Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Słowackie MSZ: Amerykanie proponują budowę tarczy antyrakietowej w Polsce, a jej radarów w Czechach

0
Podziel się:

Słowackie MSZ poinformowało
w sobotę, że USA zdecydowały, iż tzw. tarczę antyrakietową
umieszczą w Polsce, a wspomagający go system radarowy w Czechach.

Słowackie MSZ poinformowało w sobotę, że USA zdecydowały, iż tzw. tarczę antyrakietową umieszczą w Polsce, a wspomagający go system radarowy w Czechach.

Informacji tej nie udało się potwierdzić w polskim MSZ. Jego rzecznik Andrzej Sadoś powiedział w sobotę PAP, iż "nie jest tajemnicą, że konsultacje w tej sprawie (budowy tarczy antyrakietowej w Polsce - PAP) z partnerem amerykańskim trwają już od kilku miesięcy". Jednocześnie podkreślił, że decyzji polskiego rządu w tej sprawie jeszcze nie ma.

Sprawy nie chcieli komentować we sobotę także rzecznicy: rządu - Jan Dziedziczak i MON - Piotr Paszkowski.

"Stany Zjednoczone poinformowały w piątek 19 stycznia Czechy i Polskę, iż podjęły definitywną decyzję o wybudowaniu części systemu antyrakietowego w tych państwach" - głosi komunikat prasowy słowackiego MSZ.

Informację tę potwierdziły władze czeskie. Premier Czech Mirek Topolanek oświadczył w sobotę, że Stany Zjednoczone poinformowały czeski rząd, iż chciałyby rozmieścić w Republice Czeskiej część swojej tarczy antyrakietowej.

Według niego, Amerykanie zwrócili się w piątek wieczorem do czeskiego rządu o zgodę na budowę elementu swojej tarczy antyrakietowej - bazy radarowej. W najbliższą środę na ten temat będzie dyskutować czeska Rada Bezpieczeństwa Państwa - powiedział Topolanek. Podkreślił, że podjęcie decyzji w tej sprawie może zająć Czechom kilka miesięcy. Sam radar mógłby - według szacunków czeskiego premiera - zacząć działać w roku 2011.

Propozycję USA oprócz premiera otrzymali - wg agencji CTK - także prezydent Czech Vaclav Klaus, szefowie obu izb parlamentu, a nawet lider opozycyjnej socjaldemokracji, były premier Jirzi Paroubek.

Paroubek po rozmowie z amerykańskim ambasadorem w Pradze Richardem Graberem poinformował w sobotę czeską agencję CTK, iż "w Czechach będą tylko radary, a jednostka z rakietami w Polsce".

Czeskie media podkreślają, iż Polska w sobotę nie poinformowała o otrzymaniu propozycji z USA.

Agencja CTK podała, że premier Topolanek zapowiedział, iż będzie sprawie tarczy antyrakietowej prowadzić konsultacje ze swoim polskim kolegą Jarosławem Kaczyńskim.

Szef sztabu generalnego czeskiej armii generał Pavel Stefek, jako jedną z możliwych lokalizacji bazy radarowej wymienił leżący na Morawach Ołomuniec.

Powstanie tarczy antyrakietowej w Czechach i w Polsce zwiększy bezpieczeństwo w Europie - powiedział w sobotę słowackiej agencji TASR rzecznik słowackiego MSZ Jan Szkoda. Decyzja ta jest efektem długotrwałych rozmów polityków i ekspertów, o których Słowacja jako członek NATO była wstępnie informowana - dodał Szkoda.

Tarcza anyrakietowa ma chronić USA i Europę przed ewentualnym atakiem rakietowym z Azji Środkowej i Wschodniej. Główne komponenty systemu budowane są już w Stanach Zjednoczonych - w Kalifornii i na Alasce.

Dariusz Wieczorek (PAP)

dar/ ap/ mhe/ ala/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)