Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SDP: nie wzrasta liczba postępowań przeciwko dziennikarzom

0
Podziel się:

(dochodzi wypowiedź M. Marczuka i dodatkowe dane)

(dochodzi wypowiedź M. Marczuka i dodatkowe dane)

25.5.Warszawa (PAP) - Zagrożenie dla wolności słowa w Polsce nie rośnie, bo w ostatnich dwóch latach nie widać żadnych tendencji do narastania postępowań prokuratorskich i sądowych przeciw dziennikarzom - ocenia dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Miłosz Marczuk.

W piątek w Warszawie odbyła się konferencja zorganizowana przez Rzecznika Praw Obywatelskich dr. Janusza Kochanowskiego pt. "Wolność słowa i odpowiedzialność za słowo. Rola mediów".

Jak powiedział uczestniczący w konferencji Marczuk, w latach 2005- 2006, na podstawie przepisu kodeksu karnego dotyczącego pomówienia, sądy wydały jedynie 23 wyroki skazujące dziennikarzy, w 102 przypadkach zadecydowały o umorzeniu, a w 14 o uniewinnieniu. "Nawet wyroki skazujące były bardzo mało surowe" - zaznaczył Marczuk.

Marczuk uważa, że przepis w kodeksie karnym dotyczący pomówienia (art. 212) "powinien zostać wykreślony, gdyż skonstruowany jest on według gogolowskiej zasady, że urzędnik ma zawsze rację". Jego zdaniem uregulowanie to jest tak sformułowane, że "to urzędnik sam subiektywnie decyduje, czy czuje się obrażony w związku z pełnieniem funkcji, czy nie".

Odnośnie postępowań cywilnych w tym samym okresie (2005-2006), jak podał Marczuk, uwzględnione zostały jedynie 34 pozwy o naruszenie dóbr osobistych, natomiast 50 spraw oddalono, a 76 umorzono.

W przebadanym okresie do sądów wpłynęły także dwie sprawy dotyczące użycia przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia dziennikarza do opublikowania lub zaniechania opublikowania materiału. Obie zakończyły się uniewinnieniem.

Z wnioskami Marczuka nie zgodził się publicysta, b. prezes TVP Bronisław Wildstein, który zauważył, że niekiedy wystarczy kilka procesów, aby reszta dziennikarzy unikała określonych zachowań i tematów. "Mamy problem z wymiarem sprawiedliwości, a obowiązujące prawo nakłada na dziennikarza obowiązek dochodzenia prawdy, co często jest niewykonalne" - dodał.

"Odpowiedzialność dziennikarska, choć bardzo ważna, nie może być stosowana w celu kneblowania wolności słowa" - zaznaczył Wildstein.

Natomiast zdaniem przewodniczącej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Elżbiety Kruk, wszelkie gwarancje dla swobody wypowiedzi są w Polsce zawarte w przepisach prawa. "Dyskusje i opinie pokazują, że obecnie nie ma w naszym kraju problemu z wolnością słowa" - dodała.

W ramach dwudniowej konferencji, w której udział wzięli dziennikarze, medioznawcy, prawnicy, a także przedstawiciele władz. Poruszono m.in. tematy granic prowokacji dziennikarskiej, poprawności politycznej i odpowiedzialności za słowo, a także unormowań prawnych obowiązujących media na świecie.(PAP)

mja/ itm/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)