Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Problemy banków nadal aktualne

0
Podziel się:

Niewątpliwie za oceanem nadszedł czas mocniejszej korekty. Wydaje się, że katalizatorem tego ruchu są banki, a w szczególności ich perspektywy na przyszłe miesiące.

USA: Problemy banków nadal aktualne

Bo ładnie na papierze wyglądające wyniki kwartalne wcale nie zachęcały dzisiaj inwestorów do zakupów. Wręcz przeciwnie mieliśmy do czynienia z mocną wyprzedażą tych walorów.

W dniu dzisiejszym nie otrzymaliśmy zbyt dużo danych makro, które mogłyby pomóc w wyznaczeniu kierunku dla indeksów. Inwestorzy otrzymali tylko odczyt indeksu wskaźników wyprzedzających za marzec, który wyniósł -0,3% przy prognozach -0,2%. Nie były to dane, które w jakiś znaczący sposób mogły zmienić nastawienie inwestorów.

Dużo ważniejsze dla inwestorów dane otrzymaliśmy przed sesją. Największy amerykański bank - Bank of America - podał doskonałe wyniki za pierwszy kwartał. Można powiedzieć, że na pierwszy rzut oka wyglądały one imponująco. Zysk netto na poziomie 4,25 mld USD to więcej niż w całym poprzednim roku. Zysk na jedną akcję wyniósł 44 centy. Zważywszy na to, że analitycy przewidywali go na poziomie 5 centów, można by przyjąć, że taki wynik powinien być w pełni satysfakcjonujący dla inwestorów.

A jednak już od początku notowań okazało się, że akcje BofA mocno spadają. Patrząc na strukturę zysku okazało się, że 3 mld USD zarobił przejęty przez BofA Merrill Lynch, czyli podobnie jak w przypadku Citigroup czy Goldman Sachs, w dużej mierze zysk został wygenerowany z działalności stricte inwestycyjnej. Wydaje się jednak, że oczekiwania inwestorów idą w innym kierunku. Większość z nich chciałaby zobaczyć poprawę wyników na działalności bankowej, a jak na razie trudno to dostrzec w raportach kwartalnych. Dodatkowo BofA oczekuje w przyszłości pogorszenia swojego portfela kredytowego. Prawie pewne jest, że ze względu na cały czas słabnącą gospodarkę i ciągle wzrastające bezrobocie będzie rosła liczba osób mających problem ze spłatą swoich kredytów.

Koszty te mogą ważyć na wynikach banków przez wiele następnych kwartałów. Praktycznie takie same uwagi znajdujemy w podanym do wiadomości raporcie analityka Goldman Sachs Richarda Ramsdena, który twierdzi, że podobne problemy ma także Citigroup. Dla pełnego obrazu tego sektora należy również dodać, że w najbliższych tygodniach poznamy wyniki testu wytrzymałości dla banków. Jeszcze dwa tygodnie temu niektórzy z obserwatorów rynków byli przekonaniu o doskonałym wyniku w przypadku większości z testowanych banków. Jednak wraz ze zbliżaniem się do daty ogłoszenia tych wyników optymizm maleje.

Oczywiście słaby wynik testu to na razie tylko plotki i domysły, ale łatwo przewidzieć reakcję rynku, gdyby okazały się one prawdziwe. Wydaje się, że wiele z powyższych aspektów inwestorzy już teraz biorą pod uwagę. Jak widzimy na niewiele zdają się podrasowane wyniki kwartalne. Dzisiaj dosyć mocno traciły wszystkie duże banki. Przodował w tych spadkach Bank of America, który tracił ponad 24%, nie lepiej zachowywały się akcje Citigroup (-19%), Goldman Sachs (-4,62% ) i JPMorgan (-10,43%).

Mocnej, ponad 10% przecenie nie oparł się dzisiaj również General Motors. Spółka zapowiada przyspieszenie redukcji kosztów poprzez zwolnienie kilku tysięcy pracowników. Szefowie GM mają coraz mniej czasu do wyznaczonego przez rząd ultimatum i wygląda na to, że próbują robić wszystko, co pomoże zahamować proces upadłości koncernu. Czy te działania okażą się wystarczające, zobaczymy niedługo.

Na bazie taniejącej ropy naftowej słabo wypadły spółki Chevron (-3,21%) i Exxon Mobile (-2,31%). Słabą sesję zanotowała również Alcoa (-9,83%). Wszystkie indeksy zanotowały duże spadki. Dow Jones zniżkował o 3,56%, Nasdaq o 3,88%, a S&P500 o 4,28% .

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)