Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS w 2010 r.: wybór kierownictwa partii, zmiany w programie

0
Podziel się:

Zaplanowany na wiosnę kongres Prawa i Sprawiedliwości oprócz wyboru
kierownictwa partii, dokona korekt w programie ugrupowania. Zmiany przygotuje Zespół Pracy
Państwowej. Działania Zespołu oraz kampanie w wyborach samorządowych i prezydenckich będą
najważniejsze dla partii w przyszłym roku - podkreślają posłowie PiS, z którymi rozmawiała PAP.

Zaplanowany na wiosnę kongres Prawa i Sprawiedliwości oprócz wyboru kierownictwa partii, dokona korekt w programie ugrupowania. Zmiany przygotuje Zespół Pracy Państwowej. Działania Zespołu oraz kampanie w wyborach samorządowych i prezydenckich będą najważniejsze dla partii w przyszłym roku - podkreślają posłowie PiS, z którymi rozmawiała PAP.

Liczący osiem sekcji tematycznych Zespół Pracy Państwowej PiS został zaprezentowany pod koniec listopada. Jego członkowie przedstawili pomysły, które chcą zrealizować po dojściu partii do władzy.

Jednym z zadań Zespołu ma być zebranie osób, które potencjalnie mogą być przyszłymi ministrami, wiceministrami czy wojewodami. W Zespole za finanse odpowiada Aleksandra Natalli-Świat, za gospodarkę - Grażyna Gęsicka, Joanna Kluzik-Rostkowska za sprawy społeczne i służbę zdrowia, Krzysztof Jurgiel za rolnictwo i ochronę środowiska, Ryszard Terlecki za oświatę, kulturę i naukę; za sprawy podlegające resortowi sprawiedliwości i służby specjalne - Zbigniew Ziobro, Przemysław Gosiewski za zmiany prawa, sprawy ustroju państwa, Ryszard Legutko za politykę zagraniczną.

"Rok 2010 to będzie aktywny czas dla Zespołu Pracy Państwowej, który będzie przedstawiał swoje projekty" - mówi rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak. Jak dodał, nie ma decyzji jakie projekty ustaw, i w jakiej kolejności będą prezentowane.

Według Błaszczaka, to, czy klub zgłosi jakiś projekt do laski marszałkowskiej, będzie zależeć zależy od tego, czy inne ugrupowania będą gotowe go poprzeć. Zespół ma przygotować m.in. nową ustawę lobbingową, zmiany ustawowe dotyczące systemu szkolnictwa, reformę działania MSZ.

Grażyna Gęsicka, która koordynuje prace Zespołu Pracy Państwowej, uważa, że w najbliższym czasie niekoniecznie powinny powstawać całościowe projekty ustaw, lecz raczej ich solidne założenia. "Nie powinniśmy zgłaszać więcej projektów ustaw w Sejmie, ponieważ są odrzucane. Trzeba zrobić solidne założenia, jak mają one wyglądać; gdy zacznie się krystalizować data ewentualnego naszego rządzenia, wtedy dopiero przejść do ustaw" - oceniła.

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński podkreślił, że ważnym wydarzeniem dla partii będzie wiosenny kongres - najprawdopodobniej w marcu, choć nie ma na razie ustalonej konkretnej daty. Podczas kongresu wybrany zostanie prezes partii, skład Rady Politycznej, komisji rewizyjnej i sądu dyscyplinarnego - poinformował Brudziński.

Pewniakiem do objęcia funkcji prezesa na kolejną kadencję jest Jarosław Kaczyński. "Nie wyobrażam sobie, żeby Jarosław Kaczyński nie został prezesem na tym kongresie. Jest niekwestionowanym liderem i na tym etapie budowy naszej partii inne przywództwo nie wchodzi w rachubę, bo partia przestałby istnieć" - podkreślił Brudziński.

Według niego, podczas kongresu będą też dokonane zmiany w przyjętym w lutym tego roku programie PiS. "Zapowiadaliśmy rzetelną, merytoryczną pracę nad naszym programem i to realizujemy" - podkreślił.

Błaszczak dodał, że nie będzie to zasadnicza zmiana programu, tylko jego uaktualnienie.

Zdaniem Gęsickiej, do programu powinny być wprowadzone nowe elementy dotyczące gospodarki i samorządów. "Jest powszechne przekonanie, że reformy związane z samorządem powinny być dokończone. Wciąż nie jest na przykład rozwiązany projekt dotyczący metropolii. Do tego dochodzą kwestie dochodów jednostek samorządu terytorialnego - zbyt małych dochodów powiatów i relatywnie małych dochodów województw" - podkreśliła.

"Drugi obszar, który powinien być poruszony podczas kongresu, to sprawa małych i średnich przedsiębiorstw. Narastają bariery administracyjne dla tej przedsiębiorczości i bariery związane z przynależnością do Unii Europejskiej" - dodała.

Jak zaznaczył Brudziński, przed kongresem - w styczniu i lutym - odbędą się zjazdy okręgowe partii, które wybiorą delegatów. Szefowie okręgów będą wybierani w 2011 roku - wówczas koczy się im kadencja. Brudziński podkreślił, że przygotowania do przyszłorocznych wyborów samorządowych trwają w PiS od wielu miesięcy - istnieje m.in. zespół monitorujący pracę samorządowców. "Poprzez struktury okręgowe poprosiliśmy o weryfikację, kto z obecnych samorządowców wyraża chęć kandydowania. Ostatnio zarejestrowaliśmy największą liczbę - 30 tysięcy kandydatów. Teraz też będziemy zainteresowani rejestracją jak największej liczby" - zapowiedział.

"Będziemy pozyskiwać ludzi nie tylko z naszej partii, ale będziemy otwarci na inne wiarygodne środowiska" - dodał Brudziński.

Jak zaznaczył, podczas kampanii w wyborach samorządowych partia planuje przeprowadzenie konwencji w miastach wojewódzkich; inauguracja kampanii ma się też odbywać na szczeblu sejmików wojewódzkich.

Brudziński przyznał, że przed ogłoszeniem kandydatów na prezydentów dużych miast partia przeprowadzi dokładne sondaże. "Chcemy, żeby mieli szansę na poważną walkę z kontrkandydatami" - tłumaczył. Według niego, jest za wcześnie na mówienie o tym, kogo PiS wystawi np. w Warszawie czy Krakowie.

Polityk dodał, że PiS zadeklaruje poparcie w wyborach prezydenckich dla Lecha Kaczyńskiego po tym, gdy ten zdecyduje o swoim starcie. "Zaangażujemy się na 100 procent w kampanię prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na pewno będziemy do niej przygotowani" - zaznaczył Brudziński.

Według niego obie kampanie - prezydencka i samorządowa - będą wymagały wzmożonej pracy posłów w ich okręgach wyborczych. "Ruszymy z bardzo intensywną akcją objazdu kraju przez naszych parlamentarzystów oraz osoby ważne i rozpoznawalne, nie będące parlamentarzystami" - zapowiada polityk.(PAP)

tgo/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)