Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od lutego nowe zasady w zasiłkach chorobowych

0
Podziel się:

Już od 8 lutego br. przyznawanie i wypłata zasiłków chorobowych odbywać się będzie na nowych zasadach. Prezentujemy najważniejsze z nich.

Od lutego nowe zasady w zasiłkach chorobowych

Już od 8 lutego br. przyznawanie i wypłata zasiłków chorobowych odbywać się będzie na nowych zasadach. Od tego dnia wejdzie w życie ustawa z dnia 17 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 10, poz. 71).

Najważniejsze zmiany

Wydłużenie okresu zasiłkowego do 182 dni (obecnie 180 dni)
Zmianie uległ art. 8 ustawy. Zgodnie z nowym brzmieniem tego przepisu zasiłek chorobowy będzie przysługiwał przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z powodów określonych w ustawie – nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została gruźlicą – nie dłużej niż przez 270 dni.

Zniesienie możliwości przedłużania okresu zasiłkowego o dalsze 3 miesiące
Nowela uchyla dotychczasowy art. 10 ustawy, który pozwala na przedłużenie okresu zasiłkowego o dalsze 3 miesiące w przypadku, gdy po upływie okresu zasiłkowego ubezpieczony nadal jest niezdolny do pracy z powodu choroby, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.
Po wycofaniu tego przepisu ubezpieczeni nie będą już mogli przedłużać pierwotnego okresu zasiłkowego.

100 proc. podstawa wymiaru zasiłków chorobowych dla dawców komórek, tkanek i narządów
Nowe brzmienie uzyskał ust. 2 w art. 11. Wg nowego przepisu miesięczny zasiłek chorobowy wyniesie 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy:
· przypada w okresie ciąży (bez zmian)
· powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów (poprzednio 80 proc.)
· powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy (bez zmian)

Zmniejszenie wysokości zasiłku chorobowego przyznawanego po 90 dniach nieprzerwanej choroby
Z art. 11 ust. 2 usunięto zapis przyznający zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru ubezpieczonym chorującym nieprzerwanie 90 dni.
Od 8 lutego br. dłuższe pozostawanie na zasiłku chorobowym będzie finansowo niekorzystne. Od 91 dnia trwania choroby ubezpieczony otrzyma niższy zasiłek - liczony od 80 proc. podstawy wymiaru (a nie od 100 proc. jak obecnie)

*Świadczenia rehabilitacyjne wg nowych zasad *
Tylko kobiety w ciąży otrzymają świadczenie rehabilitacyjne liczone od 100 proc. podstawy wymiaru. Nowe przepisy odbierają ten przywilej osobom poszkodowanym w wypadkach w drodze do pracy i z pracy.
Znowelizowany art. 19 wprowadził trzy stawki w wymiarze świadczenia rehabilitacyjnego. Poprzednio świadczenie to przez cały okres pobierania wynosiło 75 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, a w przypadku kobiet w ciąży i osób poszkodowanych w wypadku do/z pracy – 100 proc. podstawy.

Od lutego br. świadczenie rehabilitacyjne wyniesie:
· 90 proc. podstawy wymiaru za pierwsze 3 miesiące
· 75 proc. podstawy za pozostały okres
· 100 proc., jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży

Wyliczanie podstawy wymiaru zasiłków z wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych – dla wszystkich ubezpieczonych
Zgodnie z nowym art. 36 podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi stanowić będzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
Przypomnijmy, iż obecnie podstawę wymiaru zasiłku chorobowego wylicza się w oparciu o przeciętne miesięczne wynagrodzenie z 6-ciu ostatnich miesięcy. Jedynie w przypadku, gdy wysokość wynagrodzenia ulega znacznym wahaniom ze względu na charakter pracy lub zasady wynagradzania – pod uwagę bierze się 12 miesięcy.

Przepisy przejściowe
Zgodnie z art. 12 noweli - zasiłki chorobowe, do których prawo powstało przed dniem wejścia w życie omawianych zmian (przed 08.02.2005) – wypłacane będą na warunkach i w wysokości określonych w dotychczasowych przepisach, za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy. Przepis ten stosuje się również do świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku wyrównawczego, macierzyńskiego i opiekuńczego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)