Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do Danuty Hübner, z Komisji Europejskiej: Jak będzie wyglądał budżet UE po 2006 roku?

0
Podziel się:
Do Danuty Hübner, z Komisji Europejskiej: Jak będzie wyglądał budżet UE po 2006 roku?

Danuta Hübner: Komisja Europejska uważa, że powinniśmy najpierw podjąć dyskusję na temat tego co chcemy razem zrobić, zarówno instytucje europejskie jak i państwa członkowskie, a dopiero potem zdecydować ile na to trzeba środków. Dyskusja budżetowa nad tzw. Agendą 2007 będzie trwała jeszcze przez całą prezydencję Luksemburską i wiele wskazuje na to, że w I połowie 2005 roku uda się zakończyć prace nad budżetem i finansami na lata 2007-2013.

Money.pl: A co trzeba zrobić, by przyciągnąć inwestycje zagraniczne do Polski?

D.H.: Należy pamiętać, że w Polsce kończy się proces prywatyzacji, a inwestycje, które Polska może dostać w najbliższym czasie, w coraz większym stopniu muszą dotyczyć nowych dziedzin. Trzeba włożyć bardzo dużo wysiłku, żeby je do Polski przyciągać. Sam duży rynek i to, że jesteśmy w Unii, to jest za mało. Inwestorzy z państw "15"decydują właśnie, czy część swojej produkcji przenosić do nowych państw członkowskich, które mają atrakcyjne warunki, od strony kosztów na nie patrząc. Ale mają też alternatywę - mogą podejmować trudniejsze decyzje, czyli wielkimi krokami wędrować do Azji. W interesie nas wszystkich w Europie jest inwestowanie w ramach UE, w nowych państwach członkowskich.

Money.pl: Jak, według Pani, Polska jest postrzegana w Europie?

D.H.: Wizerunek Polski jest całkiem przyzwoity. Przez kilka lat udało nam się zlikwidować niektóre stereotypy, w szczególności dotyczące polskiej gospodarki. Bardzo ważne jest dla Polski, dla polskiej polityki także to, żeby w najbliższym czasie pokazać swoje poczucie współodpowiedzialności za Europę, za politykę europejską, za gospodarkę europejską. To oznacza konieczność pewnej aktywności opartej na współodpowiedzialności za losy Europy, bo weszliśmy do UE jako państwo duże, od którego się także wiele oczekuje.

Money.pl: W której komisji europejskiej chciałaby pani pracować?

D.H.: Myślę, że wokół spraw ekonomicznych powinnam pozostać. Zobaczę jaką dostanę ofertę. Oczekujemy wszyscy, że nowy przewodniczący komisji, rozpocznie z nami dyskusje i myślę, że uda mi się pozostać w sferze spraw ekonomicznych. One mogą być bardzo różnie w komisji zorganizowane. Myślę, że będą co najmniej 2 grupy komisarzy, którzy będą się zajmowali sprawami ekonomicznymi. Jak one zostaną podzielone, to trudno dzisiaj powiedzieć.

Przepytywała: Donata Wancel

wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)