Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Czterodniowy tydzień pracy. Będzie projekt. Rząd jasno stawia sprawę

375
Podziel się:

Rząd bierze pod uwagę propozycję skrócenia tygodnia pracy o pięć godzin - wynika z informacji, do których dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". Przed podjęciem decyzji konieczna jest jednak ocena potencjalnych skutków takiej zmiany dla całej gospodarki.

Czterodniowy tydzień pracy. Będzie projekt. Rząd jasno stawia sprawę
Rząd bierze pod uwagę propozycję skrócenia tygodnia pracy o pięć godzin - wynika ze stanowiska resortu pracy (East News, Piotr Molecki)

Dziennik przypomina, że w ubiegłym tygodniu Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy, zapowiedział złożenie projektu dotyczącego wprowadzenia 35-godzinnego tygodnia pracy. Jak stwierdził na antenie Programu 1 Polskiego Radia, "ta inicjatywa wyjdzie albo ze strony ministerstwa, albo ze strony parlamentarzystów".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja sprzedaje to, co ukradła. Uderzenie w całą Unię Europejską

Dziennik zapytał Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), czy rząd rozważa wprowadzenie w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jak wynika z nadesłanego przez resort stanowiska, resort nie wyklucza takiej zmiany.

Wskazuje jednak, że rozpoczęcie prac nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy musi zostać poprzedzone oceną skutków takiej modyfikacji m.in. na sektor finansów publicznych, na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym funkcjonowanie przedsiębiorców, rynek pracy oraz sytuację pracownic i pracowników - informuje dziennik.

Resort podkreśla, że taka zmiana powinna być także poddana szerokiej dyskusji, m.in. z partnerami społecznymi, tj. przedstawicielami reprezentatywnych organizacji pracodawców i związków zawodowych w Radzie Dialogu Społecznego - wynika z odpowiedzi MRPiPS dla "DGP".

Dziennik przypomina, że projekt był już składany w 2022 r., w poprzedniej kadencji parlamentu, ale nie doczekał się realizacji. Teraz Nowa Lewica chce go złożyć ponownie. Chodzi o zmianę kodeksu pracy w postaci stopniowego skrócenia normy tygodniowej czasu pracy z przeciętnie 40 godzin do przeciętnie 35 godzin (przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzeń). Takie rozwiązanie obowiązuje w Niemczech i we Francji.

Jeszcze w 2022 r. sam szef Platformy Obywatelskiej zapowiedział pilotaż czterodniowego tygodnia pracy, gdy PO wygra w wyborach parlamentarnych - informuje "DGP".

Pracodawcy chcą rzetelnej oceny skutków zmian

Eksperci, z którymi rozmawiał dziennik, podkreślają, że obniżenie przeciętnej normy tygodniowej czasu pracy z 40 do 35 godzin nie musi być równoznaczne z wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Pracodawca może zdecydować, że praca będzie wykonywana np. przez pięć dni w tygodniu po 7 godzin dziennie.

Pracodawcy są przeciwni takim zmianom i podkreślają, że podstawą decyzji ws. skrócenia czasu pracy powinna być rzetelna ocena skutków społeczno-gospodarczych takiej inicjatywy - informuje "DGP".

Polskie firmy nieśmiało wchodzą w 4-dniowy tydzień pracy

W Polsce czterodniowy tydzień pracy to w firmach rzadkość. Ostatnio na taką zmianę zdecydowała się poznańska firma Herbapol. "Firma Herbapolu Poznań testuje 4-dniowy dzień pracy. Docelowo już w 2025 r. zespół ma pracować, nie pięć, a cztery dni w tygodniu a dodatkowy wolny dzień, ma być płatny" - poinformowała spółka w mediach społecznościowych.

"Herbapol Poznań tworzą ludzie i to właśnie nasi pracownicy są największą wartością i filarem jej działalności, dlatego wprowadzamy szeroko zakrojone działania mające na celu zadbać o ich dobrostan" - ogłosiła spółka w komunikacie.

36-godzinny tydzień pracy od ubiegłego roku testuje także polski oddział Deloitte.

