Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wtorek nie był najlepszy dla dolara

0
Podziel się:

Wtorek przyniósł dalsze osłabienie się amerykańskiego dolara, które zostało zapoczątkowane już w nocy.

Wtorek przyniósł dalsze osłabienie się amerykańskiego dolara, które zostało zapoczątkowane już w nocy. W efekcie na EUR/USD znaleźliśmy się powyżej poziomu figury 1,29, a analiza techniczna i nastawienie rynku, sugerują dalsze zwyżki na kolejnych sesjach. Deprecjacji amerykańskiej waluty nie zdołały zapobiec nawet informacje o nominacji Henry’ego Paulsona (prezesa banku Goldman Sachs) na stanowisko Sekretarza Skarbu i mniejszy od oczekiwanego spadek indeksu zaufania konsumentów Conference Board, który w maju wyniósł 103,2 pkt. Na rynku panuje opinia, że następca Johna Snowa przyczyni się do polepszenia relacji pomiędzy USA, a Chinami. Obserwatorzy zwracają także uwagę na fakt, iż Henry Paulson nie będzie zwolennikiem słabego dolara, o co można by było posądzać Dona Evansa (o tej nominacji i jej konsekwencjach pisał dzisiaj rano londyński „The Times”.

Skąd zatem dzisiejsze mocne zwyżki kursu EUR/USD? Odpowiedź w tkwi w zbliżającym się posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego (8 czerwca b.r.). Dzisiejsze dane o podaży pieniądza M3 pokazały jej wzrost w kwietniu do 8,8 proc. r/r wobec 8,5 proc. r/r w marcu, co było wartością powyżej prognoz. Jednocześnie dynamika pożyczek dla prywatnego sektora wzrosła o 11,3 proc. r/r (do najwyższego poziomu w historii). Zdaniem członka ECB, Klausa Liebschera te dane i pozostałe potwierdzają rosnące ryzyko inflacyjne w Eurostrefie. Dodał jednocześnie, że bank centralny uczyni wszystko, co uzna za stosowne, aby je ograniczyć. Na rynku natychmiast pojawiły się spekulacje, że oczekiwana podwyżka może wynieść 50 p.b., chociaż to wydaje się mało prawdopodobne. Poza tym amerykańską walutę osłabiały także oczekiwania na kolejne dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych (jutro Chicago PMI, pojutrze ISM w przemyśle, a w piątek kluczowe, comiesięczne dane z rynku pracy). W krótkim terminie EUR/USD dotarł do lokalnego oporu na
1,2910-15, a rynek jest dosyć wykupiony. Tym samym możliwa jest konsolidacja 1,2850-1,2910.

Z kolei na rynku złotego było dzisiaj względnie spokojnie. Biorąc jednak pod uwagę spadki wartości dolara na świecie, a także jutrzejszą publikację danych o PKB za I kwartał z Polski, dosyć prawdopodobne jest umocnienie naszej waluty na najbliższych sesjach. O godz. 16:46 za jedno euro płacono 3,9280 zł, za dolara 3,0460 zł, a kurs EUR/USD wynosił 1,2895.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)