Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: Akt oskarżenia przeciwko b.funkcjonariuszom SB

0
Podziel się:

27.2.Szczecin (PAP) - Prokurator szczecińskiego oddziału Komisji
Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci
Narodowej skierował w poniedziałek do Sądu Rejonowego w Koszalinie
akt oskarżenia przeciwko dwóm byłym funkcjonariuszom SB z tego
miasta.

27.2.Szczecin (PAP) - Prokurator szczecińskiego oddziału Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej skierował w poniedziałek do Sądu Rejonowego w Koszalinie akt oskarżenia przeciwko dwóm byłym funkcjonariuszom SB z tego miasta.

Jak poinformował PAP naczelnik Komisji prok. Dariusz Wituszko, Dionizy M. i Andrzej W. zostali oskarżeni o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad działaczem podziemnej "Solidarności". Zgodnie z oskarżeniem mężczyźni mieli w 1984 r. wywieźć działacza "S" nieoznakowanym samochodem do lasu, gdzie grozili mu pozbawieniem życia, poniżali i szarpali.

Obaj podejrzani nie przyznają się do zarzucanych im czynów.

Jak ustaliła PAP, pokrzywdzonym w tej sprawie był Tadeusz Wołyniec, obecnie przewodniczący koszalińskiego oddziału Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym.

"Esbecy grozili mi bronią i domagali się, żebym wydał swoich kolegów z +Solidarności+, ale się nie złamałem" - mówił wcześniej PAP Wołyniec.

W poniedziałek zaś powiedział, że ma bardzo mocne dokumenty i dowody przeciwko oskarżonym.

Byłym funkcjonariuszom SB grozi do 10 lat więzienia.

Dionizy M. jest na emeryturze, zaś Andrzej W. jest dyrektorem w jednej z firm handlowych w Koszalinie.

B. działacz pod koniec 2004 r. zawiadomił Komisję, że w latach 1980-1990 był represjonowany i szykanowany z powodu swojej działalności związkowej przez funkcjonariuszy ówczesnego aparatu bezpieczeństwa.

Wcześniej Wołyniec opublikował w internecie, wraz z innym działaczem "S" ze Słupska Edwardem Muellerem, materiały udostępnione im przez IPN. W sieci znalazło się kilkadziesiąt stron dokumentów. Są to materiały identyfikujące kilkudziesięciu pracowników aparatu państwowego, w tym funkcjonariuszy, pracowników lub współpracowników byłych organów bezpieczeństwa państwa, którzy zbierali lub oceniali informacje na temat Wołyńca i Muellera. W dokumentach znalazły się m.in. nazwiska i stopnie oficerów SB oraz MO inwigilujących opozycję, a także urzędników państwowych, którzy w latach 80. nie wyrażali zgody na organizowanie zgromadzeń przez "Solidarność".

Listę z odtajnionymi danymi swoich prześladowców Wołyniec otrzymał od gdańskiego oddziału IPN.

Wołyniec w latach 1986-1989 był współtwórcą Międzyregionalnej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" Pomorza Środkowego Koszalin-Słupsk. Wielokrotnie był skazywani przez sądy PRL i kolegia do spraw wykroczeń.

Także gdański oddział IPN wszczął w maju ubr. śledztwo w sprawie represji stosowanych wobec Wołyńca przez służby PRL w latach 1987- 88. (PAP)

epr/ dsr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)