Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejne dane o PKB napłynęły z Europy. Rynek spokojny

67
Podziel się:

W komentarzu money.pl, zobacz jak wygląda piątkowa sesja na GPW.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Po publikacji danych o PKB z Niemiec i Polski, czas na analogiczne odczyt dla strefy euro. Zgodnie z prognozami, wzrost gospodarczy w drugim kwartale wyniósł 1,6 procent. Nie zmieniło to sytuacji na rynkach akcji.

Czołowe parkiety nadal lekko tracą na wartości. Około 0,1 procent traci francuska i brytyjska giełda. W gronie tracących na wartości indeksów jest również WIG20. Wskaźnik ma wartość 1862 pkt.

Liderem spadków w indeksie WIG20 jest PGNiG, ze względu na słabe wyniki finansowe, o których pisaliśmy wcześniej. Jego akcje są przecenione o prawie 1 procent. Z drugiej strony skali znajduje się mBank.

Notowania europejskich indeksów w piątek

Na ponad 1,5-procentowym plusie jest Agora, która odnotowała większą od prognoz stratę netto. W sumie wydawca "Gazety Wyborczej" stracił 12,3 mln złotych w pierwszym półroczu. Nieznaczne wzrosty notuje AmRest, który zanotował dobre wyniki finansowe. Spółka zarobiła 75 mln złotych, wobec 53 mln złotych w pierwszym półroczu ubiegłego roku.

Przed południem poznaliśmy również dane o produkcji przemysłowej w strefie euro. Rok do roku wzrosła ona o 0,4 procent, wobec prognozowanych 0,7 procent.

_ _Aktualizacja: 10:48

Znamy polskie i niemieckie PKB. Oto reakcja rynków

Przemysław Ławrowski

Nowe dane dotyczące polskiego i niemieckiego PKB nie przełożyły się na wzrosty na giełdach. W przypadku GPW sytuacja ta jest uzasadniona, ale w przypadku niemieckiego indeksu DAX reakcja rynku nie jest oczywista.

Według najnowszych danych GUS, polska gospodarka w drugim kwartale 2016 roku urosła o 3,1 procent. Wynik wprawdzie jest nico słabszy od prognoz, ale i tak lepszy w stosunku do tema wzrostu w pierwszych trzech miesiącach roku.

Dane nie wywołały dużych spadków na GPW. WIG20 po publikacji danych zaczął się jedynie lekko osuwać i ostatecznie po 90 minutach handlu wylądował blisko poziomu czwartkowego zamknięcia.

Zobacz, jak rozpoczęła się piątkowa sesja na GPW

Wśród blue chipów najsłabszy jest PGNiG. Spółka rozczarowała raportem finansowym za pierwsze półrocze. Wprawdzie zarobiła ponad miliard złotych, ale wynik za drugi kwartał był o wiele słabszy, o czym pisaliśmy w money.pl. Ponad 1,5 procent rośnie Agora mimo faktu, że w pierwszym półroczu spółka straciła 5,1 mln złotych, wobec 3,8 mln złotych zysku rok wcześniej.

Około 0,3 procent traci niemiecki DAX. Przed startem sesji tamtejszy urząd podał dane o PKB, które mimo pozytywnego zaskoczenia nie przełożyły się na wzrosty na giełdzie. Gospodarka naszych zachodnich sąsiadów urosła w drugim kwartale o 3,1 procent, wobec prognozowanych 1,5 procent

_ _Aktualizacja: 7:55

Burzliwy koniec tygodnia na GPW. Znamy dane z Chin

Przemysław Ławrowski

Po dość sennej sesji, w piątek na rynku akcji będzie dziać się o wiele więcej. Serię interesujących danych makroekonomicznych rozpoczęli Chińczycy, którzy podali dane o sprzedaży, produkcji i inwestycjach. Za nami są również wyniki spółki PGNiG, a przed południem poznamy odczyt PKB za drugi kwartał, dotyczący polskiej gospodarki.

W czwartek na GPW sytuacja była dość stabilna, do momentu gdy na rynku pojawili się Amerykanie. Wskaźnik blue chipów zaliczył ponad 0,5-procentowy wzrost, a wcześniej znajdował się lekko poniżej poziomu środowego zamknięcia.

