Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kosmiczny biznes KGHM

0
Podziel się:

Spóła wydzielona z KGHM na szansę podbić świat swoim produktem. ECOREN uruchamia właśnie linię produkcyjną renu, metalu rzadkiego, wykorzystywanego m.in. do produkcji osłon pojazdów kosmicznych.

Spóła wydzielona z KGHM na szansę podbić świat swoim produktem. ECOREN uruchamia właśnie linię produkcyjną renu, metalu rzadkiego, wykorzystywanego m.in. do produkcji osłon pojazdów kosmicznych.

Koszt całej inwestycji wyniesie ponad 10 milionów złotych. To najważniejsze przedsięwzięcie związane z nową strategią KGHM METALE DSI, spółki wydzielonej z Polskiej Miedzi, która właśnie zmieniła nazwę na KGHM ECOREN.

Uruchomienie produkcji renu to wspólny sukces specjalistów z KGHM Ecoren w Lubinie oraz naukowców z Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach. Opracowali oni metodę odzyskiwania renu z odpadu, tzw. kwasu płuczkowego powstającego przy produkcji miedzi z jej rudy.KGHM METALE DSI (dziś KGHM Ecoren) powstała w wyniku restrukturyzacji grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. poprzez połączenie dwóch funduszy inwestycyjnych: KGHM Metale S.A. i Dolnośląskiej Spółki Inwestycyjnej S.A. Ta ostatnia, utworzona w 1995 roku, miała na celu zarządzanie wydzielanymi z KGHM w ramach restrukturyzacji podmiotami. Wiele z tych firm funkcjonuje dzisiaj samodzielnie na rynku. Obecna strategia KGHM ECOREN, obok zarządzania kapitałowego podmiotami z własnej grupy, dużą wagę przykłada do działalności produkcyjnej. Spółka zagospodarowuje odpady powstające przy produkcji miedzi – żużle i ścieki hutnicze. Jest znaczącym producentem kruszyw drogowych i renu.

Tegoroczna produkcja planowana jest na poziomie 1,5 tony nadrenianu amonu. W 2007 roku ma się zwiększyć dwukrotnie, a w 2008 roku do 5 ton (w tym 1 tona renu metalicznego).

„Jesteśmy w Polsce jedynym producentem tego rzadkiego pierwiastka, a realizacja zaplanowanych wobec oddziału hydrometalurgii działań, postawi nas również na znaczącej pozycji w tej branży na świecie” – mówi Mariusz Bober, prezes KGHM Ecoren (na zdjęciu).

Lubińska spółka ma ambicje już za dwa lata znaleźć się obok dzisiejszych międzynarodowych liderów produkcji renu - koncernów z Chile, Meksyku, Kazachstanu, USA i Chin. Zwłaszcza, że zapotrzebowanie na ten pierwiastek rośnie. Dziś zużywa się na świecie 45 ton tego metalu, a w najbliższych latach, według prognoz, wielkość ta wyniesie 70 ton.

Nadrenian amonu jest wykorzystywany do produkcji benzyny bezołowiowej – to składnik katalizatorów (tylko w polskich rafineriach zużywa się na nie w ciągu roku ok. 200 kg metalu). Jeszcze szersze zastosowanie ma czysty ren - niezwykle twardy i wytrzymały na wysokie temperatury (topi się w temperaturze 3180 stopni Celcjusza, wrze - w ponad 5600) – służy do budowy turbin samolotów, rakiet wojskowych, satelitów, a nawet osłon statków kosmicznych. Stopy renu wykorzystuje się w urządzeniach, które służą do badania wysokich temperatur, w elementach grzewczych lamp próżniowych, lamp rentgenowskich i czujników. Najwięksi odbiorcy tego metalu na świecie to General Electric, Rolls Royce, Canzon.

Ecoren zatrudnia 145 osób. Suma aktywów kontrolowanych przez spółkę na dzień 30 września 2006 roku wynosi 254 mln złotych (suma kapitałów własnych 235 mnl zł). Przychody ze sprzedaży Ecorenu za 9 miesięcy br. sięgają 40 mln złotych. Wyniki prognozowane za cały 2006 rok: przychody ze sprzedaży – 53,4 mln złotych, zysk netto – 7,4 mln złotych.

KGHM Ecoren jest właścicielem udziałów lub akcji w następujących spółkach:

INOVA, ZANAM – LEGMET, Hefra, INTERFERIE, Walcownia Metali „Łabędy”, Polskie Centrum Promocji Miedzi, Walcownia Metali Nieżelaznych, Dolnośląska Korporacja Ekologiczna, DOL EKO organizacja odzysku. Grupa kapitałowa będzie sukcesywnie ulegała zmniejszeniu poprzez sprzedaż firm i inne zabiegi restrukturyzacyjne. W 2011 Ecoren miałby być spółką wyłącznie produkcyjną.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)