Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kto stoi za polskimi TFI?

0
Podziel się:

Na początku listopada światowy gigant zarządzania aktywami – Franklin Templeton - dostał zgodę KNF na utworzenie polskiego TFI. Tym samym liczba instytucji powiązanych kapitałowo z wielkimi graczami wzrosła do 14.

Dzięki Templeton TFI liczba TFI działających w Polsce wzrosła do 61. W 8 firmach głównym akcjonariuszem jest zagraniczna firma zarządzająca aktywami (również pośrednio). Kolejnych 6 jest powiązanych z innymi asset managerami przez swojego głównego akcjonariusza, którym z reguły jest towarzystwo ubezpieczeń na życie, bądź bank.

Zdecydowanie największym światowym graczem, który w lutym zeszłego roku wszedł na nasz rynek TFI jest Amundi. Ta zakorzeniona we Francji firma powstała w wyniku połączenia doświadczenia i kompetencji w dziedzinie asset managementu dwóch znaczących grup bankowych: Crédit Agricole i Société Générale. Obecnie Amundi zarządza aktywami o wartości ponad 950 mld euro, co sprawia, że jest największym w Europie i jednym z dziesięciu największych na świecie podmiotów zajmujących się tego typu działalnością.

Niewiele ustępuje mu Franklin Templeton Investments z aktywami pod zarządzaniem wartymi ponad 730 mld euro. Mająca siedzibę w Kalifornii spółka oferuje swoje produkty w ponad 150 krajach. W Polsce jest obecna od połowy 2005 roku, dystrybuując tytuły uczestnictwa subfunduszy Franklin Templeton Investment Funds.

Jakie jeszcze firmy zagraniczne są dostępne w polskich TFI? O tym w tekście Kto stoi za polskimi TFI?na stronie analizy.pl.

fundusze
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)