany będzie także sposób podziału tzw. części równoważącej subwencji ogólnej dla gmin i powiatów. Nowe rozwiązania prawne wynikają z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 25 lipca 2006 r.

Ponadto, zgodnie z postulatami strony samorządowej, zmniejszona zostanie rezerwa części oświatowej subwencji ogólnej. Pozwoli to na dofinansowanie działań związanych m.in. z likwidacją szkód wywołanych zdarzeniami losowymi w szkołach i placówkach oświatowych.


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Projekt nowelizacji ustawy doprecyzowuje kwestie dotyczące usuwania informacji o warunkowym umarzaniu postępowania karnego zawarte w Krajowym Rejestrze Karnym.

Z rejestru będą usuwane informacje o osobach, wobec których postępowanie karne zostało warunkowo umorzone. Będzie to dotyczyło również adnotacji o postępowaniu w sprawach o przestępstwo skarbowe. Pracownik KRK będzie też musiał podpisać imieniem i nazwiskiem wydawane zaświadczenia.


Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2007 r., przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Z budżetu państwa będzie finansowana połowa składki na ubezpieczenie upraw rolnych i zwierząt gospodarskich od szkód spowodowanych np. huraganem, powodzią, deszczem nawalnym, gradem, suszą, przymrozkami wiosennymi. W tym roku przewidziano na ten cel 210 mln zł.

Dopłata do składki będzie dotyczyła upraw: zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, ziemniaków, buraków cukrowych. Po raz pierwszy objęte nią zostaną uprawy: tytoniu, truskawek i roślin strączkowych (50 proc. do 1 ha). Dopłaty będą również przysługiwać hodowcom: bydła, koni, owiec, kóz, drobiu i świń (50 proc. do jednej sztuki).

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Jedynie przepisy dotyczące dopłat do składek ubezpieczeniowych upraw tytoniu, truskawek i roślin strączkowych wejdą w życie po zawiadomieniu Komisji Europejskiej.


Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Rybołówstwa 2007-2013 wraz ze Strategią Rozwoju Rybołówstwa 2007-2013, przedłożoną przez ministra gospodarki morskiej.

Strategia zakłada rozwój polskiego rybołówstwa poprzez modernizację floty rybackiej oraz dostosowanie zdolności połowowych do istniejących zasobów morskich i śródlądowych. Najważniejsze działania skupiać się będą również na odnawianiu rybostanu, ochronie środowiska oraz modernizacji zakładów przetwórstwa rybnego. W sferze społecznej strategia przewiduje wsparcie przedsięwzięć aktywizujących mieszkańców obszarów, gdzie rybołówstwo jest dominującą gałęzią gospodarki. Chodzi przede wszystkim o gminy leżące w pasie nadmorskim.

Realizacja strategii ma doprowadzić do podniesienia konkurencyjności polskiego rybołówstwa i wzrostu konsumpcji produktów rybnych w kraju poprzez wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w przetwórstwie. Kolejnym zadaniem jest podwyższenie standardów polskich portów i przystani rybackich oraz pozyskiwanie dodatkowych terenów połowowych (rybołówstwo dalekomorskie). W dokumencie przewidziano również osłony społeczno-ekonomiczne dla pracujących w tym sektorze. Wsparciem finansowym objęte zostaną również działania proekologiczne.

Realizacji założeń strategii ma służyć Program Operacyjny "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013", którego koszt wyniesie 869 054 682,67 euro - 75 proc. środków będzie pochodzić z Europejskiego Funduszu Rybackiego, 25 proc. to udział krajowy (według cen z roku 2004 , które corocznie są aktualizowane o 2 proc. w górę, obecnie jest to 731 mln euro plus 25 proc. wkładu własnego).

Narodowa Strategia Rozwoju Rybołówstwa 2007-2013 zastąpi strategię przyjętą przez Radę Ministrów we wrześniu 2005 r. Założenia przedstawione w projekcie są spójne z zasadami Wspólnej Polityki Rybackiej Unii Europejskiej.


Rada Ministrów zaakceptowała Program Operacyjny "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007- 2013", przedłożony przez ministra gospodarki morskiej.

Program zakłada wspieranie przedsięwzięć prowadzących do uzyskania trwałej równowagi pomiędzy zasobami morskimi i śródlądowymi, a zdolnością połowową polskiej floty rybackiej. Służyć temu mają m.in.: adaptacja i modernizacja statków, wsparcie hodowli oraz rybołówstwa śródlądowego, podniesienie standardów portów, zakładów przetwórstwa rybnego, a także aktywizacja lokalnych społeczności.