Skrócenie czasu pracy o 20 proc. w skali tygodnia bez utraty wynagrodzenia doprowadziło do spadku poziomu stresu pracowników, zwiększenia lojalności pracowników wobec pracodawcy oraz wyraźnie poprawiło równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Nie wpłynęło natomiast na pogorszenie wydajności - wynika z badań w Wielkiej Brytanii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(375)
Browni
3 dni temu
Na rozgrzaną patelnię wrzucamy masło, dodajemy cukier, wsypujemy orzechy. Cały czas mieszając smażymy przez 2-3 minuty, aż cukier zacznie zmieniać kolor. Wtedy wszystko będzie się dziać szybko, bo trzeba uważać, by nie przypalić orzechów. Kiedy cukier zamieni się w brązowy karmel, zawartość patelni przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i rozkładamy orzechy w jednej warstwie. Odstawiamy do wystygnięcia. Czas na kapustę. Kroimy ją na cienkie paski. Najlepiej nożem, by potem kawałki przyjemnie chrupały. Pokrojoną kapustę przekładamy do miski, dodajemy sól i dłońmi przez dłuższą chwilę je miętoliły, by nieco zmiękły. Odstawiamy na bok. Jabłka, najlepiej twarde i kwaskowane, kroimy na cienki plastry, następnie na długie i cienkie kawałki. Przekładamy do miski i spryskujemy sokiem cytrynowym. Czas na sos. Do naczynia wlewamy olej, sok cytrynowy, dodajemy sól, świeżo zmielony czarny pieprz. Nie zapominamy o musztardzie - polecam Ci miodową. Wszystko mieszamy na jednolitą emulsję. Wystudzone orzechy rozdzielamy na pojedyncze kawałki. Do kapusty dodajemy pokrojone jabłka. Wlewamy sos. Wszystko dokładnie mieszamy. Teraz dodajemy orzechy i krótko ponownie mieszamy. Surówkę przekładamy do miski do serwowania. Tak, oczywiście, surówkę posypujemy drobno posiekaną natką pietruszki.
Jurak
3 dni temu
Przygotuj sos. W zakręcanym słoiczku umieść wszystkie składniki. Zakręć go i energicznie potrząśnij kilka razy, aż składniki się ze sobą połączą. Wstaw do lodówki. Cebulę pokrój w drobną kostkę. Mięso mielone przełóż do miski. Wbij jajko, wlej sos sojowy i dopraw solą i pieprzem. Wyrób na gładką masę. Z masy formuj okrągłe kotlety. Smaż je z obu stron na mocno rozgrzanej patelni grillowej. Przekładaj na deskę lub talerz i przykryj drugim talerzem, aby nie ostygły. Plastry sera żółtego obtocz w jajku i bułce tartej. Smaż na mocno rozgrzanej patelni, aż panierka będzie rumiana, a ser w środku się roztopi. Smażony ser przełóż na talerz i przykryj drugim, aby nie ostygł. Boczek smaż na mocno rozgrzanej patelni, aż będzie rumiany i zacznie się wyginać. Przełóż na deskę wyłożoną ręcznikiem papierowym, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Czerwoną cebulę pokrój w piórka. Na patelni rozgrzej olej i smaż na niej cebulę, aż się zeszkli. Wsyp cukier i smaż, aż cebula się skarmelizuje. Pod koniec smażenia wlej ocet. Cały czas mieszaj. Bułki przekrój na połówki i podpiecz je w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C lub w tosterze. Każdą dolną część bułki posmaruj majonezem. Ułóż po plastrze smażonego sera, a na nim kotlet, bekon i karmelizowaną cebulę. Na wierzchu ułóż pokrojone wzdłuż na plasterki korniszony i sałatę lodową. Skrop sosem i przykryj górną częścią bułki. Podawaj od razu z surówką coleslaw :)
Ja8
4 tyg. temu
Rozumiem, że zmniejszamy dni należnego urlopu?
Mama
2 miesiące temu
człowiek jest wydajniejszy. Zakład pracy moze być otwarty 5 dni, a pracownicy rotacyjnie tak, zeby pracować 4 dni. To sie sprawdza. Sa bardziej wypoczeci i chetniejsi do pracy.
Tess
2 miesiące temu
Iść na cało i same niedziele 😂
...
Następna strona