Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Polska aplikacja, która zatrzyma pandemię. Webinar z twórcami ProteGO Safe

12
Podziel się:

Co to jest – jej użycie przez połowę Polaków zmniejszy transmisję koronawirusa aż o 44 proc.? To nie nowa terapia, szczepionka czy maska na twarz. To technologia pod postacią darmowej i dobrowolnej aplikacji ProteGO Safe – bezpiecznego rozwiązania, opartego o rozwiązania Google i Apple, pomagającej zatrzymać rozpowszechnianie się COVID-19.

Chcesz wiedzieć więcej o funkcjonowaniu aplikacji, jej zabezpieczeniach czy możliwościach współpracy przy jej rozwoju?   Dołącz do webinaru ProteGO Safe: Szybszy powrót do normalności już 16 lipca o godz. 12 na stronie głównej Wirtualnej Polski
Chcesz wiedzieć więcej o funkcjonowaniu aplikacji, jej zabezpieczeniach czy możliwościach współpracy przy jej rozwoju? Dołącz do webinaru ProteGO Safe: Szybszy powrót do normalności już 16 lipca o godz. 12 na stronie głównej Wirtualnej Polski (Materiały prasowe)

Artykuł powstał we współpracy z ImpactCEE

Według analiz zespołu ekspertów London School of Hygene and Tropical Medicine, instalacja aplikacji przez 50 proc. populacji ogranicza ryzyko transmisji wirusa właśnie o 44 proc. Warunkiem skuteczności jest jednak masowość instalacji aplikacji w Polsce – bez odpowiednio gęstej sieci osób cyfrowo zaangażowanych w walkę z epidemią, efekt skali jest mocno ograniczony.

Co zatem sprawia, że 6 MB kodu, kryjące się pod aplikacją ProteGO Safe ma taką moc?

Proste i bezpieczne

Wbrew pozorom, działanie aplikacji jest dość proste i zupełnie przejrzyste, opiera się bowiem na dobrze znanej technologii bluetooth. Aplikacja składa się 2 modułów - jeden służy do autodiagnozy, drugi zaś monitoruje kontakty.

Telefony z zainstalowaną aplikacją, których właściciele spotykają się i przebywają ze sobą w bliskiej odległości (wg wskazań Światowej Organizacji Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego), zapamiętują kontakty między sobą. To może być spotkanie ze znajomymi, przejazd komunikacją miejską czy wizyta w sklepie.

Wszystkie zbierane w ten sposób dane są bezpieczne: pozostają anonimowe i zakodowane oraz przechowywane tylko w telefonie. Po 2 tygodniach od zapisania, są bezpowrotnie usuwane.

Taka metoda gwarantuje więc bezpieczeństwo i prywatność użytkownikom, zgodnie m.in. z RODO i wytycznymi Komisji Europejskiej. Jest ona uważana przez ekspertów za najskuteczniejsze i najlepiej chroniące prywatność. Tym bardziej, że zarówno Google jak i Apple nie mają dostępu do żadnych danych osobowych użytkowników ProteGO Safe i nie otrzymują wynagrodzenia za stworzoną platformę technologiczną.

Jej końcowe rozwiązania powstały zaś w Polsce, dzięki współpracy rządu z polskimi firmami IT.

Anonimowo i bezobsługowo

Co kluczowe, po instalacji i uruchomieniu, aplikacja jest bezobsługowa – działa w tle. Jeśli jednak zdiagnozowany medycznie jako chory użytkownik sam zdecyduje, czy powiadomić (w pełni anonimowo!) osoby, z którymi się spotkał, że miały kontakt z osobą chorą – aplikacja wyśle taką informację do użytkowników mających styczność z chorym.

Jednak te osoby dowiedzą się o tym dopiero po upływie 24 godzin, tak by zapobiec identyfikacji chorego. Wraz z powiadomieniem otrzymujemy wskazówki, jak się zachować i - w razie potrzeby - z jakim specjalistą się skontaktować.

- Wierzymy w odpowiedzialność Polaków, którą już wielokrotnie udowodnili. Korzystanie z ProteGO Safe ma sens, to skuteczna forma walki z pandemią. To też element globalnego projektu - w innych krajach są lub będą wdrażane tożsame rozwiązania – mówi Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Webinar i sesja Q&A na stronie głównej Wirtualnej Polski

Chcesz wiedzieć więcej o funkcjonowaniu aplikacji, jej zabezpieczeniach czy możliwościach współpracy przy jej rozwoju?

Dołącz do webinaru ProteGO Safe: Szybszy powrót do normalności już 16 lipca o godz. 12 na stronie głównej Wirtualnej Polski, gdzie spotkasz twórców ProteGO Safe, którzy opowiedzą o tym, jak technologia może powstrzymać pandemię. Podczas wydarzenia dowiesz się dlaczego to tak ważne narzędzie i jak w praktyce z niego korzystać.

Będziesz mógł także podczas sesji Q&A zadać pytanie dotyczące jej funkcjonowania i bezpieczeństwa.

W webinarze udział wezmą: Antoni Rytel z GovTech Polska, Mateusz Romanów - współtwórca Aplikacji ProteGo Safe i Damian Klimas odpowiedzialny za politykę bezpieczeństwa w Zespole ProteGo Safe. 16 lipca wejdź na stronę główną Wirtualnej Polski i dowiedz się więcej!

Pobierz aplikację i zachęcaj do tego innych. Pamiętaj, im więcej z nas z niej korzysta, tym lepiej.

● Korzystasz z telefonu z systemem Android – pobierz ProteGO Safe ze sklepu Google Play.

● Korzystasz z telefonu z systemem ios – pobierz ProteGO Safe ze sklepu App Store.

Artykuł powstał we współpracy z ImpactCEE

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
kos
4 lata temu
Czyli masowe niewolnictwo nam szykują
grim
4 lata temu
Buehehe inwigilacja pełną parą, wsadźcie sobie tą aplikacje.
Jacek
4 lata temu
Znaleźć twórcę i schowacć innej drogi niema bo nas zniewola jak zwierzęta
Chory
4 lata temu
Świat ...
Nickey
4 lata temu
Stop plandemii. Stop manipulacji. Zacznijcie myśleć samodzielnie.