Będą podejmowane działania związane z modernizacją istniejących statków rybackich oraz z redukcją jednostek przestarzałych. Rybacy, którzy na stałe bądź tymczasowo zrezygnują z działalności połowowej lub przekwalifikują statek na prowadzenie działalności niezwiązanej z rybactwem, będą mogli otrzymać premie lub rekompensaty finansowe. Na wsparcie finansowe mogą liczyć także firmy, które zdecydują się wprowadzić innowacyjne rozwiązania zwiększające produkcję ryb. Pomoc otrzymają również właściciele gospodarstw rybackich śródlądowych.

Dofinansowaniem zostaną objęte przedsięwzięcia podnoszące standardy portów i przystani rybackich, budowa oraz modernizacja zakładów przetwórstwa rybnego. Wspierane będą także kampanie promocyjne i programy pilotażowe służące zdobywaniu i rozpowszechnianiu wiedzy na temat nowości technicznych.

Rozwój obszarów zależnych od rybactwa, chodzi przede wszystkim o gminy nadmorskie, będzie możliwy dzięki poprawie sytuacji ekonomicznej tamtejszej społeczności. Stworzone zostaną tzw. grupy lokalne, w skład których wejdą przedstawiciele sektora rybactwa oraz partnerzy publiczni i prywatni. Będą oni mogli realizować, przygotowane przez samorządy oraz organizacje pozarządowe, lokalne strategie rozwoju obszarów rybackich.

Na realizację programu w latach 2007-2013 zostanie przeznaczonych 869 054 682,67 euro.


Rada Ministrów zaakceptowała Sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2006 r. oraz podjęła uchwałę w sprawie sprawozdania z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2006 r., przedłożone przez ministra finansów.

Pomyślny rozwój sytuacji makroekonomicznej kraju sprawił, że dochody w 2006 r. wyniosły 197.639.812 tys. zł i były wyższe o 2.357.853 tys. zł (1,2 proc.) od zaplanowanych w ustawie budżetowej. Wydatki wyniosły 222.702.946 tys. zł i były niższe w stosunku do zaplanowanych o 3.125.729 tys. zł (1,4 proc.).

Deficyt budżetowy wyniósł 25.063.134 tys. zł i był o 5.483.582 tys. niższy od przyjętego w ustawie budżetowej.

W budżecie państwa na rok 2006 ujęto po raz pierwszy wydatki związane z realizacją programów i projektów dofinansowywanych z budżetu Unii Europejskiej.

Rozchody wyniosły 152.557.670 tys. zł i dotyczyły:

- spłat krajowych zobowiązań długoterminowych Skarbu Państwa - 60.191.105 tys. zł, - wykupu bonów skarbowych - 26.372.064 tys. zł, - spłat zagranicznych zobowiązań długoterminowych Skarbu Państwa - 9.111.264 tys. zł, w tym Ekokonwersja/Ekofundusz - 149.744 tys. zł, - przedterminowej spłaty zobowiązań zagranicznych - 3.018.040 tys. zł, - udzielonych pożyczek krajowych i zagranicznych - 389.091 tys. zł, - pozostałych rozchodów - 45.571.690 tys. zł, - środków przechodzących na rok 2007 - 7.904.416 tys. zł.

Przychody stanowiące źródła pokrycia pożyczkowych potrzeb budżetu państwa wyniosły 177.620.804 tys. zł, z tego:

- pozostałość środków z finansowania w 2005 r. - 4.223.898 tys. zł, - przychody z tytułu sprzedaży skarbowych papierów wartościowych, krajowych i zagranicznych - 140.566.032 tys. zł, - przychody uzyskane z prywatyzacji - 621.903 tys. zł, - przychody z tytułu spłat udzielonych kredytów i pożyczek krajowych oraz zagranicznych - 3.600.649 tys. zł, - przychody inne - 28.608.322 tys. zł.

Realne tempo wzrostu PKB w 2006 r. wyniosło 6,1 proc. (w 2005 r. - 3,6 proc.). Największy wkład we wzrost PKB miał popyt krajowy, który wzrósł realnie o 6,6 proc. (w roku 2005 wzrost o 2,4 proc.). Jest to najlepszy od 8 lat wynik. Tempo wzrostu akumulacji brutto wyniosło 14,1 proc., w porównaniu ze wzrostem o 1,4 proc. w 2005 r. Realny wzrost inwestycji ukształtował się na najwyższym od dziewięciu lat poziomie i wyniósł 16,5 proc. (w 2005 r. - 6,5 proc.). Było to m.in. wynikiem dużego napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych, których ogólna wartość wyniosła 11,1 mld euro, czyli 43 mld zł, oraz zwiększonego wykorzystania funduszy unijnych.