Ważny dla inwestorów z polskiego rynku akcji w piątek będzie wstępny odczyt dotyczący polskiego PKB. GUS poda te dane o godzinie 10:00, a według prognoz, wzrost gospodarczy w naszym kraju w drugim kwartale wyniósł 3,3 procent rok do roku. Lepsze dane powinny wspomóc kupujących akcje i złotego.

To jednak nie koniec polskich danych, gdyż o 14:00 zostanie opublikowany odczyt inflacji za lipiec. W tym przypadku sytuacja jest nieco bardziej wyjaśniona, gdyż znamy wstępny odczyt tych danych za ostatni miesiąc. Według nich spadek cen wyniósł 0,9 procent rok do roku i właśnie tyle spodziewa się rynek.

Wymienione wcześniej dane będą miały wpływ przede wszystkim na polski rynek. Z kolei odczyt sprzedaży detalicznej z USA dotyczy ogólnego sentymentu na rynku. Wyniki amerykańskiej gospodarki przyciągają taką uwagę ze względu na ich wpływ na decyzje tamtejszego banku centralnego. Rynek prognozuje wzrost o 0,4 procent, o 0,2 punktu procentowego mniej niż czerwcu. Prawdopodobieństwo podwyżki stóp przez Fed w kolejnych jest jednak małe. Rynek przewiduje, że może to nastąpić co najwyżej w grudniu tego roku.

Oprócz polskich i amerykańskich danych, warto zwrócić uwagę na publikacje dotyczące Chin. Produkcja przemysłowa w drugiej gospodarce świata urosła w lipcu o 6 procent. Z kolei sprzedaż detaliczna poszła w górę o 10,2 procent. Opublikowano również dane o inwestycjach w aglomeracjach miejskich w Chinach. W lipcu wzrosły one o 8,1 procent rok do roku, wobec prognozowanych 8,8 procent. Miesiąc wcześniej odczyt ten miał wartość 9 procent.

W wszystkich zaprezentowanych przypadkach wyniki chińskiej gospodarki są nieco słabsze od prognoz, ale nie wywołało to jednak spadków na giełdzie w Szanghaju. Nie obciążą one zatem europejskich parkietów w piątek rano.

Jeszcze przed południem poznamy dane o PKB z Niemieckiej gospodarki. Według prognoz w drugim kwartale urosła ona o 1,5 procent rok do roku.

Piątek to również ogromna ilość raportów finansowych spółek. Największą z firm publikujących wyniki jest PGNiG. Zysk netto za pierwsze 6 miesięcy roku wyniósł 1,271 mld złotych, wobec 1,865 mld złotych w tym samym okresie rok wcześniej. O 3 mld złotych zmniejszyły się również przychody spółki. Biorąc pod uwagę tylko drugi kwartał tego roku, PGNiG zaliczył 115 mln złotych straty.

Oprócz gazowej spółki, raportami finansowymi w piątek chwali się m.in. Getin Noble Bank, Amrest czy Agora.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(67)
The Game Is O...
8 lat temu
Złapali lewarowanych spekulantów na spadek ropy w pułapkę,.. Brent Crude Öl 46,815 0,890 1,94% 17:11:49
The Game Is O...
8 lat temu
Dolar/jen już 101,04.
The Game Is O...
8 lat temu
Ropa WTI +5,05% w tym tygodniu, konsumenci się cieszą! Dziękujją Fed-owi za starania w pompowaniu balona!
bitcoiniarz
8 lat temu
Wiecie JAK Niemcy w 1923 roku w MOMENT spłacili CAŁY SWÓJ DŁUG WEWNĘTRZNY powszechnie uznawany za "niespłacalny"? Otóż tak puścili prasy drukarskie kasy że po paru miesiącach musieli BILION starych marek wymienić na JEDNĄ NOWĄ MARKĘ. Ale dług wewnętrzny po tej operacji wyniósł ZERO. Coś tu Gregson wczoraj pisał że HISTORIA LUBI SIĘ POWTARZAĆ he he he
The Game Is O...
8 lat temu
No i teraz już jedziemy, prosto do piekła.
...
Następna strona