Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sprzedaż mieszkań. Wydłuża się czas transakcji

0
Podziel się:

Zobacz wnioski płynące z najnowszego raportu NBP dotyczącego rynku mieszkaniowego w Polsce.

Sprzedaż mieszkań. Wydłuża się czas transakcji
(Maszewski/Reporter)

Wydłuża się czas sprzedaży mieszkań w większości miast wojewódzkich za wyjątkiem Warszawy - wynika z raportu przygotowanego przez Narodowy Bank Polski.

NBP ocenia, że dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, co wynika z wprowadzenia dużej liczby nowych kontraktów na budowę mieszkań, jak i rynku wtórnego. W tym przypadku powodem jest silna konkurencja ze strony nowych mieszkań.

NBP podaje, że wyjątkiem jest Warszawa - najbardziej rozwinięty rynek w Polsce.

Jak piszą autorzy raportu, nowe inwestycje mieszkaniowe są nowoczesne technicznie, lepiej dostosowane metrażowo do potrzeb nabywcy, mają garaż oraz coraz lepszą lokalizację, jednak wymagają wkładu finansowego i czasu na dostosowanie ze standardu deweloperskiego do własnych potrzeb.

W tym samym raporcie NBP zwraca uwagę na kilka innych prawidłowości. Obserwowane są nieznaczne wahania średnich stawek najmu. Po stabilizacji na początku 2014 roku, od drugiej jego połowy, wzrosty stawek najmu odnotowano w 6 największych miastach. Niewielki wzrost stawek obserwowano w Warszawie, zaś w 10 pozostałych miastach ich poziom był stabilny.

"Może to skłaniać zamożniejsze gospodarstwa domowe do zakupu mieszkania na wynajem" - czytamy w raporcie.

Na rynkach pierwotnym i wtórnym 6 największych miast wojewódzkich oraz w Warszawie najwyższe ceny metra kwadratowego odnotowano dla nieruchomości małych
(o powierzchni do 40 metrów kwadratowych oraz 1-pokojowych) oraz dużych (o powierzchni 80 metrów kwadratowych i więcej oraz 4 pokojowych i więcej). Natomiast na rynku pozostałych 10 miast najwyższe ceny miały mieszkania o niewielkiej liczbie pokoi i małe metrażowo.

Obserwuje się też wzrost popytu oraz podaży na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Zwiększyła się liczba inwestycji oraz wzrosła liczba mieszkań wprowadzanych na rynek przez deweloperów.

"Wysoki popyt na mieszkania był konsekwencją wzrostu wynagrodzeń gospodarstw domowych, utrzymywania się historycznie niskich stóp procentowych oraz wprowadzenia programu subsydiów Mieszkanie dla Młodych" - podaje NBP.

nieruchomości
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)