Budżet za rok 2006 został wykonany zgodnie z ustawą. Rząd przyjmuje przedłożone przez ministra finansów sprawozdanie z jego wykonania i przekazuje je Sejmowi RP oraz Najwyższej Izbie Kontroli.


Radzie Ministrów zaakceptowała informację o poręczeniach i gwarancjach udzielonych w 2006 r. przez Skarb Państwa, niektóre osoby prawne oraz Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych, przedłożoną przez ministra finansów.

Skarb Państwa w 2006 r. udzielił gwarancji na 3.034.800.900 zł. W 2005 r. było to 6.758.362.050 zł. Największych gwarancji udzielono za Bank Gospodarstwa Krajowego (2.298.316.000 zł), PKP Polskie Linie Kolejowe SA (456.036.000 zł) i Bank Ochrony Środowiska (183.592.500 zł).

Potencjalne zobowiązania Skarbu Państwa z tytułu udzielonych poręczeń i gwarancji pod koniec grudnia 2006 r. wyniosły 32.255.135.645 zł, co oznacza ich wzrost o 1,9 proc. w stosunku do 2005 r. Skarb Państwa na spłatę gwarantowanych i poręczonych zobowiązań wyłożył 110.386.517 zł.

Należności z tytułu udzielonych przez Skarb Państwa gwarancji i poręczeń pod koniec okresu sprawozdawczego wyniosły 1.729.680.720 zł, czyli wzrosły o 7,8 proc. w stosunku do 2005 r. W wyniku działań windykacyjnych Skarb Państwa odzyskał 80.366.943 zł, czyli jego dochody z tego tytułu wzrosły o ok. 23,4 proc. w stosunku do 2005 r.

Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił poręczeń ze środków Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych na 308.608.135 zł, tj. o 11 proc. mniej niż w 2005 r.


Rada Ministrów zajęła stanowisko w sprawie zatwierdzenia "Sprawozdania z działalności Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w 2006 r. oraz sprawozdania finansowego za okres obrotowy od 1 stycznia do 31 grudnia 2006 r. oraz wynikami badania przez biegłego rewidenta" oraz "Sprawozdanie z działalności Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w 2006 r. oraz sprawozdanie finansowe wraz z opinią niezależnego biegłego rewidenta i raportem z badania sprawozdania finansowego za rok obrotowy od 1 stycznia do 31 grudnia 2006 r.", przedłożone przez ministra finansów.

Działania realizowane w 2006 r. przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) umocniły bezpieczeństwo systemu bankowego w Polsce. Był to piąty z kolei rok, w którym nie doszło do upadłości żadnego banku, a BFG osiągnął zysk netto w wysokości 163 046,8 tys. zł. Główną pozycję przychodów z działalności statutowej w 2006 r. stanowiły odsetki od udzielonych pożyczek w wysokości 8.482,4 tys. zł (99,4 proc. przychodów z działalności statutowej ogółem). Natomiast wynik na operacjach finansowych, stanowiący w 2006 r. 95 proc. całości przychodów, wyniósł 172.716,8 tys. zł. Jego źródłem było przede wszystkim dyskonto od bonów skarbowych, obligacji i bonów pieniężnych oraz odsetki od zakupionych w 2006 r. obligacji stałokuponopwych.

Dobra kondycja sektora bankowego sprawiła, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny udzielił jedynie dwóch pożyczek bankom spółdzielczym na kwotę 35.590 tys. zł. Środki wykorzystano na przejęcie innych banków, w których wystąpiło niebezpieczeństwo niewypłacalności. Fundusz wspierał również procesy konsolidacji banków spółdzielczych. Na łączenie banków BFG przyznał 6 pożyczek na sumę 16.426 tys. zł.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny kontynuował wypłaty środków deponentów Banku Staropolskiego SA w Poznaniu, których roszczenia nie przedawniły się. Kontynuowano również 13 postępowań upadłościowych wobec banków na sumę 479.323,2 tys. zł.

Do zadań BFG należy również kontrola wykorzystywania przez banki pomocy finansowej. Przeprowadzono 28 kontroli, które wykazały, że środki wykorzystano i zabezpieczono zgodnie z umowami pożyczek. Nie odnotowano występowania zagrożenia niewypłacalności banków.

