Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKN Orlen zainteresowany stacjami Slovnaftu

0
Podziel się:

Polski Koncern Naftowy rozważy możliwość przejęcia 23 stacji paliw Slovnaftu działających na polskim rynku, gdyby okazało się, że jest taka możliwość - poinformował na konferencji prasowej wiceprezes PKN Orlen Wojciech Heydel.

"Jeśli będzie oferta, będziemy zainteresowani" - powiedział Heydel w środę.

Wcześniej na rynku pojawiły się spekulacje, że Slovnaaft, który jest kontrolowany przez MOL, chciałby pozbyć się sieci 23 stacji paliw zlokalizowanych na południu Polski.

Sprzedaż sieci 39 stacji w Polsce rozważa też koncern ExxonMobil.

Heydel dodał, że jeśli udałoby się sfinalizować akwizycję jakiejś sieci stacji, to PKN Orlen będzie mógł szybciej zrealizować zaprezentowaną w środę strategię dla sieci detalicznej.

Płocka spółka poinformowała w środę, że zamierza przeznaczać na inwestycje w rozwój sprzedaży detalicznej średnio 390 mln zł rocznie do 2009 roku, tak aby zwiększyć udział w rynku do 30 proc. z 28,6 proc. na koniec 2004 roku.

PKN kontroluje sieć 1.906 stacji, z czego 469 przeszło pełny rebranding na markę Orlen, 846 przeszło uproszczony rebranding, 53 działają jeszcze pod logo CPN, a 538 pod logo Petrochemia Płock.

Od 2002 roku udział PKN w krajowym rynku sprzedaży detalicznej paliwa spadł o 7 proc.

PKN Orlen chce do 2009 roku sprzedawać około 4,9 mld l paliwa rocznie, a średnia roczna sprzedaż na stację powinna przekroczyć 2,5 mln litrów.

Płocka spółka poinformowała też, że zamierza podzielić sprzedaż detaliczną na standardy premium i ekonomiczny.

"Docelowo planowana struktura sieci to około 1000 stacji w standardzie premium (pod marką Orlen) i około 900 w standardzie ekonomicznym, w tym stacje samoobsługowe" - powiedział Heydel.

Wiceprezes dodał. że aby osiągnąć ten cel, PKN Orlen zamierza budować i modernizować około 50 stacji własnych premium oraz około 130 stacji w standardzie ekonomicznym rocznie. Spółka planuje też akwizycje do sieci franszyzowej około 40 stacji premium i około 70 w standardzie ekonomicznym rocznie.

Heydel nie chciał ujawnić, pod jaką marką będą działały stacje ekonomiczne, ale wykluczył możliwość powrotu do logo CPN.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)