Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Marek Belka "jedynką" Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego

53
Podziel się:

Prof. Marek Belka, były premier i prezes NBP, będzie otwierał listę Lewicy w okręgu wyborczym obejmującym województwo łódzkie. Z kolei Bożena Przyłuska została "jedynką" w okręgu podlasko-warmińsko-mazurskim.

Marek Belka "jedynką" Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego
Marek Belka kandydatem Lewicy (Licencjodawca, Andrzej Barabasz)

Marek Belka, były prezes Narodowego Banku Polskiego i premier w latach 2004-2005, został wybrany na "jedynkę" listy wyborczej Lewicy w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego w województwie łódzkim - informuje Polska Agencja Pradsowa. Oznacza to, że obecny europoseł, który mandat zdobył w roku 2019, będzie mógł ubiegać się o reelekcję.

Bożena Przyłuska otwierać będzie listę tego ugrupowania w okręgu wyborczym obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie - czytamyw depeszy PAP. Piotr Kowal będzie z kolei "jedynką" na liście Lewicy do PE w woj. kujawsko-pomorskim. Katarzyna Ueberhan "jedynką" na liście Lewicy do PE w woj. pomorskim. Andrzej Szejna powalczy o wejście do PE z pierwszego miejsca w woj. małopolskim i świętokrzyskim. Wiktoria Barańska wystartuje jako pierwsza z w woj. podkarpackiego.

Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, będzie "jedynką" na liście Lewicy do PE w woj. zachodniopomorskim i lubuskim. Maciej Konieczny zopstał "jedynką" na Śląsku.

Do PE startuje też Anna Maria Żukowska, został a"jedynką" na liście Lewicy do PE w woj. mazowieckim. Krzysztof Śmiszek jest z kolei "jedynką" na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ministrowie do Brukseli. Inny kandydat tłumaczy powody

Marek Belka jedynką Lewicy w wyborach do PE

Prof. Marek Marian Belka (ur. 1952 roku w Łodzi), to polski ekonomista i polityk, profesor nauk ekonomicznych. W latach 2010-2016 pełnił funkcję prezesa Narodowego Banku Polskiego. Wcześniej, od maja 2004 do października 2005 roku, stał na czele rządu jako prezes Rady Ministrów. W swoim drugim gabinecie, w 2005 roku, pełnił również funkcję ministra sportu.

Marek Belka dwukrotnie zajmował stanowisko wicepremiera i ministra finansów - w 1997 roku w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza oraz w latach 2001-2002 w gabinecie Leszka Millera. W okresie przewodniczenia Radzie Ministrów pełnił też funkcję przewodniczącego Komitetu Integracji Europejskiej.

Po odejściu z krajowej polityki, w latach 2006-2009, był sekretarzem wykonawczym Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ, a następnie dyrektorem Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku uzyskał mandat europosła z listy Koalicji Europejskiej w okręgu łódzkim.

Kariera naukowa Marka Belki

Marek Belka jest również uznanym naukowcem. Jego kariera akademicka rozpoczęła się w 1972 roku, po ukończeniu studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Łódzkim. Jak podaje jego biografia, w 1978 uzyskał stopień doktora, w 1986 się habilitował, a w 1994 otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych.

Był zawodowo związany z Instytutem Nauk Ekonomicznych PAN, gdzie w latach 1993-1997 pełnił funkcję dyrektora. Jest autorem ponad 100 prac naukowych, specjalizując się w teorii pieniądza, polityce antyinflacyjnej w krajach rozwijających się, ekonomii stosowanej i współczesnej myśli ekonomicznej. W latach 2011-2015 był członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(53)
Bolo66
1 tyg. temu
Niedawno mówił cyt Dość rozkładania czerwonego dywanu przed emerytami.Teraz startuje z list lewicy.Odpychające.
Erni
2 tyg. temu
Po Belce odziedziczyliśmy podatek Belki -19% od odsetek a Wy go pchacie dalej na salony...
Selenauta
2 tyg. temu
A czy on nie jest kolegom tow Balcerowicza twórcy ekonomicznych podwalin III RP
Emeryt
2 tyg. temu
Belka, Cimoszewicz, Miler, i wielu, wielu innych. Z tej partii, z tamtej partii, to samo. Ułożą życie każdemu, wszystkie elementy życia i to pod stałym nadzorem całych zastępów instytucji kontroli, nadzoru, przymusu i powszechnego karania każdego za wszystko. W ostateczności wyślą do wojska lud szary, któremu nakażą wcześniej wykopać okopy, gdzieś lud musi się pomieścić. I w ramach obywatelskiego obowiązku i wszelkiej demokracji lud uda się do urn i ich wybierze do władzy. A kiedy już będą znów u tej władzy, wymyśla dla ludu nowe kodeksy, paragrafy, i wielu strażników i szturmowców do pilnowania ludu, i bat i cela przygotowana będzie. A lud szary będzie klaskał w dłonie na przemówieniach władzy, a władza będzie batem po karku okładała, ale lekko, czyli dobra władza. Głosuj ludu szary.
Nie
2 tyg. temu
Nie dla belki tym bardziej jego podatku
...
Następna strona