Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Pokłócili się na wizji o CPK i lotnisko w Modlinie. "Moim zdaniem jest zagrożone"

53
Podziel się:

- Moim zdaniem CPK jest zagrożone - stwierdził na antenie Polsat News ł Maciej Wilk, były wiceprezes LOT i prezes stowarzyszenia "Tak dla CPK", wskazując na komunikaty rządu sugerujące budowę lotniska dopiero w 2032 czy 2035 roku oraz "szereg ruchów prowadzących do uniemożliwienia tego projektu".

Pokłócili się na wizji o CPK i lotnisko w Modlinie. "Moim zdaniem jest zagrożone"
CPK, Centralny Port Komunikacyjny (CPK)

Czy rozbudowa Lotniska Chopina i Lotniska w Modlinie zamiast realizacji CPK to dobry pomysł? W trakcie programu "Lepsza Polska" nadawanego na antenie telewizji Polsat goście Doroty Gawryluk dyskutowali nad przyszłością Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zdania ekspertów były podzielone.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: CPK powstanie? Konkretne słowa ministry

CPK nie powstanie? Eksperci i politycy spierali się w telewizji

Barbara Czerniawska z fundacji Inlegis, administrator grupy "Nie dla projektów CPK w całej Polsce", zwróciła uwagę na "kakofonię informacyjną" oraz "przedziwne wzmożenie w mediach społecznościowych". Jak wskazała, głosy krytykujące CPK pojawiają się często na kontach z niewielką liczbą obserwujących. Z kolei Marcin Horała, poseł PiS i były pełnomocnik rządu ds. CPK, podkreślił, że politycy z różnych stron sceny politycznej są w stanie uznać, iż budowa nowego lotniska jest dobra dla Polski.

Mikołaj Wild, były prezes zarządu spółki CPK, wyraził obawy co do zarządzania projektem. - Brak profesjonalizmu jeżeli chodzi o komunikację, jest tylko tym, co wychodzi na zewnątrz - stwierdził. Jak zauważył, "od stycznia nie są podejmowane kluczowe decyzje w projekcie", a "działania tak krytyczne jak pozyskanie inwestora zdają się utknąć w martwym punkcie".

Marcin Święcicki, były prezydent Warszawy i polityk PO, pochwalił natomiast decyzje rządu o rozwoju Lotniska Chopina i Lotniska w Modlinie. Jego zdaniem rozbudowa Okęcia, aby zwiększyć przepustowość z 20 do 30 mln pasażerów, wymagałaby 2 mld zł, podczas gdy w przypadku CPK koszt obsługi 10 mln pasażerów to 12 mld zł. Święcicki zwrócił też uwagę na koszty dla mieszkańców Warszawy związane z dojazdem na lotnisko oddalone o 37 km od centrum miasta.

Okęcie i Modlin to za mało?

Odmienną ocenę przedstawił Maciej Wilk, były wiceprezes LOT i prezes stowarzyszenia "Tak dla CPK". - Moim zdaniem CPK jest zagrożone - stwierdził, wskazując na komunikaty rządu sugerujące budowę lotniska dopiero w 2032 czy 2035 roku oraz "szereg ruchów prowadzących do uniemożliwienia tego projektu". Wilk podkreślił, że dyskusja o CPK to "manifestacja nowej, społecznej aspiracji", szczególnie wśród młodego pokolenia, które chce ambitnych projektów infrastrukturalnych.

Były wiceprezes LOT zaznaczył, że rozwój Okęcia do 28 mln pasażerów i Modlina do 8-10 mln "nie jest żadnym rozwiązaniem", gdyż prognozy Urzędu Lotnictwa Cywilnego mówią o 45 mln pasażerów w aglomeracji warszawskiej w 2040 roku.

- Jedyną drogą do zapewnienia Polsce łączności lotniczej ze światem jest hub lotniczy z prawdziwego zdarzenia - podkreślił.

Kontrowersje wokół Modlina

Marcin Święcicki bronił lotniska w Modlinie, wskazując na jego szybki rozwój od uruchomienia w 2012 roku. Jak zauważył, port ten "został zablokowany przez poprzednie rządy". Mikołaj Wild ripostował, że lotnisko przynosiło straty, a ruch "był wygenerowany poprzez pompowanie pieniędzy do irlandzkich kieszeni", nawiązując do umów z Ryanairem.

Maciej Wilk wyraził oburzenie opinią Święcickiego o "wielkim sukcesie w Modlinie".

Przepraszam, na zawał serca zaraz tu zejdę, bo Modlin przepalił 300 milionów złotych z pieniędzy podatników przez ostatnie 10 lat i wszystko to przepompował do kieszeni Ryanaira - stwierdził były wiceprezes LOT - stwierdził.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(53)
Blizna1
miesiąc temu
Barbara Czerniawska nie powinna brać udziału w tej dyskusji, jeśli już to grzecznie siedzieć na miejscu dla publiczności . Wynika to z opisu z jej własnej strony o niej samej. Kompletny brak elementarnej wiedzy na taki temat jak budowa CPK.
Lol
miesiąc temu
Tak prezes jakieś fundacji to tylko się ośmieszyła. Kogo polsat zaprasza. Kobieta nie ma podstawowej wiedzy o funkcjonowaniu portów lotniczych.
Herr donat
miesiąc temu
Ta kobieta prezes to faktycznie oderwana od rzeczywistości beż podstaw merytorycznych. Jak tacy ludzie są u władzy jak ona i ten były prezydent to ten kraj cofnie się w rozwoju o dekady.
Rybka
miesiąc temu
Tu chodzi o to żeby ,Warszawiacy mogli bez jakich kolwiek kosztów mogli korzystać z lotniska-zeby se mogli dłużej pospać ,reszta ich nie interesuje-ja muszę dojeżdżać do najbliższych okolo 70 km i żyłka mi żadna jeszcze nie pękła.37 km do lotniska to mozna od biedy na rowerze dojechać.A jeszcze z takiego lotniska to warszawka ma kapitalny podatek i tu jest pies pogrzebany.ten hub musi powstać ,bo bedziem tysiące lat za Europa.
Iwona
miesiąc temu
CPK można budować pod Radomiem lub Modlinem a nie ciagle nowe lotniska rozbudowa a skąd kasa ludzie już ledwie zipią od podatków a tu trzeba sporo włożyć pieniędzy w nowe lotnisko Już zbudowana mierzeja jaki daje dochód zeby to samo nie było z nowym lotniskiem
...
Następna strona