Rząd zaakceptował dokumenty i przedstawi Sejmowi sprawozdania z działalności Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w 2006 r. Zadania realizowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny nadają mu szczególną rolę w sieci bezpieczeństwa finansowego kraju. BFG prowadził monitoring i analizę sektora bankowego, co umożliwiło nadanie bankom indywidualnej oceny zagrożeń (tzw. rating). Na koniec 2006 r. sytuacja banków w Polsce poprawiła się. Zdaniem biegłego rewidenta sprawozdanie finansowe rzetelnie przedstawia sytuację majątkową i finansową BFG.

BFG utworzono w 1995 r. Jego zadaniem jest ochrona środków zgromadzonych przez deponentów w bankach, wspieranie procesów naprawczych, pomoc finansowa przy łączeniu się banków spółdzielczych oraz monitoring i analizowanie sytuacji w bankach.


Rada Ministrów zaakceptowała informację o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych według stanu na 31 grudnia 2006 r., przedłożoną przez ministra gospodarki.

Specjalne strefy ekonomiczne skutecznie przyciągają do Polski zagranicznych przedsiębiorców, którzy chętnie w nich inwestują. Wspieranie przedsiębiorczości w strefach, m.in. przez zwalnianie firm z podatków, okazało się tak atrakcyjne, że w 2006 r. powierzchnia stref wzrosła o ponad 600 ha i wyniosła 8.164 ha, a ich zagospodarowanie oceniono na ok. 74 proc. Spółki zarządzające strefami wydały 230 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w sse.

Przedsiębiorcy zainwestowali w strefach ponad 35 mld zł, co oznacza ok. 38 procentowy wzrost w stosunku do 2005 r. Tempo rozwoju inwestycji zwiększyło się o 9 proc. w porównaniu z latami 2005/2004. Największy udział w inwestycjach miały spółki z kapitałem polskim i amerykańskim (po 20 proc.), w dalszej kolejności - spółki z kapitałem niemieckim (16 proc.) i japońskim (12 proc.). Najwięcej inwestowali producenci sprzętu transportowego (ponad 35 proc.), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (ok.10 proc.) oraz urządzeń elektrycznych i optycznych (ok. 9 proc.).

Liczba miejsc pracy w strefach wzrosła o 30 proc. w stosunku do 2005 r. Inwestorzy zatrudniali ok. 146 tys. osób, dla ponad 70 proc. z nich stworzyli zupełnie nowe miejsca pracy. Najwięcej pracowników zatrudniano w strefach: katowickiej (32 tys.) i wałbrzyskiej (23 tys.), najmniej w: słupskiej (ok. 2 tys.) i kamiennogórskiej (ok. 3 tys.).

Wprowadzono kilka zmian do ustawy o sse. W efekcie zwiększono limit powierzchni stref z 8 do 12 tys. ha. Wprowadzono możliwość nieodpłatnego przekazywania spółkom zarządzającym strefami mienia z zasobu Agencji Nieruchomości Rolnych i Agencji Mienia Wojskowego, co umożliwia m.in. bezprzetargowe nabywanie gruntów po niskich cenach przez duże koncerny zagraniczne inwestujące w sse. Usprawniono wykorzystywanie środków z Funduszu Strefowego na dotowanie nowych inwestycji realizowanych w Polsce do końca 2023 r. przez przedsiębiorców strefowych lub inwestorów powiązanych z nimi kapitałowo bądź organizacyjnie.


Rada Ministrów zajęła stanowisko do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny (druk sejmowy 1398), przedłożone przez ministra sprawiedliwości.

Rada Ministrów opowiada się za połączeniem prac nad poselskim i rządowym projektem nowelizacji Kodeksu karnego, ponieważ propozycje rządowe lepiej odzwierciedlają systematykę kar przyjętą w kodeksie.

Projekt poselski zakłada zmianę art. 199 par. 144, czyli podwyższenie górnej granicy kary za molestowanie seksualne w pracy z 3 do 5 lat pozbawienia wolności. Posłowie proponują także obowiązkowe orzekanie kary pozbawienia praw publicznych na ten sam okres. Rząd popiera podniesienie górnej granicy kary za molestowanie do 5 lat. Niezbędne jest też zaostrzenie sankcji karnych za typ kwalifikowany tego przestępstwa, określony w art. 199 par. 144. Rząd nie podziela też propozycji wprowadzenia obligatoryjnego orzekania środka karnego pozbawienia praw publicznych ani też określenia czasu jego orzekania do 5 lat - ustawa Kodeks karny przewiduje czas orzekania do 10 lat.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)